Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Borowice.pl - o milę stąd - OP5F63
Borowice - o milę stąd.
Właściciel: Plomba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 644 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-01-2013
Data utworzenia: 04-01-2013
Data opublikowania: 04-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2015
6x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
26 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: karmel1998, Marokes, michal_2002, ochkarol, rotour, Tomal_C
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Mila - jednostka długości o różnej wartości, zależnej od rejonu i okresu. Nazwa pochodzi z łac. mille – tysiąc, bo początkowo mila oznaczała 1000 kroków podwójnych. Różne mile mają długość od 1 do 15 kilometrów, najczęściej ok. 1,5-2 km.

Multicache składa się z wielu skrytek i lokalizacji, gdzie znajdują się informacje niezbędne, aby dotrzeć do skrzynki finałowej i ją otworzyć. Miejsca są łatwo dostępne, ale niektóre znajdują się w terenie i dlatego nie są polecane dla dzieci w wieku poniżej 7 lat. Łączna długość trasy do przebycia wynosi, w zależności od wybranego wariantu przejścia, od kilkanastu do kilkudziesięciu kilometrów, znacznie więcej niż jedną milę. W zależności od doświadczenia uczestników może to zająć od jednego do kilku dni. Doskonale nadaje się na wycieczkę pieszą, ale latem można ją także pokonać na rowerze górskim MTB, a zimą - na nartach biegowych, najlepiej przełajowych, czyli typu backcountry.

W punktach typu "Punkt wirtualny" zbierz wszystkie niewiadome liczbowe od A do Z, w dowolnej kolejności i dowolnym czasie.

Współrzędne początku wskazują na skrzyżowanie szlaków turystycznych pieszych w Borowicach (żółty, zielony i początek niebieskiego) oraz szlaku rowerowego ER-2 (Euroregion-2), przy Drodze Sudeckiej. Można tu dojechać samochodem i zaparkować na poboczu. Przy drodze znajduje się tablica z mapą okolicy. Znajdziesz tu pojemnik z dalszymi instrukcjami.

Przewodnik Tomek życzy udanego wypoczynku w Borowicach i zaprasza na wycieczki po okolicy!
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Punkt wirtualny --- A = skala mapy 1:AAAA na tablicy przy przystanku autobusowym / scale of the map 1:AAAA on the table near bus station
Punkt wirtualny --- B = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- C = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- D = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- E = rok przed wejściem do Kaplicy / year at enter to Chapel.
Punkt wirtualny --- F = rok na kamieniu na lewo od Źródła / year on stone, on the left from Spring.
Punkt wirtualny --- G = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- H = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- I = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- J = liczba na słupku na szczycie / year on stone.
Punkt wirtualny --- K = długość trasy narciarskiej (m) / length of ski track (m).
Punkt wirtualny --- L = rok rekonstrukcji Młynka Miłości / year of reconstruction of Love Mill.
Punkt wirtualny --- M = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- N = rok ufundowania marmurowego epitafium hrabiny von Reden / foundation year of epitaph.
Punkt wirtualny --- O = rok na dole tablicy Nadleśnictwa Śnieżka z 14 punktami / year on the bottom of table with 14 points.
Punkt wirtualny --- P = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- Q = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- R = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- S = rok remontu cmentarzyka / year of renovation.
Punkt wirtualny --- T = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- U = rok uzyskania tytułu Perła / year of title Perła.
Punkt wirtualny --- V = rok ufundowania tablicy Dresslera / foundation year of table.
Punkt wirtualny --- W = rok na kamieniu młyńskim / year on millstone.
Punkt wirtualny --- X = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- Y = rok na kamieniu / year on stone.
Punkt wirtualny --- Z = rok na kamieniu / year on stone.
Interesujące miejsce --- Kazalnica 626 m to historyczna skałka, przy której spotykali się protestanci na modlitwach w okresie kontrreformacji.
Interesujące miejsce --- Kamienie z latami budowy dróg. Turystyka I poł. XIX w. zadowalała się na ogół bardzo prymitywnymi drogami. Masowy napływ turystów w II poł. XIX w. spowodował uporządkowanie istniejących i budowę nowych ścieżek, przystosowanych do wygodnej, pieszej wędrówki. Stało się to dzięki Towarzystwu Karkonoskiemu oraz zarządom lasów, które dla potrzeb transportu leśnego zbudowały szerokie drogi jezdne, biegnących zazwyczaj po warstwicy na poziomie 600-800 m n.p.m.
