Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ogrody Muz - Helikon - Panorama - OP5F11
Świątynia dumania poświęcona Apollinowi
Właściciel: rakuu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 379 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-12-2012
Data utworzenia: 29-12-2012
Data opublikowania: 29-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 13-01-2016
53x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 3 obserwatorów
15 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anoriell, bechem, chinczyk, FishBeat, michal_2002, tomasch, tomekwtz, Vagabundo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
– Z tego miejsca rzeczywiście zachwycający widok. Dwieście jardów poniżej łączą się dwie rzeki, Bóbr i Kamienna. Na wprost, za miejscem spływu obu rzek, rozciągają się w dal kwitnące łąki, dojrzewające łany zboża kontrastujące ze schludnymi domami oraz piękne miasto – Jelenia Góra. Otoczone tu rozsianymi wioskami, tam skałami i wzgórzami, zagajnikami ograniczone tylko horyzontem – tak stolicę Karkonoszy widział wspomniany Adams 28 lipca 1800 roku.
Wówczas właśnie amerykański dyplomata wybrał się na górę Helikon, na której szczycie zbudowano małą świątynię dumania poświęconą Apollinowi. – W koło rozmieszczono 9 ławek dla Muz – napisał przyszły prezydent Ameryki, którego ten widok bardzo zauroczył.
Choć bezkrytyczny nie pozostał: nie spodobał mu się pomnik poświęcony Fryderykowi II, królowi pruskiemu, który w XVIII wieku zdobył Śląsk. Bałwochwalczy obelisk oznajmiał nadejście Złotego Wieku dla potomnych, a postawił go jeleniogórski rzemieślnik Johann Geier, w urodziny króla. 
Quincy Adams nie mógł zrozumieć, dlaczego właśnie to wzgórze fundator wybrał sobie na okazywanie patriotyzmu.

Z tego miejsca jest rzeczywiście zachwycający widok. Dwieście jardów poniżej łączą się dwie rzeki, Bóbr i Kamienna. Na wprost, za miejscem spływu obu rzek, rozciągają się w dal kwitnące łąki, dojrzewające łany zboża kontrastujące ze schludnymi domami oraz piękne miasto – Jelenia Góra. Otoczone tu rozsianymi wioskami, tam skałami i wzgórzami, zagajnikami ograniczone tylko horyzontem – tak stolicę Karkonoszy widział John Quincy Adams 28 lipca 1800 roku.

Wówczas właśnie amerykański dyplomata, a w przyszłości szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na górę Helikon, na której szczycie zbudowano małą świątynię dumania poświęconą Apollinowi. – W koło rozmieszczono 9 ławek dla Muz – napisał po powrocie znakomity gość, którego ten widok bardzo zauroczył. Choć bezkrytyczny nie pozostał: nie spodobał mu się pomnik poświęcony Fryderykowi II, królowi pruskiemu, który w XVIII wieku zdobył Śląsk. Bałwochwalczy obelisk oznajmiał nadejście Złotego Wieku dla potomnych, a postawił go jeleniogórski rzemieślnik Johann Geier, w urodziny króla. Quincy Adams nie mógł zrozumieć, dlaczego właśnie to wzgórze fundator wybrał sobie na okazywanie patriotyzmu.

Skrzynka to przystanek w drodze do oddalonej o ok 700 metrów świątyni Apollina. To właśnie z tego miejsca rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Natomiast z samą świątynią dumania historia rozprawiła się boleśnie, nie pozostawiając po budynku niemal śladu, a widok na Hirschberg, którym zachwycał się John Quincy Adams zaginął w koronach drzew. 

Ze względu na wielkość skrzynki nie zmieściły się w niej certyfikaty, ale pierwszym trzem znalazcom wyślę je na e-mail, tylko proszę o kontakt przez wiadomość na OC.

Żródło: Opowieść o dwóch pagórkach - jelonka.com - autor: Tejo
(http://www.jelonka.com/news,single,init,article,968)
Foto: fotopolska.eu, jelonka.com
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Orientacyjne miejsce usytuowania Świątyni Dumania
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.