Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Fasola na zamku - Bedekkk - OP5D29
Zamek w Prochowicach
Owner: Bedekkk
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 104 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 14-11-2012
Date created: 14-11-2012
Date published: 14-11-2012
Last modification: 25-12-2021
53x Found
3x Not found
3 notes
watchers 4 watchers
74 visitors
36 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Droga szperaczko, drogi szperaczu - tego kesza założyłem specjalnie dla Ciebie poświęcając swój czas i pieniądze. Nawet jeśli nie trafia on w Twój gust, proszę - szanuj go. Podejmuj dyskretnie, odłóż w to samo miejsce dobrze maskując. Zadbaj o kesza i jego otoczenie


Miś Fasola odwiedzł zamek w Prochowicach. Bardzo mu się podobało więc postanowił go Wam pokazać.


Zrujnowany zamek prochowicki stoi na lewym brzegu Kaczawy, czyli po drugiej stronie niż miasto. To co z niego pozostało, mimo że sporych rozmiarów robi przygnębiające wrażenie. Kompletna ruina z ograniczonym dostępem, wykupiona przez prywatną osobę. Nie wiem co za barbarzyńca kupił ten zamek, ale nie robi przy nim absolutnie nic.
Wyraźnie można odróżnić część zamku pierwotnego składającego się: z domu mieszkalnego od północy o 3 kondygnacjach naziemnych, wysokiej na 32 m wieży oraz dobudowanych poźniej skrzydeł południowych i wschodnich. Średniowieczny dom mieszkalny ma wymiary ok. 10x25 m i przez wieki został nieco przekształcony. Wiadomo, że parter przeznaczony był na cele gospodarcze, a na najważniejszym pierwszym piętrze znajdowała się sala reprezentacyjna. W sumie na kondygnacji tej były aż 4 wykusze latrynowe. Wieża w narożniku południowo-zachodnim, o planie zbliżonym do kwadratu miała 6 kondygnacji i loch więzienny. Na najwyższej istniało stanowisko obronne. Prowadziły do niej dwa wejścia: z dziedzińca oraz na wysokość 10 m. Również ona mogła pełnić funkcje mieszkalne, ale przede wszystkim miejsca ostatniej obrony. Grubość murów wieży w dolnych partiach przekraczała 2 m. Obok dobudowano później kaplicę. Całość otaczała fosa, ponad którą od południa wjeżdżano do warowni mostem zwodzonym. Po renesansowej rozbudowie zamek, zyskał kształt podobny do obecnego, a stara brama - piękny portal. Od południa znajduje się nowsza brama w parterowym skrzydle (częściowo rozebranym w latach 60-tych XX w.) oraz dwupiętrowy budynek zwieńczony ozdobnym szczytem. Tej wysokości obiekt stanął w XVI wieku również od wschodu. Przed dawną bramą powstał w ten sposób drugi dziedziniec.
Zamek otacza dziś sucha fosa, a przed położonym tuż obok podłużnym folwarkiem i browarem płynie Kaczawa tworząc drugą fosę (budynki te są obecnie prywatnymi mieszkaniami). Obronność zapewniały jeszcze ziemne fortyfikacje bastejowe, oraz 3 murowane basteje utworzone przy drugiej linii niskich murów obwodowych. Pod jedną z ziemnych bastei widać łuk piwnicy wystający z ziemi. W fosie od wschodu można zobaczyć najmłodszy element założenia - resztki pawilonu ogrodowego postawionego w XIX wieku oraz podmurówkę, która łączyła go z zamkiem. Od tej strony rozciągają się zdziczałe obecnie, dawne ogrody. W okresie ich funkcjonowania pięknie ponoć zagospodarowano fosę, tworząc w niej finezyjne trawniki, klomby kwiatowe i ścieżki.
Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice
Front zamku na pocztówce z lat międzywojennych


Plan


Plan zamku prochowice
Plan zamku z XVII wieku. Na niebiesko zamek średniowieczny z XV w. 1 - dziedzieniec średniowieczny, 2 - dziedziniec renesansowy, A - wieża, B - renesansowy budynek mieszkalny, C - średniowieczny budynek mieszkalny, D - kaplica, E - wjazd, F - wały z ziemnymi bastejami z XVII wieku, G- murowane basteje z XVI wieku, H - miejsce, na którym w XIX w. wybudwano pawilon ogrodowy, zachowany dziś w ruinie


Rekonstrukcja


Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice
Rekonstrukcja zamku z pocz. XIV wieku E. Różyckiej, uzupełniona przez M. Chorowską



Historia



Ozdobna pierwsza litera mimo, że niemiecka tablica na zamku prochowickim mówi o jego budowie w 1259 roku, to badacze datują go na początek XIV wieku. Wcześniej mógł tu istnieć drewniany gród należący do palatyna Legnicy Iko von Parchwitz. Fundację murowanego zamku przypisuje się wnukowi Iko - Stefanowi.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice

lata 1302-1342 - zamek był siedzibą Stefana von Parchwitz, z 1317 roku pochodzi pierwsza wzmianka o warowni 1342 r. - po jego śmierci odziedziczył go syn - Piotr von Parchwitz 1383 r. - Piotr sprzedał miasto z zamkiem książetom legnickim Ruprechowi, Henrykowi i Wacławowi ok.1400 r. - zamek wraz z całą okolicą, na ponad półtora wieku przejął ród Zedlitzów 1422 r. - zamek został przebudowany przez Ottona Zedlitza. Wzrosła obronność całego założenia, być może podwyższono wtedy wieżę koniec XV w. - prawdopodobnie dobudowano kaplicę 1554 r. - Prochowice przejęli spokrewnieni z Zedlitzami Oppersdorffowie, którzy toczyli spory z książętami legnickimi o dobra prochowickie lata 1564-68 - zamek był rezydencją księca Henryka XI 1568 r. - następnie w dzierżawę Prochowice dostał Fabian von Schönaich ok.1580 r. - Fabian von Schönaich przeprowadził kolejną rozbudowę. Dzięki temu zamek zyskał budynek mieszkalny od wschodu połączony z kaplicą i parterowe skrzydło z budynkiem bramnym od południa. Od zachodu stanął nieistniejący dziś budynek gospodarczy. Zarówno elewacje zewnętrzne jak wnętrza upiększono w stylu renesansowym, mury otynkowano, zwieńczono attyką, na wieży umieszczono zegar. Prace te przypisuje się mistrzom Parrowi i Lyndenerowi. Zamek otoczono także niskim murem, tworząc coś w rodzaju tarasu z 3 pięciobocznymi bastejami 1594 r. - miasto wraz z zamkiem przeszło we władanie książąt legnicko-brzeskich. Joachim Frydryk i jego syn Jerzy Rudolf wyremontowali i powiększyli zamek, dodatkowo otaczając zamek ziemnymi fortyfikacjami

Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice

Pocztówka z widokiem na zamek od wschodu - od strony pawilonu ogrodowego
XVI - XVII w. - okresowo w zamku zamieszkiwali książęta legnicko: Fryderyk, Jerzy, Rudolf i Jerzy Wilhelm, ostatni piast, zmarły w 1675 r. W latach 1567-68 z powodu zarazy w Legnicy w zamku schrinił się książę Henryk XI. 1642 r. - podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony przez Szwedów. Część murów uległa rozbiórce 1658 r. - warownię odbudowano staraniem siostry księcia wołowsko-legnickiego Christiana - Ludwiki 1675 r. - Prochowice przeszły na własność cesarza Leopolda 1740 r. - następnie wraz ze Śląskiem zagarnęli je Prusacy 1820 r. - Hohenzollernowie sprzedali zamek hr. Erdmannowi Sylviusowi von Pückler, który dokonał przebudowy obiektu. Wtedy prawdopodobnie powstał pawilon ogrodowy w fosie od wschodu, połączony z zamkiem podmurówką ok. 1870 r. - kolejnym właścicielem był Ernst Liman, 10 lat później Ernst Schlegner, a pod koniec wieku Wrocławianin Leopold Weber 1906 r. - zaniedbany zamek odnowili nowi właściciele hr. Kurt von Strachwitz i barona Richard von Mattencloit, m.in. zmienioniono szczyt wieży, ale przy okazji zniszczono wiele detali renesansowych, szczyty i ganki. Prace upamiętnia wmurowana w bramę tablica lata 1939-45 - działania wojenne uszkodzeniły zamek lata 1960-61 - przeprowadzono zabezpieczenie murów zamkowych lata 1966-70 - wyremontowano wnętrza budynku średniowiecznego, uporządkowano piwnice, rozebrano część skrzydła bramnego 1973 r. - odrestaurowano portal na dziedzińcu renesansowym.
2000 r. - zamek wyceniany na 900 tys. zł sprzedano prywatnej osobie za śmieszne pieniądze - 50 tys. zł., od tego czasu popada w coraz większą ruinę

Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice
Pocztówka z widokiem zamku z lat międzywojennych roweryfortalicjum Wolny do parku i na wały. Brama do zamku jest zwykle zamknięta a brak muru zastępuje siatka, ale można próbować wejść do środka przez fosę od zachodu i północy.


Położenie i dojazd



Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 15 km na północny wschód od Legnicy, 17 km na południowy wschód od Lubina. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Wołowa, Legnicy lub Wrocławia. Aby dojechać się do dworu należy zjechać z głównej drogi i kierować się na kościół. Dwór stoi po drugiej stronie ulicy.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@

Przedwojenna pocztówka z widokiem folwarku i browaru zamkowego
Kesz mikro ukryty przy zamku, zawiera logbook + pisadło oraz certyfikaty x 3
Powodzenia

podejmuj dyskretnie i odłóż tak aby kesz był bezpieczny

Flag Counter
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Tu szukamy
ciepło
Log entries: Found 53x Not found 3x Note 3x Picture 2x All entries Gallery