Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Browar Strakacza - OP5F2C
Tu kiedyś warzono skierniewickie piwko
Owner: sampler
Founder: rubin
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 124 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-02-2017
Date created: 01-01-2013
Date published: 01-01-2013
Last modification: 14-02-2017
113x Found
3x Not found
5 notes
watchers 3 watchers
75 visitors
81 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: kicia_skc
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Przypomnijmy więc, że historia browaru sięga 1862 roku, kiedy to Franciszek Brauliński nabył jeden z pięciu funkcjonujących w mieście warsztatów browarniczych, zajmujących się warzeniem piwa. 

Zakupiony przez Braulińskiego warsztat nie był zmechanizowany. Obsługiwali go ludzie i konie zaprzężone do kieratów, dzięki którym wydobywano wodę z lokalnej studni artezyjskiej. Nowy właściciel z werwą zabrał się za rozbudowę zakładu, który wkrótce był już znany na całym Mazowszu.

Po śmierci Franciszka Braulińskiego browar przeszedł w ręce wnuka Władysława Strakacza. Zamierzając rozbudować go i unowocześnić, ukończył studia piwowarskie pod kierunkiem prof. Hajka w Heidelbergu. Uzyskał również dyplom inżyniera chemika w Szkole Handlowej Rontalera w Warszawie. Przez 42 lata zarządzając przedsiębiorstwem, doprowadził je do rozkwitu, rozbudował, zmodernizował urządzenia, sprowadził z zagranicy aluminiowe kadzie do leżakowania i fermentacji piwa. Zastąpiły one używane wcześniej drewniane beczki, znane jako kufy. Z czasem przedsiębiorstwo powiększyło się o Wytwórnię Wód Gazowanych i Lemoniad. Firma prosperowała na tyle dobrze, że jej właściciel mógł pozwolić sobie na kupno majątku Strobów.

Skierniewicki Browar Parowy Władysława Strakacza jakością piwa skutecznie konkurował z takim browarem jak "Haberbusch i Schiele" w Warszawie. Posiadał swoje rozlewnie piwa w Warszawie, Toruniu, Łowiczu, Kutnie, Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie i Lublinie. O zamożności firmy niech świadczy fakt, że miała do dyspozycji kilka samochodów ciężarowych, natomiast jej właściciel jeździł motocyklem, wzbudzając niemałą sensację wśród mieszkańców Skierniewic.
Po wybuchu II Wojny Światowej Strakacz utracił swój browar. Odzyskał go po wyzwoleniu, w 1945 roku i uruchomił go ponownie. Z uwagi na rosnące trudności z uzyskaniem przydziału na podstawowe surowce, zakład w doskonałej kondycji przekazany został Centralnemu Przemysłowi Fermentacyjnemu w Warszawie. Był to początek końca firmy.
Władysław Strakacz znany był nie tylko z produkcji znakomitego piwa. Brał również aktywny udział w politycznym i społecznym życiu Skierniewic. Wrażliwy na ludzkie cierpienie wspierał finansowo najbiedniejsze warstwy mieszkańców miast, łożył pieniądze na budowę szkoły, udzielał pomocy materialnej miejscowemu szpitalowi."

info ze strony:http://skierniewice24.pl/index.php/poznaj/item/50-browar-parowy-wladyslawa-strakacza-skierniewice

Miejsce, do którego zaprowadzą współrzędne znajduje się na terenie, na którym dawniej znajdował się browar. Niestety budynków już nie ma. Na terenie obecnie jest Młodzieżowe Centru Kultury i Kino "Polonez" Istniejej jeszcze jeden z budynków, które wtedy należały do browaru. 

REAKTYWACJA

Co do kesza mikrus magnetyk - uważajcie podejmując kesza i patrzcie pod nogi mnóstwo śmieci w postaci pustych "małpek". 

Na wiosnę jeżeli stan nadal się będzie utrzymywał nastąpi zmiana miejsca.

Powodzenia :)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Ten budynek wchodził w skład browaru
Tu za czasów Strakacza był staw
Młodzieżowe Centrum Kultury
Gdzieś tu chowa się kesz :)