Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Młyn Maria - OP6288
WYZWANIE BEDKKK'A II
Owner: smoq
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 119 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 15-03-2013
Date created: 14-03-2013
Date published: 15-03-2013
Last modification: 21-07-2015
121x Found
6x Not found
1 notes
watchers 7 watchers
6 visitors
90 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Nefryt+
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historycznie:

 

Jak kronikarze wieści niosą, roku pańskiego 1333 na Wyspie Młyńskiej powstał młyn wodny Bożego Ciała (od ówczesnej nazwy wyspy) osadzony na przeciwko już istniejącego młynu Maria na Wyspie Piasek tak że się stykały.

 

Tak oto w kary historii zapisuje się po raz pierwszy młyn Maria, którego powstanie datuje się jeszcze na wiek XIII. Historia jednak nie oszczędzała ani Marii ani jej towarzysza Feniksa (późniejsza nazwa młynu Bożego Ciała) gdyż już w roku 1466 pożar strawił oba budynki. Wielokrotnie zmieniały właściciela: w XVII w. przeszły w posiadanie klasztoru Augustynów, później przejęło je państwo by następnie odsprzedać prywatnym.

 

W latach 1844 - 1846 przebudowano je w stylu późno klasycystycznym, a w 1846 r. na tyłach obu młynów dobudowano spichlerz o konstrukcji ryglowej i drewniany most. Młyn Bożego Ciała otrzymał nazwę Feniks, a młyn Maria nazwano Piaskowym. Młyn Feniks wyposażono w 1855 roku w amerykański system przemiału zboża, oparty na czterech złożeniach kamieni młyńskich. W latach 1871 i 1883 nastąpiła dalsza przebudowa młynów. W XIX i na początku XX w. dokonano modernizacji kół i urządzeń mechanicznych. Przebudowano i umocniono również nabrzeża i rynny wodne. Po II wojnie światowej oba młyny (nazywane Maria) były wielokrotnie przebudowywane, w wyniku czego usunięto większość dawnych urządzeń, a w latach 60-tych XX w. młyny pozbawiono ostatecznie napędu wodnego i przystosowano je do napędu elektrycznego. Urządzenia napędu wodnego zdemontowano i zniszczono. W 1991 r. zakończono remont rynny prawej (północnej). Rynna lewa wciąż wymaga remontu. Wloty do rynien chroniono niegdyś drewnianą kratą i zamykano drewnianymi zasuwami. Mury rynien zbudowano z cegły i posadowiono na ruszcie z pali dębowych. Wloty do rynien roboczych wykonano w postaci odcinkowych łęków ceglanych. Rynny robocze obecnie są pozbawione jakichkolwiek instalacji.

 

Obecnie:

 

Od strony wyspy Młyńskiej, młyn Maria spełnia rolę mieszkalną. Pozostała część budynków wygląda na opustoszałą i niestety niszczeje.  Z lokalnych gazet udało mi się ustalić, że planowany jest remont oraz adaptacja młynu pod usługi hotelowe (stan z 2010 roku), jednakże do chwili obecnej nie wiele sie zmieniło.

 

Każdego z poszukiwaczy zachęcam by cały kompleks obejść  - można uraczyć wiele ciekawych elementów jak chociażby schody pożarowe w części położonej na wyspie Piasek.

 

Do opisu przyczyniły się: dolny-slask.org.pl, spacerownik.wroclawski.eu, gazerawroclawska.pl oraz wikipedia

 

Skrzyneczka:

 

Takie małe niepozorne cuś podłożone na koordach. Ale nie dajcie sie zwieść pozorom - może sprawić nie lada problem ;)  W środku standardowo: logbook oraz certyfikaty. Na starcie też i ołówek nie wielki więc profilaktycznie warto zabrać pisadełko.

 

Miejsce ruchliwe: tramwaj jeździ, samochód czasami, szaleńcy biegają, ludkowie spacerują, pieski obsikują – na szczęście nie pod keszem :D  I oczywiście Sauron łypie okiem ze swej czarnej wieży we wszystkich kierunkach - może cię nie wypatrzy ;)

Zalecane szukanie nocą kiedy wyspa Młyńska zasypia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Młyn Maria
Widok na Ostrów Tumski
Log entries: Found 121x Not found 6x Note 1x All entries Show deletions