Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pustelnik "Sancti eritis" 7 - OP63C7
Sanktuarium św. Jana z Dukli
Eigenaar: mackand
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 349 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 02-04-2013
Gemaakt op: 04-04-2013
Gepubliceerd op: 04-04-2013
Laatste verandering: 21-08-2016
85x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
54 x Bekeken
55 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

„Ziemia, na której stoimy, jest przesiąknięta i nabrzmiała świętością Jana z Dukli. Ten święty zakonnik piękną bieszczadzką ziemię nie tylko rozsławił, ale przede wszystkim uświęcił. Jesteście spadkobiercami tego uświęcenia. Krocząc po tej ziemi, nakładacie na jego drogi wasze drogi życiowe” – mówił podczas kanonizacji Jana z Dukli papież Jan Paweł Ii w pobliskim Krośnie 10 czerwca 1997 roku.

Życie św. Jana z Dukli przypada na wiek XV. Jego rodzice byli dukielskimi mieszczanami.  Jan zapewne ukończył szkołę parafialną, a tradycja przypisuje mu nawet studia akademickie. W młodości Jan obrał, co było wtedy bardzo powszechne, pustelniczy tryb życia. Przebywał niedaleko Dukli - w grocie na górze Zaśpit i w lasach pod Cergową. Kilka lat pustelniczych poszukiwań przekonało Jana o wezwaniu do życia zakonnego. Wstąpił do  franciszkanów w Krośnie i po ukończeniu studiów otrzymał święcenia kapłańskie. Został wybrany kilka razy gwardianem, m.in. w Krośnie i we Lwowie. Sprawował też inne urzędy zakonne – był nawet  kustoszem w kustodii ruskiej, pełnił także funkcję spowiednika i kaznodziei. Urzeczony surowością obyczajów nowo powstałej gałęzi franciszkańskiej zwanej bernardynami – postanowił zmienił wspólnotę zakonną. Pod koniec życia stracił wzrok i cierpiał z powodu owrzodzenia nóg. Zmarł we Lwowie 29 września 1484 r. otoczony opinią świętości.

Dziś w  Dukli znajduje się zespół klasztorny zakonu  bernardynów. Dwuwieżowa, zbudowana w latach 1761-64 w stylu późnego baroku świątynia została rozbudowana w latach 1890-1902. Wystrój wnętrza pochodzi z XIX i XX w. Warto zobaczyć obrazy Tadeusza Popiela, przedstawiające życie i historię kultu św. Jana z Dukli. Od 1974 r. w sanktuarium przechowywane są w srebrnej trumience relikwie św. Jana, przeniesione najpierw ze Lwowa do Rzeszowa, a następnie do Dukli.. Przed klasztorem przy drodze stoi tzw. Krzyż Pojednania oraz figura Świętego Jana z Dukli oraz Jana Pawła II, który odwiedził kościół i klasztor w 1997 roku.

 


 

Skrzynka to pudełko po lekarstwach, które oprócz logbooka i ołówka zawiera jeszcze kilka certyfikatów dla pierwszych znalazców (mogą być problemy z ich wyjęciem).

Opencaching.pl - Statystyka dla mackand

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Sanktuarium św. Jana z Dukli
Wnętrze sanktuarium
Relikwiarz
Pomnik św. jana z Dukli
Miejsce ukrycia - z daleka