Interesujące miejsce --- Kaplica Św. Anny pierwszy raz była udokumentowana jako tzw. „Kościółek Źródlany” w kronice kościelnej z 1220 r. Miejsce to było jednak ludziom znane od zarania dziejów. Obecny swój wygląd i wystrój, świątynia zawdzięcza ostatniej przebudowie w 1718-19 roku. W ostatnich latach Kaplica została wyremontowana. Odpust 26 lipca.
Interesujące miejsce --- Dobre Źródło początkowo wypływało spod ołtarza głównego Kaplicy Św. Anny, ale obecnie jest wyprowadzone poza obręb rotundy. Stara legenda głosi, że jeżeli nabierze się wody w usta i przebiegnie 7 razy wokół kaplicy nie połykając wody, to spełni się życzenie, o którym się pomyślało. Woda w Dobrym Źródle ma średnią radoczynność - nieco ponad 200 Bq/dm3.
Interesujące miejsce --- Patelnia i Czakram Karkonoski. Patelnia jest największą z trzech Grabowieckich Skał, znajduje się na zachodnim stoku Grabowca – góry czarownic i wiedźm, a prowadząca tutaj droga zwana jest Ścieżką Czarownic. Patelnia zbudowana jest z mikrogranitu i ma formę muru - strome, pionowe ściany, o wysokości do 8 metrów i długości 35 metrów, w dół stoku opada urwiskiem o wysokości do 15 metrów.
Interesujące miejsce --- Przełączka - punkt widokowy na Śnieżkę.
Interesujące miejsce --- Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza znakowany kolorem czerwonym, prowadzący przez najciekawsze partie Sudetów od Świeradowa-Zdroju do Prudnika (430 km), przebiega także tutaj.
Interesujące miejsce --- Czoło - kulminacja na szlaku, skąd w odległości kilkudziesięciu metrów zarówno w kierunku zachodnim, jak i wschodnim znajdują się atrakcyjne punkty widokowe.
Interesujące miejsce --- Narciarska trasa biegowa.
Interesujące miejsce --- Młynek Miłości, czyli co potrafi zrobić koło młyńskie z losami ludzi.
Interesujące miejsce --- ulica Przewodników Górskich; pierwsze wzmianki o przewodnikach w Karkonoszach pochodzą z XVII w. Władze policyjne wydawały koncesje na uprawianie przewodnictwa i ustalały cenniki. Przewodnicy nosili na kapeluszach odznaki z numerami wydanych koncesji. Dzisiaj w Kole Przewodników Sudeckich PTTK Oddział Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze zrzeszonych jest ponad 200 przewodników górskich.
Interesujące miejsce --- Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. W XIX w. kościółek Wang został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, następnie do Berlina, skąd wiosną 1842 roku przeniesiono w Karkonosze, gdzie w 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła.
Interesujące miejsce --- Jeleniec to grupa skałek w zakolu Drogi Chomontowej, o długości do 20 m, wysokości 4-5 m, zbudowana z regularnie kostkowo spękanego aplitu i granitu porfirowatego; obecne bazalty, w tym oliwiny i augit, a także nieregularne kociołki wietrzeniowe.
Interesujące miejsce --- Zamkowe Skały to grupa skalna w pobliżu Drogi Chomontowej. Atrakcyjny punkt widokowy w kierunku północnym - na pierwszym planie Dolina Pięciu Potoków i Borowice, dalej Pogórze Karkonoskie, Kotlina Jeleniogórska i Góry Kaczawskie.
Interesujące miejsce --- Dolina Pięciu Potoków to, od zachodu: Granicznik, Borówka, Modrzyk, Jodłówka i Jeleni Potok, które spływają z gór i w Borowicach zlewają się w rzeczkę o nazwie Kacza. Źródła pięciu potoków znajdują się pomiędzy Pielgrzymami a Drogą Chomontową, na której zbudowano mostki nad każdym z nich.
Interesujące miejsce --- Szwedzkie Skały to grupa kanciastych, okazałych murów skalnych, wyciętych z gruboziarnistego granitu porfirowatego na prawym brzegu Myi, o długości 90 m, szerokości 30 m i wysokości względnej 30 m. Skrajne partie murów są dobrymi punktami widokowymi na Dolinę Myi.
