.
Bitwa ta rozegrała się 9 kwietnia 1241 między rycerstwem dolnośląskim, górnośląskim, małopolskim i wielkopolskim, w liczbie ok. 6 tysięcy wojowników oraz posiłkami cudzoziemskimi, w tym morawskimi i niemieckimi (głównie rycerstwo trzech zakonów: templariuszy, joannitów i krzyżaków) w liczbie ok. 2 tysięcy zbrojnych, a Mongołami (Tatarami, zwanymi Thartari – "z piekła rodem"), w liczbie ok. 8 tysięcy wojowników.
Wojska chrześcijańskie niestety poniosły klęskę - zginęli dowodzący nimi książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny oraz dwaj dowódcy hufców: cudzoziemskiego Bolesław Dypoldowic i małopolskiego Sulisław.
Wyjazd Henryka II Pobożnego pod Legnicę autorstwa Jana Matejki
.
Według legendy w miejscu, gdzie znaleziono bezgłowe ciało Henryka II poległego w bitwie w 1241, zwanego później Pobożnym,
i pogrzebano jego rycerzy wystawiono kaplicę a później gotycki kościółek pod wezwaniem
św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny (wniesiony na przełomie XIII i XIV w.)
.
.
Stał się on miejscem kultu, do którego przybywały pielgrzymki. Opiekowali się nim benedyktyni sprowadzeniu tu w XIVw. Reformacja i toczące się wojny nie oszczędziły go. Spustoszony przez Szwedów przeszedł ostatecznie w ręce ewangelików i pozostał w ich użytkowaniu do końca II wojny światowej. W 1961r., po adaptacji zdewastowanej świątyni, otwarto w niej Muzeum Bitwy Legnickiej.
W 750. rocznicę bitwy w 1991r. uroczyście otwarto aktualną wystawę stałą zbudowaną w oparciu o relacje źródłowe i przekazy ikonograficzne, uwzględniającą także najnowsze wyniki badań. Zaprezentowano na niej między innymi broń obu walczących stron, najstarsze przedstawienia i opisy bitwy.
Centralne miejsce zajmuje na niej sterowana elektronicznie makieta odtwarzająca pole walki. Pokazano również przykłady broni używanej wówczas przez Polaków i Mongołów, stare ryciny ilustrujące to historyczne wydarzenie, a także kopię nagrobka Henryka Pobożnego.
Na placu wokół Muzeum usytuowana jest galeria rzeźb lipowych nawiązujących do Bitwy Legnickiej.
Żeby podjąć kesza nie trzeba wchodzić na teren muzeum
Muzeum mieści się na pl. Henryka Pobożnego 3
Otwarte: środa-niedziela godz. 11.00 - 17.00