Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Janów Podlaski - OP5BEF
Owner: Namarie
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 137 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 14-10-2012
Date created: 26-10-2012
Date published: 26-10-2012
Last modification: 29-09-2020
58x Found
3x Not found
1 notes
watchers 9 watchers
63 visitors
42 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zacznijmy od końca. Skrzynka umieszczona jest niedaleko dość unikalnego obiektu, który pewnie miniecie w drodze do kesza. Otóż na południowym krańcu janowskiego rynku znajduje się jedna z najstarszych w Polsce stacji benzynowych, pochodzcą z 1928 roku. Można tu również popodziwiać ówczesne ręczne dystrybutory paliwa firmy Temper Extakt.

Sam Janów (na podstawie Wiki): zasiedlony był już w końcu paleolitu – starszej epoki kamienia. Prawdziwy rozkwit osadniczy nastąpił w okresie wczesnego średniowiecza, po pojawiniu się plemion słowiańskich. Najwcześniejsze historyczne wzmianki o Janowie Podlaskim pochodzą z 1423 roku, gdy litewski Książę Witold darował wieś Porchów łuckiemu kościołowi katedralnemu. W 1465 Porchów uzyskał prawa miejskie chełmińskie i od imienia ówczesnego biskupa Jana Łosowicza przyjmuje nazwę Janów Biskupi. Otrzymuje herb z wizerunkiem hostii i kielicha. Położenie Janowa przy szlaku handlowym na trasie Kraków - Wilno, sprzyjało rozwojowi miasta. W roku 1570 miasto liczyło 500 domów, 5 tys. ludzi, bogate cechy kuśnierzy, szewców, zdunów, stolarzy. Biskupi łuccy posiadali w Janowie dwa kościoły, potężny zamek obronny i szmat okolicznych gruntów. W roku 1656, w czasie najazdu szwedzkiego warowna rezydencja i świątynie legły w gruzach. Siedziba biskupów nadawała się jedynie do rozbiórki. Dopiero w latach 1770-1780 z inicjatywy biskupa Pawła Turskiego w miejscu byłej rezydencji wybudowano późnobarokowy pałac z dwoma pawilonami przy dziedzińcu i otoczono go parkiem w stylu angielskim. Pałac uległ ponownemu zniszczeniu w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

W roku 1818 utworzono nową diecezję janowską, a Janów stał się siedzibą biskupów. W 1867 władze zaborcze skasowały diecezję, po pierwsze jako karę dla mieszkańców za liczny udział w Powstaniu Styczniowym, po drugie w obawie, że diecezja katolicka udzieli pomocy prześladowanym w owym czasie unitom. W ramach fali prześladowań zamknięto w więzieniach około 100 unitów z janowskiej parafii.

Brak połączeń kolejowych oraz przemysłu pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX zdecydował o zahamowaniu rozwoju miasta. W latach 1918-1932 Janów był siedzibą powiatu konstantynowskiego, ale i to nie wpłynęło na ożywienie gospodarcze. W czasie II wojny światowej zginęła znaczna liczba mieszkańców, głównie Żydów. W roku 1944 Janów liczył 2 tys. mieszkańców (50% stanu z 1939 roku). Podczas II wojny światowej stracił prawa miejskie.

 

Z zachowanych zabytków możemy podziwiać:

- barokowy kościół św. Trójcy wybudowany w latach 1714-1735, wkrótce potem został kolegiatą, a w latach 1818-1867 i 1918-1924 był katedrą. We wnętrzu znajduje się barokowe wyposażenie z XVIII w., ołtarz główny z relikwiami św. Wiktora - męczennika z IIIw., stalle biskupie oraz 12 ciekawych ośmiobocznych obrazów ze szkoły Franciszka Smuglewicza. W krypcie pochowany jest Adam Naruszewicz ( jezuita, poeta i historyk zwany „ojcem polskiego klasycyzmu”), a w kościele możemy podziwiać jego pomnik wykonany w 1861 przez T. O. Sosnowskiegow Rzymie z białego marmuru carraryjskiego. Obok kościoła uchowała się dzwonnica z 1745 roku.  

- koło kościoła pochodzący z połowy XVIII w. gmach dawnego seminarium duchownego, działającego w latach (1685-1939). Obecnie znajduje się tu zespół szkół z technikum hodowli koni  (w końcu jesteśmy w Janowie Podlaskim Smile)

- stare budynki wokół rynku, np. w południowej części dawne jatki i kramy z przełomu XVIII i XIX w. w stylu klasycystycznym oraz (w północnej pierzei) dom Ryttów, wzniesiony 1793 - obecnie galeria malarska.

- podominikański kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w 1465 r., spalony przez Szwedów, odbudowany pod koniec XVIII  jako klasycystyczny. W 1874 przekształcony w cerkiew prawosławną, w 1918 r. zwrócony katolikom. Obok brama –dzwonnica w stylu rosyjsko-bizantyjskim z 1874 r. (Na północny wschód od rynku)

- park z pozostałościami dawnego pałacu biskupiego. W przyszłości ma zostać odnowinony i przerobiony na największe w tej części Polski centrum hotelowo-konferencyjne. Na końcu zabytkowej aleji znajduje się grota wykonana z kamienia polnego w 1790. W tej to grocie bardzo lubił spędzać czas Adam Naruszewicz i ponoć to tutaj pisał tezy Konstytucji 3-go Maja. (Wiem, aż się prosi o osobną skrzynkę... )

 

Skrzynka

Takie dość duże magnetyczne mikro. Wiem, że miejsce jest dość uczęszczane, usiądź sobie więc wygodnie na ławeczce.. . Szukaj po lewej . Wasze poczynania może być widać od tyłu, więc polecam oprzeć z tyłu jakiś plecak czy cuś. Powodzenia!

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół św. Trójcy :-)
Log entries: Found 58x Not found 3x Note 1x All entries