Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
1939 - GRANICA - OP5894
Berlinka
Eigenaar: MarcoPolo
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 167 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:01 h    Lengte: 0.02 km
Geplaatst op: 31-08-2012
Gemaakt op: 31-08-2012
Gepubliceerd op: 31-08-2012
Laatste verandering: 27-08-2013
71x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
80 x Bekeken
61 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Miasto Chojnice, miało to nieszczęście, że w okresie II RP było miastem granicznym. Granica biegła na zachód od miasta w odległosci 2,5 km od Starego Rynku. Struktura ludnościowa prezentowała się na terenie powiatu jak i w samym mieście na korzyść Polski. W 1931r. Niemcy stanowili 14,5% ludności Chojnic, a co w tym miejscu nadmienić warto w tym samym roku w Chojnicach mieszkało 39 osób wyznania mojżeszowego3. W tak bliskiej odległości znajdowała sie rubież państwa polskiego od Chojnic. Sama granica zachodnia powiatu chojnickiego będąca jednocześnie granicą polsko – niemiecką była strzeżona przez Straż Graniczną Obwodu Chojnice i miała aż 66 kilometrów. Właśnie Straż Graniczna była tą formacją, która jako pierwsza 1 września stawiła czoła najeźdźcy. W skład Straży Granicznej Obwodu Chojnice wchodziło 6 komisariatów: „Kamień”, „Chojnice”, „Lipnica”, „Brzeźno”, „Borzyszkowy”, „Kościerzyna”. Stan osobowy komisariatów wahał się pomiędzy
45 - 60-ciu strażnikami.

Niedługo przed wybuchem wojny kompanie (wcześniej komisariaty - wprowadzono tuż przed wojną jako nomenklaturę wojskową) zostały wzmocnione rezerwistami. Utworzone kompanie były oddziałami dwuplutonowymi i dysponowały nikłą siłą ognia. W ich skład wchodziły patrole minerów, którzy mieli dokonać planowanych zniszczeńa. Role Straży Granicznej w walce obronnej podkreśla płk. Majewski (dowódca Zgrupowania Chojnice) w rozkazie do dowódcy komisariatu Konarzyny”(kompanii). Rozkaz podkreśla znaczenie pozycji kompanii „Konarzyny” i jej pozycji obronnych szczególnie w drugiej linii obrony wyznaczonej na przesmykach Swornegacie i Małe Swornegacie, dla powodzenia działań Zgrupowania Chojnice. Wszystkie oddziały Straży Granicznej były też podporządkowane dowództwu wojskowemu, czyli na odcinku Zgrupowania Chojnice, były one podporządkowane płk. T. Majewskiemu. Z myślą o zbliżających się działaniach wojennych, na pozycjach obronnych znajdujących się na przedpolach Chojnic budowano szereg umocnień polowych. Składały się one w przeważającej części z rowów przeciwpancernych, zapór przeciwczołgowych budowanych z bali sosnowych i szyn kolejowych.

Noc z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku to początek działań wojennych. W nocy o godz. 1.00 Niemcy zapowiedzieli przyjazd pociągu tranzytowego na stację Chojnice. Niestety o czym Polacy nie mogli wiedzieć był to pociąg pancerny. O godzinie 4.15 zgłoszono z Wierzchowa (niem. Firchau) wyjazd pociągu w kierunku Chojnic. Pociąg niezauważony przez jednostki Straży Granicznej i 18 pułk ułanów dotarł do Chojnic. Zadanie załogi niemieckiego pociągu było proste: opanować strategicznie ważny węzeł kolejowy Chojnice i utrzymać go aż do nadejścia wojsk niemieckich. Po wtoczeniu się pociągu na stacje, desantowano dwa plutony wojska, które opanowały dworzec. Na dworcu aresztowano przebywających tam  Polaków, wśród nich tych z kartami mobilizacyjnymi.

****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****   ****

 

Skrzynka: umiejscowiona w pobliżu granicy (dawnej z niemcami, a obecnie gminnej). Miejsce charakterystyczne tuż przy ścieżce rowerowej, czy chodniku.

 

Wszyscy tędy przejeżdrzają, lecz nikt nawet nie wie, że kiedyś była tu granica państwa, więc czas o tym przypomnieć.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Dawniej - graniczny Urząd Celny
Obecnie