Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bitwa pod Grabiną - OP6290
Opis zwycięskiej bitwy
Owner: keram58
Founder: Pawel Blonie
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 115 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-03-2013
Date created: 15-03-2013
Date published: 15-03-2013
Last modification: 09-04-2024
109x Found
5x Not found
6 notes
watchers 5 watchers
132 visitors
66 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Elvis7
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dnia 16 września 1939 roku Wielkopolska Brygada Kawalerii pod dowództwem gen. Romana Abrahama weszła do Puszczy Kampinoskiej i maszerowała przez nią trzema kolumnami. Jedna z kolumn kierowała się przez Famułki Brochowskie, Bieliny na Grabinę , Łubiec i Roztokę.

Niemcy robili jednak wszystko, żeby zagrodzić wojsku polskiemu przejście przez Puszcze. Jedną  z takich akcji była blokada dróg we wsi Grabina.

Bitwę w Grabinie tak opisał gen. Roman Abraham w swoich wspomnieniach wojennych.

„ Rozpoznanie wysłane wzdłuż południowej lizjery lasu pod dowództwem por. Stanisława Zeitleben-Czerwińskiego melduje o zbliżaniu się czołgów z kierunku Leszna. Zmotoryzowana piechota niemiecka zajęła wieś Grabinę.

Ppłk. Klemens Rudnicki decyduje się uderzyć na Grabinę, zlikwidować zagrożenie niemieckie, ale osłania się przed ewentualnym zaskoczeniem od północy. W tym celu ściąga pod Grabinę 2 Szwadron rtm. Bieleckiego wraz z 3 Szwadronem rtm. Ksyka i 1 Szwadronem rtm. Pałki, które wspierają CKM-y i działka przeciwpancerne. Tyły natarcia ubezpiecza 4 Szwadron rtm. Poborowskiego z plutonem CKM-ów i dwoma działkami przeciwpancernymi.

Niestety, 3 Bateria, 6 Dywizjonu artylerii nie dołączyła i Ppłk. Rudnicki pozbawiony jest artyleryjskiego wsparcia w boju spotkaniowym. Natarcie prowadzi osobiście ppłk. Klemens Rudnicki.

Około godziny 15 szwadron Bieleckiego rozpoczyna atak na Grabinę, zaskakując Niemców ogniem z CKM-ów i działek przeciwpancernych. Przewaga ognia nieprzyjacielskiego jest jednak wyraźna. Poza tym na prawe skrzydło szwadronu Bieleckiego wychodzi natarcie czołgów. Ppłk Rudnicki kieruje tam do kontrataku 3 Szwadron. Jego plutony, prowadzone przez por. Feliksa Koziebrodzkiego i ppor. Bohdana Neumana, obrzucają granatami zbliżające się czołgi. W krytycznym momencie rtm. Ksyk sam strzela z bliskiej odległości z działka przeciwpancernego do szarżujących czołgów. Kpr. Kubaczewski trafia czołg z odległości 60 kroków i zapala go. Następnie kieruje ogień do innych czołgów rozrzuconych w terenie. Zapalają się jeszcze 2 z nich. Rtm. Ksyk i jego plutony słysząc okrzyk ppor. Neumana „ na szkopa!”, z granatami rzucają się wprost pod czołgi. 1 i 2 Szwadron, wsparte działkami i rusznicami przeciwpancernymi, dopadają pierwszych zabudowań Grabiny równocześnie z plutonami Neumana i Koziebrodzkiego. I na tym kierunku zniszczono 2 czołgi, a załoga trzeciego wyskoczyła z wozu i uciekła do lasu.

Ponosimy jednak straty. Giną : plut. Kasprzykowski i kaprale Mateuszow, Jaszczyszyn i Stefanowicz. Nieprzyjaciel wyrzucony z Grabiny wycofuje się na południe. Swoje odejście przykrywa nawałą ognia artyleryjskiego. W Grabinie wkraczające oddziały rozentuzjazmowana ludność wita z obrazem Matki Boskiej. Kobiety ze łzami w oczach całują zmęczonych, ale szczęśliwych ułanów.

