Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zabytkowy cmentarz żydowski w Sopocie - OP5D84
Właściciel: LadyMoon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-11-2012
Data utworzenia: 20-11-2012
Data opublikowania: 28-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 12-04-2019
94x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 13 obserwatorów
166 odwiedzających
76 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Charon7, Fedox9, Grazka, Kondzio92, koshack, Koza, maroz85, MSZU, pichu., Qbacki, Rogaty01, szanto, telefonalarmowy, TSW
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Żydzi pojawili się w Sopocie w połowie XIX w., jednak aż do 1912 r. przynależeli do gminy żydowskiej w Wejherowie. Korzystali z tamtejszej synagogi, a swoich zmarłych grzebali na cmentarzu w pobliskim Bolszewie. Większość badaczy przyjmuje 1913 r., kiedy to zatwierdzono statut sopockiej gminy wyznaniowej oraz dokonano zakupu terenu pod synagogę. Pierwsza w źródle kartograficznym wzmianka o cmentarzu pojawiła się w 1922 r.

   Nekropolia została zamknięta w 1948 r., jednak jej niszczenie zostało zapoczątkowane już w okresie drugiej wojny światowej. Do początku lat osiemdziesiątych XX wieku cmentarz sukcesywnie ulegał dewastacji. Obecnie cmentarz przy ul. Jacka Malczewskiego zajmuje obszar około 0,5 hektara. Znajduje się w sąsiedztwie cmentarza komunalnego oraz katolickiego. Do nekropolii wiedzie zabytkowa brama z hebrajskim napisem: "Ze Szaar Elohim" ("Oto brama do Boga"). Główna alejadzieli cmentarz na dwie kwatery. Na jej końcu znajduje się lapidarium wzniesione w czasie prac rewaloryzacyjnych prowadzonych w latach osiemdziesiątych XX w. Na terenie nekropolii zachowało się około 100 grobów, m.in. ozdobiony różą nagrobek Charlotte Bielousow. Pomniki posiadają często dwujęzyczne inskrypcje, w tym polskie, niemieckie, rosyjskie oraz hebrajskie. W latach 1983-1989 na cmentarzu przeprowadzono prace rewaloryzacyjne, finansowane ze środków miejskich, konserwatora zabytków oraz Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

źródło: http://www.kirkuty.xip.pl

 

 

 

                              depositphotos_60428791-stock-illustration-ivy-plant.jpg

 



O Keszu:

Dojdź leśną drogą do prawego tylniego narożnika cmentarza ( oczywiście poza jego ogrodzeniem). Skręć następnie w leśną dróżkę w prawo ( prawie na wysokości narożnika), po czym przejdź około 40 kroków. Szukaj po lewej, z tyłu samotnej brzozy.

 Ostrożnie podejmuj, aby nie uszkodzić maskowania. Proszę o bardzo dokładne maskowanie liścmi i ściółką, żeby nie był widoczny dla następnych znalazców ani tym bardziej dla mugoli. Pamiętaj o haśle.

Powodzenia!!!!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama