Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fort Stern - OP5A93
Twierdza Głogów
Właściciel: malyjakub
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-05-2014
Data utworzenia: 29-09-2012
Data opublikowania: 01-10-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 14-03-2018
42x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 0 obserwatorów
16 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: noorbi, zazu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Fort Stern
 

Fort Gwiaździsty (Stern Fort)

Pierwotnie Szaniec Gwiaździsty (Stern Schanze), nazwany tak ze względu na swój wygląd (ramiona jego skierowane były we wszystkich kierunkach tworząc charakterystyczny kształt gwiazdy). Zbudowany został w okresie wojen śląskich, gdy po zdobyciu miasta przez wojska pruskie (9.III.1741) z inicjatywy Fryderyka II rozpoczęto modernizację twierdzy. Posiadała ona wówczas system bastionowy, który w wielu twierdzach nie sprawdził się. Plan przebudowy twierdzy zaprojektował Gerhard Cornelius Walrave. Był on zwolennikiem budowy fortów, szańców na przedpolach twierdzy. Odpowiednie miejsce pod budowę takiego szańca znaleziono na wschód od umocnień twierdzy w pobliżu Odry. W miejscu tym znajdował się magazyn prowiantu otoczony wałem ziemnym. W 1747 r. rozpoczęto trwającą dwa lata budowę szańca. Dawny magazyn zastąpiono kazamatą na ok. 200 żołnierzy. Z miastem łączyła go ukryta droga wzmocniona blokhauzami, prowadząca do Bramy Wrocławskiej. W szańcu, podobnie jak w twierdzy wybudowano tunele kontrminowe - element bardzo charakterystyczny w twórczości Walravego.
W latach 70 i 80-tych XVIII wieku, w celu polepszenia warunków obronnych szańca, wybudowano w jego pobliżu most zwodzony oraz szereg tam, śluz i wałów przeciwpowodziowych, służących do zalewania przedpola. Przez następne lata nie unowocześniano szańca. Podobnie rzecz miała się po zdobyciu twierdzy przez Francuzów w 1806 roku, którzy ograniczyli się tylko do drobnych napraw i remontów. Około roku 1830 nastąpiła przebudowa szańca, który odtąd nazywano fortem. Wybudowano w nim półokrągły plac z okalającymi go magazynami i koszarami. W takim stanie fort dotrwał aż do czasów likwidacji twierdzy w 1905 roku.
Po raz ostatni fort wykorzystany został zgodnie ze swoim przeznaczeniem przez wojska niemieckie podczas walk o miasto w 1945 roku, kiedy to uczyniono go silnym punktem oporu. Obecnie na terenie Fortu Gwiaździstego znajduje się baza PKS, a ocalałe budowle fortyfikacyjne wykorzystane są jako magazyny. Dostępny do zwiedzania jest fragment fosy okalającej niegdyś fort, a w niej kaponiera, poterny (tunele podziemne) prowadzące do wnętrza fortu, schrony pogotowia.

Informacje pochodzą ze strony: http://www.glogow.pl/twierdza/stern.htm

Kesz schowany jest w fosie fortu.

Warto jeszcze wspomnieć, że obrońcy twierdzy Głogów używali różnego rodzaju broni. Długo by można wymieniać każdy dostępny wówczas typ oręża, ale z całą pewnością korkowce były w powszechnym użyciu.

​​​​​​​​

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
fosa