Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy " Doły Piekarskie " / B-2 - OP6214
Owner: morriseq
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 338 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-03-2013
Date created: 06-03-2013
Date published: 06-03-2013
Last modification: 06-03-2013
105x Found
3x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
62 visitors
82 x rated
Rated as: Good
4 x recommended
This cache is recommended by: kross, Mensor, OakWM, sebastian
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kochbunkier znany również jako garnek kocha - mały schron jednoosobowy. Niezwykle popularny niemiecki schron, jako jedyny był produkowany masowo w fabrykach jako prefabrykat - i jako taki był przywożony gotowy na miejsce posadowienia. Jego rolę na polu bitwy można określić krótko - lepsze to niż zwykły okop, dawał podstawowe schronienie przed ogniem wroga. Kochbunkier nie chronił strzelca przed bezpośrednim uderzeniem pocisku większego kalibru, ale spokojnie opierał się odłamkom. Jego niewątpliwą zaletą były niskie koszty wytworzenia i niewielkie zużycie materiałów - trzeba pamiętać że niemcy pod koniec wojny nie mieli ani kasy ani materiałów w naddatku.
Kochbunkier był obsypany ziemią, aż po otwory strzelnicze, wchodziło się do niego bezpośrednio z okopów. Stojący w nim żołnierz nie miał za wiele miejsca - ale do walki RKMem wystarczyło. W boju posiadał jeszcze jedną zaletę - był mały, więc i ciężki do bezpośredniego trafienia czymś "mocniejszym".

Kochbunkry można spotkać w dużych ilościach, praktycznie na każdej linii obrony. Występowały w wielu wariantach - jako strzeleckie (najczęściej), obserwacyjne, czasami nawet posadawiane w okopach "poziomo" jako minimagazyny amunicji. Ciekawostką są kochbunkry które miały otwór w stropie dla posadowienia CKM - pełniły podobną rolę jak Ringstandy 58c, oczywiście były dużo mniej odporne na bezpośrednie trafienie.
Kochbunkry spotykamy w różnych konfiguracjach, jako osobne oddalone od siebie obiekty, czasami w dużym zagęszczeniu. Spotyka się również np. dwa kochbunkry połączone ze sobą - tworzą wtedy jedno wspólne, większe stanowisko ogniowe. Wersji kochbunkrów powstawało bez liku - różne "stropy", różne otwory strzelnicze, wymiary i kształty. Wszystko to powoduje że mimo ich masowości, są ciekawymi obiektami i czasami mogą nas zaskoczyć nietypowym rozwiązaniem. Kreatywność niemców w wykorzystaniu - w końcu bardzo prostego schronu - czasami mocno zaskakuje.

Do dzisiaj zachowało się wiele kochbunkrów w miejscach gdzie nie przeszkadzają miejscowej ludności. Niestety jego niewielkie rozmiary i waga powodują to, że jeśli tylko zawadzają komuś - często są wykopywane i niszczone. A szkoda bo w przypadku np. nagłego nadejścia tornada, taki schron na prywatnej posesji, czy polu, może świetnie służyć jako schron dla swojego właściciela 
GeoKrety

GeoKrety  KAMYK ZIELONY - Total distance: 3352 km

Pictures
Skrzynka
kopuła
Widok z miejsca ukrycia
tablica