Bezpośrednie tyły natarcia szwadronów walczących o Grabinę osłaniał z kierunku północnego 4. Szwadron rtm. Poborowskiego. Zdaję sobie sprawę z położenia 9. Pułku ułanów. To też z pełnym poświeceniem, mimo strat, powstrzymuje wychodzące z Nowych Bud uderzenie piechoty niemieckiej wspartej lekkimi czołgami. Zapalił już i zniszczył 4 wozy, poniósł jednak straty w ludziach. Zostało tez rozbite jedno z naszych działek przeciwpancernych.

Nieprzyjaciel, którem przewaga w lotnictwie oraz broni pancernej umożliwia dokładne rozpoznanie naszego położenia na odcinku od Wisły po Sochaczew, Kampinos, Leszno i Błonie, usiłuje szybko przeciwstawić się naszym zamierzeniom. Zdecydowana postawa szwadrony Poborowskiego udaremniła uderzenie Niemców na tyły walczącego pod Grabiną 9 Pułku ułanów.

Las i zapadający wieczór stają się chwilowo naszymi sprzymierzeńcami o zmierzchu zakończył się bój o Grabinę. Walka była bardzo zacięta. Ze wszystkich stron nasze szwadrony atakowały czołgi, zwalczane skutecznie ogniem działek i rusznic przeciwpancernych, a także granatami. Dnia 17 września 9 Pułk ułanów nie dopuścił nowych sił niemieckich nadciągających z południa do rejonu walki pod Zamościem, rozbił je i zabezpieczył oraz ułatwił nam dalszy ruch na wschód.

Ogółem na południowym i północnym odcinku walki 9. Pułku ułanów zniszczono osiem czołgów. Zdobyto jeden czołg, a ponadto wiele broni maszynowej i motocykli. Straty zadane Niemcom w ludziach i sprzęcie powstrzymały ich od aktywniejszego działania w tym dniu na odcinku 9 Pułku ułanów. Straty pułku wyniosły pięciu podoficerów i dwudziestu sześciu ułanów.

Po zajęciu Grabiny ppłk Rudnicki wysyła rozpoznanie na kierunku dalszego marszy na wschód 2 Szwadron Bieleckiego, skierowany w celu rozpoznania wschodnich i południowo-wschodnich wyjść z Puszczy w rejonie Łubca i Roztoki, melduje, że nieprzyjaciel zamknął jej południowo-wschodnie wyloty, skąd prowadzi silny ogień artylerii.

Po wypoczynku nocnym, wobec braku łączności z grupą operacyjną kawalerii i 15 Pułku ułanów, ppłk Rudnicki rozpoczyna rankiem 18 września marsz bezpośrednio na północ. Tam spotykają się po raz pierwszy 15 Pułk ułanów i 9 Pułk ułanów. Odtąd maszerują razem i około południa dochodzą do rejonu lasów koło wsi Janówek, gdzie dołączają do sił grupy operacyjnej idących na Palmiry i Warszawę”.

Zwycięska bitwa pod Grabiną, rozegrana na terenie Puszczy, jest jednym z przykładów chwały oręża polskiego.

 

Skrzynkę tę adoptowałem od Kolegi Pawła wiec pozostawiam jej dotychczasowy opis i kształt.

Dla ukrycia skrzynki uzyskałem zgodę Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Proszę o przestrzeganie Regulaminu Kampinoskiego Parku Narodowego.

 


 

Kesz ukryty jest za tablica upamiętniającą miejsce zwycięskiej bitwy.

Powodzenia !!

Kordy mogą być  niedokładne, lecz tablice znajdziecie bez problemu, gdyż widać ją z drogi.

Flag Counter

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Stara tabliczka
Nowa tablica
Jeśli musisz
Dokładnie tu