Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Pakoszów - OP6001
Właściciel: blackdeath122
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 360 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-01-2013
Data utworzenia: 19-01-2013
Data opublikowania: 19-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 03-06-2022
67x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
45 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Właściciele majątku: w pierwszej połowie XVIII w. dobra należały do burmistrza Jeleniej Góry Johanna Martina Gottfrieda. Gottfried posiadający znaczny majątek ufundował w Pakoszowie w 1725 roku barokowy pałac. Po śmierci burmistrza Jeleniej Góry wdowa po nim wyszła za mąż za Georga Friedricha Smitha i przekazała mu pakoszowską rezydencję. W 1771 r., również w efekcie małżeństwa, majątek wraz z pałacem otrzymała rodzina Hessów. W rękach jej przedstawicieli posiadłość pozostała do 1945 roku. Po wojnie w pałacu urządzono dom dziecka, następnie budynek stał pusty i niszczał. W latach 90-tych zabytek został sprzedany osobie prywatnej. Nowy właściciel nie był jednak w stanie podołać kosztom remontu i w 2002 roku sprzedał go Haganowi Hartmannowi, potomkowi rodziny Hessów. Ten postanowił wyremontować pałac.

"- W domu zawsze opowiadało się o pałacu. W Niemczech mamy rodzinne stowarzyszenie, do którego należy sto osób. Wydajemy własną gazetę, gdzie piszemy o historii pałacu, relacjonujemy uroczystości familijne, podajemy stare przepisy kulinarne. Przywiązujemy wielką wagę do tradycji, ale gdy wspomniałem, żeby kupić nasz pałac, rodzina popatrzyła na mnie dziwnie - śmieje się Hagen Hartmann, potomek właścicieli Pakoszowa koło Jeleniej Góry. - Postanowiłem jednak porwać się na to karkołomne zadanie."

 

Pałac

Barokowy pałac zbudowany w 1725 r. składa się z korpusu i skrzydła mieszczącego pierwotnie bielarnię. Na północny-wschód od pałacu znajduje się dawny młyn foluszniczy połączony z nim drewnianym łącznikiem. Pałac częściowo przebudowany w XIX w., uszkodzony w 1945 r., remontowany w latach 1959-1961. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany. Główne skrzydło wzniesione na rzucie prostokąta, podpiwniczone, dwukondygnacjowe, nakryte dachem mansardowym z lukarnami. Fasada jedenastoosiowa, zamknięta dwukondygnacjowymi, dwuosiowymi ryzalitami. Elewacje ożywiają tworzące podziały ramowe gzymsy i lizeny,  kamienne obramowania otworów okiennych i podokienniki. Układ wnętrz dwutraktowy, w część pomieszczeń zachowane sklepienia kolebkowe. W niektórych salach przetrwały resztki dekoracji stiukowych, fragmenty oryginalnej stolarki oraz kominki. Obecnie najcenniejszym pomieszczeniem jest niewielki salonik o ścianach wyłożonych osiemnastowiecznymi płytkami fajansowymi pochodzącymi z Delf.

 

Kesz znajduje się w murze, 1m od miejsca gdzie kończy się mur wysoki, a zaczyna niski. Proszę o dokładne maskowanie!

Na GC znajduje się już skrzynka przy Pałacu Pakoszów, lecz wiem, że dużo keszerów z OC nie zagląda tam. Postanowiłem więc założyć tą skrzynkę, aby i oni przybyli w to miejsce.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Przed remontem
Przed remontem
Po remoncie