Interesujące miejsce --- Grzbiet Ptasiaka rozciąga się od kulminacji na wysokości 1046 m w kierunku północnym, rozdzielając Dolinę Podgórnej i Dolinę Myi.
Interesujące miejsce --- Cmentarz więźniów niemieckiego obozu w Borowicach - jeńców wojennych różnych narodowości i robotników przymusowych z Polski, budowniczych Drogi Sudeckiej, zmarłych i zamordowanych w latach 1939-1945 przez niemieckich strażników. Znajduje się tutaj 38 bezimiennych mogił z dębowymi krzyżami, oznaczonymi odnalezionymi identyfikatorami obozowymi i jeden duży zbiorowy grób.
Interesujące miejsce --- Droga Sudecka - pod koniec lat trzydziestych XX wieku rozpoczęto budowę odcinka od Borowic w kierunku Przełęczy Karkonoskiej (tam, gdzie znajdują się schroniska: polskie Odrodzenie i czeska Špindlerova bouda). Początkowo budowa prowadzona była przez cywilną firmę z Legnicy, ale po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku sprowadzono do prac robotników przymusowych, a następnie jeńców wojennych różnych narodowości.
Interesujące miejsce --- Polanka przy Przesiece (nazwa niemiecka: Mummelhäuser) to mała osada leśna, kiedyś prowadzono tutaj prace górnicze. Dzisiaj leśniczówka i agroturystyka.
Interesujące miejsce --- Wodospad Podgórnej jest najbardziej efektownym z wodospadów i kaskad znajdujących się w strefie przejścia stoku głównego grzbietu Karkonoszy w śródgórskie równania Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego i jest uważany za trzeci pod względem wysokości w polskich Karkonoszach (po wodospadach Kamieńczyka i Szklarki).
Interesujące miejsce --- Adolf Dressler (ur. 1833 r. we Wrocławiu - zm. 1881 r. we Wrocławiu) - malarz, rysownik, pejzażysta. Od 1867 roku regularnie przyjeżdżał w Karkonosze, do Zachełmia i Przesieki. Zwany pierwszym malarzem Karkonoszy; udało się mu stworzyć na Śląsku szkołę pejzażu, której lokalną śląską tradycję kontynuowali jego uczniowie i malarze pozostający pod jego wpływem.
Interesujące miejsce --- Kaskada Myi to pojedynczy, pionowy próg skalny o kształcie zdeterminowanym obecnością wyrazistych powierzchni ciosu pokładowego. Wysokość progu wynosi około 4 m, powyżej potok płynie po granitowych płytach skalnych wykorzystując linie spękań, miejscami występują marmity. Poniżej progu basen eworsyjny, niżej łożysko potoku składa się ponownie z wychodni granitu w formie płyt, na prawym zboczu ściany skalne o wysokości 4-6 m.
Interesujące miejsce --- Szachownica stanowi blok skalny zbudowany z granitu porfirowatego z żyłą aplitową (o grubości 5 cm) na swojej górnej powierzchni. Blok skalny jest niewielki – przy podstawie ma 1,5 m długości i 1,3 m wysokości. Aplit jest spękany w regularną kostkę wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie kierunków. Największe kostki mają wymiary 15 x 18 cm, a najmniejsze - 7 x 7 cm. Dawniej Szachownica złożona była z dwóch połówek – jedna zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
Interesujące miejsce --- Polanka przy Borowicach (nazwa niemiecka: Wurzelhäuser) - to dawna osada zielarzy, którzy zbierali korzenie i zioła, służące do wyrobu wielu lekarstw i likieru ziołowego.
Interesujące miejsce --- Jesion Idy to skrzyżowanie sześciu dróg leśnych, gdzie upamiętniono nadleśniczego Eichhorna; kiedyś rósł tu dąb, który nosił imię żony leśniczego Ida Eiche; dzisiaj rośnie tutaj ponad stuletni jesion z pniem o trzymetrowym obwodzie oraz znajduje się miejsce wypoczynku w czasie wycieczek.
Interesujące miejsce --- Miejsce średniowiecznej osady, która została odnotowana już w 1406 roku. Po oberwaniu chmury między Borowicami a Sosnówką w 1412 r. i katastrofalnych powodziach, Broniów i Czerwona Dolina zostały zniszczone, a mieszkańcy przenieśli się do Płóczek w Karpaczu.
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria