Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SU020 - Gryf na piecu - OP5C83
...do wypieku chleba
Owner: subo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 26 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-10-2012
Date created: 05-11-2012
Date published: 05-11-2012
Last modification: 05-11-2012
71x Found
2x Not found
1 notes
watchers 6 watchers
50 visitors
56 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kamienice przy ul. Turnerstrasse wpisane zostały na listę zabytków naszego miasta w roku 1997. Figurują w spisie jako: „Zespół dwóch kamienic i fabryki pieców chlebowych Emila Kirsta”. Dzisiaj ta ulica nosi nazwę Jegiellońskiej, jednak dawny urok kamienic pozostał. 

Same kamienice powstały mniej więcej w roku 1910, przy czym niektóre fragmenty (jak np. brama wjazdowa przy numerze 34) powstawały nieco później.

Do roku 1906 właścicielami posesji, przy której stanęły zachowane do dziś kamienice, była rodzina Schmidtów. Dnia 21 września 1906 r. przeszła ona w ręce Emila Kirsta – właściciela założonej w 1894 r. fabryki pieców chlebowych i urządzeń do wyrobu ciasta i wyposażeń piekarni. To na jego polecenie utworzone zostały projekty nowej kamienicy. Niestety ich autor jest nieznany. Chociaż nie obyło się bez problemów natury urzędowej, Kirst dopiął jednak swego i kamienice zostały wybudowane. Rozwinęły się później także o: kamienicę z oficyną tylną, kamienicę z oficyną boczną, zabudowania fabryki – halę produkcyjną, magazyny, kantor firmy, stajnię, wozownię, kuźnię, ogród, pomieszczenia wystawowe oraz pakownię.

W późniejszym okresie do swoich włości Kirst dołączył także sąsiednią działkę przy ulicy 5 Lipca (wówczas Grünstrasse) 34. Wkrótce przystąpiono do zabudowy w obrębie jej podwórza. Zabudowania te zostały jednak zniszczone podczas wojny. Również sama fabryka pieców chlebowych oraz pozostałe zabudowania produkcyjne nie przetrwały do dziś, jedynie kamienice nie doznały większych uszczerbków podczas bombardowanie Szczecina.

Bramę tylną zdobi stylizowany na wielki piec brama, zwieńczeniem której jest widoczny na fotografii profil gryfa. Wejście na posesję jest trochę utrudnione ze względu na bramę, domofon i ogrodzenie od drugiej strony, jednak z różnych miejsc można podziwiać ocalałe budowle.  Z racji niedostępności podwórka skrzynka jest póki co dostępna "od tyłu" :)

Informacje i część zdjęć zaczerpnięte stąd.

O SKRZYNCE: Nie mikromagnetyk, nie mikrus. Z uwagi na latające współrzędne skrzynka określona jako nietypowa, gieps pokazywał tolerancję +/- 5m, choć pewnie aż tyle nie będzie. Chętnie uzyskam potwierdzenie o koordach od innych keszerów.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Gryf
Widok zabudowań gospodarczych
Oficyna
Oficyna boczna
Log entries: Found 71x Not found 2x Note 1x All entries