Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
FESTUNG GLOGAU - Wartownia kolejowa BONUS!!!! - OP5D31
Wartownia z 1925r.
Owner: PTWG
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 78 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-11-2012
Date created: 15-11-2012
Date published: 15-11-2012
Last modification: 16-11-2012
21x Found
2x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
32 visitors
18 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: [ocenzurowano_1]
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Torch needed  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

JEST TO KESZ BONUSOWY, NIE ZAWIERA W SOBIE CYFRY DO WSPÓŁRZEDNYCH FINAŁU ANI LITERY DO HASŁA.

Po zakończeniu I wojny światowej dowództwo niemieckie rozpoczęło studia nad zabezpieczeniem granicy z Pols- ką.Zapadła wów czas, sprzeczna z postanowieniami Traktatu Wersalskiego, decyzja o umocnieniu wybra- nych obszarów. Już na począt- ku lat dwudziestych na zlecenie naczelnego dowództwa przy- stąpiono do projektowania nowego typu schronów bojowych. Poszczególne jednostki Inspekcji Saperów i Fortyfikacji podjęły prace badawcze nad wydzielonymi obszarami. Należały do nich okolice Kostrzynia, Królewca, Giżycka i Głogowa.
Poszczególne sztaby twierdz rozpoczęły budowę fortyfikacji. W l925 r. sztab wojskowy w Głogowie otrzymał plany pozycji i instrukcje budowlane nowych schronów bojowych. W tym samym roku w bardzo szybkim tempie ruszyły prace budowlane prowadzone przez jednostki saperów fortyfikacyjnych garnizonu głogowskiego. Wykonano szesnaście obiektów, z których osiem wybudowano na prawym brzegu Odry, a pozostałe na lewym. Były to konstrukcje mieszane: betonowo-ceglane. Obiekty położone na prawym brzegu zostały usytuowane zaledwie ll km od granicy z Polską i tworzyły przy- czółek o charakterze zaczepnym. Miały one osłaniać przedpole miasta, a także ewentualną koncentrację własnych wojsk. Obiekty te zostały rozmieszczone na łuku utworzonym przez miejscowości: Wyszanów, Gola, Stare Drzewce. W rejonie tym wybudowano również szereg umocnień polowych w postaci rowów prze- ciwczołgowych, okopów, opierając się na umocnieniach z okresu I wojny światowej.
Mimo, że prace fortyfikacyjne były prowadzone w tajemnicy, zostały one zlokalizowane przez wrocławską agenturę alianckiej Międzysojuszniczej Komisji Kontroli. Pod koniec l926 r. sprawa została przekazana do siedziby głównej Komisji. Po rozwiązaniu Komisji, w stycz- niu l927 r., sprawę przejęła Konferencja Ambasadorów. Na skutek nowego porozumienia, z lutego l927 r.,Niemcy zostali zmuszeni do zniszczenia 34 obiektów, w tym ośmiu z rejonu Głogowa.
Na terenie miasta pozostało osiem obiektów fortyfikacyjnych. Były to niewielkie schrony bojowe, których głównym celem była ochrona linii kolejowej, mostów na Odrze. Do obecnych czasów zachowała się jedynie wartownia, znajdująca się przy linii kolejowej Głogów- Wrocław, nad Odrą, przy Zamku Książąt Głogowskich. Obiekt ten składa się z następujących pomieszczeń:
l. Pomieszczenia obserwacyjno-bojowego z dwoma otworami strzelniczymi.
2. Śluzy wejściowej prowadzącej do niżej położonego pomieszczenia.
3. Pomieszczenia głównego z małym schowkiem pod schodami, otworem wentylacyjnym i betonowymi podstawkami dla urządzeń technicznych. Przeznaczeniem tego obiektu była ochrona linii kolejowej, elektrowni miejskiej, a także wiaduktu i mostu drogowego. 

 

Aby podjąć kesza należy wejść do wartowni (poziom -1) i odnaleźć mikro magnetyka ze wskazówkami do skrzynki Bonusowej .Zapamiętaj Spoiler, powinien się przydać.

Pictures
pod cegłami