Zapewne każdy z Was słyszał co nieco o orgiami, a niektórzy nawet praktykowali. Ten mobilniak uwieczni Wasz talent!
ORIGAMI oznacza czynność – składanie papieru (z jap. oreru - zginać, gami [kami] - papier). Pochodzi z Chin, jednak rozwinięcie i spopularyzowanie nastąpiło w Japonii i uznawane jest za tradycję japońską. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne (ok. roku 700-ego), później ozdabiano domy, listy i prezenty.
Pod koniec XIXw. naukę orgiami wprowadzono do japońskich szkół podstawowych - poza zabawą, zapewnia trening koncentracji, cierpliwości, dokładności i wyobraźni przestrzennej. W tym też czasie sztuka orgiami przeniknęła do krajów europejskich, ale popularność zaczęła zdobywać po II WŚ - w świecie spopularyzowali ją Akira Yoshizawa i Lillian Oppenheimer.
[Za japonia.org.pl i wikipedia.pl]
_____________________
Waszym zadaniem jest własnoręczne stworzenie Króliczkowi kompana do wspólnego zdjęcia (i wstawienie go w logu). Bazujemy na kwadracie dowolnej wielkości, ale dla wygodnego składania polecam >14x14 cm.
Przykładowe instruktaże: filmy (a dla ambitnych: klik) lub diagramy.
Proszę o rozsądne umieszczanie Króliczka w innych skrzynkach.
Reaktywacja: styczeń 2023 r.
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
Zapewne każdy z Was słyszał co nieco o orgiami, a niektórzy nawet praktykowali. Ten mobilniak uwieczni Wasz talent na wieczność.
ORIGAMI oznacza czynność – składanie papieru (z jap. (oreru - zginać, gami [kami] - papier). Pochodzi z Chin, jednak rozwinięcie i spopularyzowanie nastąpiło w Japonii i uznawane jest za tradycję japońską. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne (ok. roku 700-ego), później ozdabiano domy, listy i prezenty. Na przełomie XVII i XVIIIw. pojawiły się znane współcześnie wzory, tj.: „żuraw“ (symbol zdrowia i pokoju), „żaba“ (płodność), „karp“, „motyl“, „kwiaty“, a także wzory lalek - postaci ze sztuk teatralnych. Pierwszy podręcznik do origami wydano w Japonii, w roku 1797. Zawierał 49 sposobów składania „żurawia“.
Pod koniec XIXw. naukę orgiami wprowadzono do japońskich szkół podstawowych - poza zabawą, uczyły koncentracji, cierpliwości, dokładności i wyobraźni przestrzennej. W tym też czasie sztuka orgiami przeniknęła do krajów europejskich, ale popularność zaczęła zdobywać po II WŚ - w świecie spopularyzowali ją Akira Yoshizawa i Lillian Oppenheimer.
W japońskim mieście Kaga powstało muzeum origami, gdzie podziwiać można najpiękniejsze wzory. W Tokio – organizacja Japan Origami Academic Society, skupiająca miłośników orgiami, a w Poznaniu - Polskie Centrum Origami.
[Za japonia.org.pl i wikipedia.pl]
.