Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Parowóz - OP6003
Właściciel: Łuki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 184 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-01-2013
Data utworzenia: 19-01-2013
Data opublikowania: 19-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 22-01-2023
85x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
74 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MiszkaWu, Psikiszek, vkaskav, xytras
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Parowóz OL49-34

Parowóz Ol 49- 34 w Chełmie, zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 27 kwietnia 1993 roku pomiędzy przedstawicielami Południowej DOKP w Krakowie a przedstawicielami  Kierownictwa Zakładu Taboru w Chełmie  i Związkami Zawodowymi ustalono przekazanie parowozu muzealnego Tw12- 12 dla lokomotywowni Sucha Beskidzka skansen Chabówka na czas określony lub też zamianę parowozu Tw12- 12 na parowóz Ol 49. W ramach tego porozumienia w dniu 26 czerwca 1993 roku na teren Zakładu Taboru w Chełmie został dostarczony parowóz Ol49- 34 z lokomotywowni Pozaklasowej w Żurawicy. Parowóz ten został ustawiony w miejscu w którym poprzednio stał parowóz Tw12-12.

W ramach reorganizacji Zakładu Taboru w Chełmie i przeniesienia Selekcji Utrzymywania
i Eksploatacji na teren byłej wagonowni, parowóz został przestawiony na teren Selekcji Naprawy Wagonów. Nie ustrzegło to jednak parowozu przed dewastacją przez tzw. ,, Złomiarzy”. Podczas dalszej restrukturyzacji kolei doprowadzono do opuszczenia terenu Selekcji Napraw Wagonów i Ol49- 34 przedstawiono na tory byłej wagonowni.

W roku 2003 powstał projekt przetransportowania parowozu do Warszawy i ustawienia go przed jedną z instytucji PKP, ale zakres prac przygotowujących parowóz do transportu, uzupełnienie brakujących elementów i związane z tym koszty, sprawiły, że pomysł upadł. Parowóz ustawiono
na torach stacyjnych Chełm Osobowa a jego właścicielem został Zakład Nieruchomości w Lublinie.
Z inicjatywy Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce  działającego w Zakładzie Taboru w Lublinie Sekcji Eksploatacji i Napraw Taboru Trakcyjnego w Chełmie, w dniu 2 października 2007 roku wystąpiono do Dyrektora zakładu Nieruchomości w Lublinie z prośbą o wydzierżawienie parowozu Ol49- 34 i ustawienia jako pomnik techniki kolejowej przy stojącej obok dworca kolejowego w Chełmie kapliczki. Zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 4 lipca 2008 roku pomiędzy PKP S. A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie, PKP PLK S. A. Zakład Linii kolejowych w Lublinie, PKP CARGO S. A. Zakład Taboru w Lublinie wyrażono wolę wykonania ekspozycji w miejscu publicznym parowozu Ol49- 34 tj. obok dworca kolejowego Chełm Osobowa.

W dniu 12 lutego 2009 roku parowóz został ustawiony na ułożonym torze w miejscu zaplanowanym obok budynku dworca PKP Chełm Osobowa.

Z końcem lipca 2009 roku przystąpiono do uzupełnienia braków i odnawiania parowozu.

Tekst został przepisany z tablicy znajdującej się w pobliżu lokomotywy.

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia kesza!!! Doprowadzą Ciebie w okolice lokomotywy. Powinieneś podejść do małego, przedniego  koła (od strony ogrodzenia),  policzyć liczbę ,,szprych” w tym kole, pójść na koniec parowozu a następnie odliczyć tyle podkładów w torach, ile było ,,szprych”.  Kesz znajduje się nad Smilepodkładem na wysokości ok. 150cm. Życzę udanych poszukiwań. Uwaga! Nie ma potrzeby podchodzenia do czynnych torów podczas poszukiwań. Proszę zwrócić uwagę na sokistów, którzy chętnie wlepiają mandaty za jazdę rowerem po peronie. Serdecznie przepraszam kolegów poszukiwaczy za nieprzyjemność, która ich z tego powodu spotkała:(.

Obrazki/zdjęcia
Parowóz
Podkład
Tył i strona parowozu po której kesz się znajduje
Wrzesień 1996
12 luty 2009
13 luty 2009
27 pażdziernika 2009
,,Szprychy"
Po drugiej stronie...