Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Borowa - OP62AD
Najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich
Owner: placektoja
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 805 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Time required: 2:00 h    Distance to travel: 4.00 km
Date hidden: 16-03-2013
Date created: 17-03-2013
Date published: 17-03-2013
Last modification: 08-07-2014
17x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
5 visitors
12 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: arkadis, bezmiar, Lukas1555, ochkarol
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description EN

Borowa – góra zapomniana, góra niechciana. A szkoda, bo to „Królowa Gór Wałbrzyskich”. Najwyższy szczyt tego pasma górskiego.

Trochę teorii:

Borowa jest najwyższym szczytem w Górach Czarnych, które zaliczane są do Gór Wałbrzyskich. Ma 853 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Tworzy ją potężna stroma kopuła, rozdzielona głębokimi przełęczami. Od północy Przełęczą Kozią oddzielona jest od Kozła, a od wschodu Przełęcz pod Borową oddziela ją od Suchej. Tylko południowe zbocze schodzi łagodniej w kierunku Rybnickiego Grzbietu. Pd.-zachodnie zbocza opadają ku Wyżynie Unisławskiej. Cały masyw porośnięty jest lasami świerkowymi z domieszką buka i innych gatunków (to właśnie w tym „innym” gatunku należy szukać kesza[Fmhxnw fmynxh vaartb avm jfmlfgxvr xgbel qb avxnq pvr avr mncebjnqmv]). Na zboczach rośnie m.in. wawrzynek wilczełyko i buławnik mieczolistny. Gdyby las na szczycie był znacznie przerzedzony, Borowa byłaby jednym z lepszych punktów widokowych w regionie. Przy dobrej pogodzie panorama sięgałaby po Karkonosze. Widoczne byłyby Góry Kamienne, Góry Sowie i Masyw Ślęży. Niestety widoki takie uniemożliwia gęsty las. Czasami tylko, spacerując dookoła góry, można ujrzeć mniejszą bądź większą panoramę.

Na przełęczy znajduje się niewielka polanka otoczona przez buki, na której przez długi czas znajdowało się kilka elementów zagospodarowania turystycznego, m.in. niewielka, drewniana wiata turystyczna z kilkoma ławkami oraz oznakowanie turystyczne. Niestety, lokalna „społeczność” zdewastowała bardzo dokładnie to miejsce, z wiaty i ławek nie pozostało kompletnie nic. Do Nas „Keszerów” należy zadanie, aby przywrócić temu miejscu dawną świetność. Miejsce na ognisko wciąż jest, a przy najbliższym drzewie jeszcze niedawno widywany był worek na śmieci.

Wchodząc na szczyt Borowej PAMIĘTAJ: NIE ZDOBYWASZ SZCZYTU – JESTEŚ TAM TYLKO GOŚCIEM.

A kto jest gospodarzem?

Generalnie typowym przedstawicielem jest nieduży gryzoń leśny żołędnica. Na granicy lasu spotykana jest kuna leśna i jeż europejski. Występuje tu też jeleń szlachetny, sarna, dzik, lis, wiewiórka, zając szarak, ryjówka górska. Najciekawszym gatunkiem jest piękny ssak – muflon. Dość często można go zobaczyć wędrującego po stokach. Nie musisz się go bać, to on boi się Ciebie, ale pamiętaj, aby zachowywać się jak na gościa przystało. Z ciekawszych gatunków ptaków należy wymienić myszołowa, ziębę, pliszkę górską, pluszcza, jarząbka, sowę włochatą, krzyżodzioba świerkowego. Gady reprezentowane są m.in. przez: padalca zwyczajnego, zaskrońca zwyczajnego, jaszczurki zwinkę i żyworodną. Z płazów: żabę trawną, ropuchę szarą, traszkę górską, salamandrę plamistą.

Przez wierzchołek przechodzi czerwony szlak z dworca PKP Wałbrzych Główny na Przełęcz pod Borową. Niebieski szlak prowadzi drogą z Przełęczy Koziej na Przełęcz pod Borową i dalej zboczami do Schroniska "Andrzejówka". Przez obie przełęcze prowadzi żółty szlak z dworca Wałbrzych Główny przez ruiny zamku Nowy Dwór do Jedliny Zdroju.

Nazwę Borowa wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Schwarzer-Berg. Szczyt zaliczany jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Jako najwyższy szczyt pasma górskiego w Polsce powinien być zaliczony także do Korony Gór Polski. Dlaczego zatem nie jest? Ponieważ zaliczony do niej został Chełmiec, który podczas ustalania Korony uważany był za wyższy. Punkt pomiarowy na Chełmcu znajdował się na 18-metrowej wieży widokowej i dzięki temu został uznany za najwyższy.

Trochę o keszu.

Szukasz małego pojemnika klipsowego. Co zawiera?

Dla pierwszych znalazców certyfikaty. PO TRZY dla GC i OC. Dla pierwszych trzech znalazców przewidziana jest niespodzianka: szafir, rubin i szmaragd (prawdziwe). Ponieważ to dość cenna pamiątka PROSZĘ, ABY WZIĄĆ TYLKO JEDEN KAMYK, NAWET JAK PODEJMUJECIE KESZA w GRUPIE. (Dwie osoby to też grupa ;-). Dajcie się cieszyć też innym. Po za tym starałem się wyposażyć kesza „na bogato”, także biorąc coś, włóż coś nie mniejszej wartości.

Kesz znajduje się w pewnej odległości od szczytu. Proszę odłóż go tak jak zastałeś.

opracowanie opisu: własne autora 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions