Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Odlewnia żeliwa "Fakora" - OP56B9
Skrzynka adoptowana od Plebka
Owner: celicka
Founder: Plebek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 196 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 12-08-2012
Date created: 12-08-2012
Date published: 12-08-2012
Last modification: 13-10-2015
70x Found
1x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
14 visitors
63 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Recommended at night  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia:
Zakład powstał w 1866 roku w Łodzi przy ul. Warneńczyka 18 w dzielnicy Górna między linią kolejową nr 540, ulicą Władysława Warneńczyka i Rzgowską[2]. Budynek fabryki przy ulicy Rzgowskiej 142 (ówczesny adres) został wybudowany w 1913 roku, a fabryka przyjęła nazwę "Ruski Strebelwer". Pierwszy kocioł został wyprodukowany w 1903 roku. W 1929 roku Zakład zdobył Złoty Medal za żeliwny kocioł grzewczy opalany węglem. W roku 1953 zakład przyjął nazwę: "Fabryka Kotłów i Radiatorów Fakora". Od 2005 roku tradycję produkcji kontynuuje i rozwija Odlewnia Żeliwa FAKORA MOC Sp. z o.o.. W 2007 r. fabryka uległa częściowemu spaleniu.
W 2009 roku nieruchomości przy ul. Warneńczyka zostały sprzedane firmie Plaza Centers. Deweloper zapowiedział budowę centrum handlowego na terenach dawnej odlewni.

Dla Zainteresowanych:
„Ratunek dla Fakory”
Dobra wiadomość dla miłośników dawnej Łodzi. Konserwatorzy zabytków zablokowali prace rozbiórkowe na terenie fabryki przy ul. Warneńczyka 18/20.

W ten sposób został uratowany zakład Johna, Krebsa i spółki z końca XIX wieku, który w czasach PRL był znany jako Fabryka Kotłów i Radiatorów Fakora.

- Wszczęliśmy postępowanie, które ma doprowadzić do wpisania fabryki do rejestru zabytków - wyjaśnia Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - Na razie nie wiemy, jakie obiekty zostaną wpisane do rejestru. Zbadamy wszystkie budynki, zastanowimy się i podejmiemy decyzję.
Pomoc dla fabryki ze strony konserwatorów przyszła w ostatnim momencie, bowiem właściciel fabryki - firma z Warszawy - kilka miesięcy temu
otrzymał zgodę na rozebranie wszystkich obiektów (z wyjątkiem wieży ciśnień). Inwestor chciał rozpocząć wyburzenia, aby uzyskać miejsce pod budowę obiektów handlowych. Teraz będzie musiał poczekać na decyzję konserwatorów o wpisie do rejestru.

Największe szanse, żeby się w nim znaleźć mają dwa obiekty: wspomniana wieża ciśnień z około 1915 roku, która do tej pory widnieje tylko w ewidencji zabytków, a także modernistyczna hala fabryczna, którą zaprojektowano w 1913 roku, a wykonano tuż przed wybuchem I wojny światowej.
- Hala dlatego jest tak cenna, ponieważ przy jej budowie zastosowano ciekawą konstrukcję żelbetową, która dzisiaj jest unikatowa w skali miasta i regionu - podkreśla Piotr Ugorowicz. - Ponadto żelbetowa konstrukcja hali i wieży obudowana jest czerwoną cegłą.

 Na terenie fabryki jest także druga duża hala, ale zbudowano ją po ostatniej wojnie i nie przedstawia większych wartości historycznych. Obecnie stara fabryka - zbudowana dla Towarzystwa John (był to syn znanego Józefa Johna, mającego zakłady metalowe przy ul. Piotrkowskiej, w których odlano słynny dzwon dla katedry, zwany łódzkim Zygmuntem), Krebs and Company - stoi pusta. Często przychodzą tam złomiarze, którzy ogołocili ją niemal ze wszystkich metalowych elementów.

Założona przez Johna i Krebsa firma wielkie sukcesy odnosiła w latach międzywojennych, gdy w 1929 roku zdobyła złoty medal za żeliwny kocioł grzewczy opalany węglem. W 1953 roku zmieniono nazwę na Fabryka Kotłów i Radiatorów Fakora, która z czasem swoje wyroby zaczęła eksportować na Zachód - m.in. do Niemiec, Szwecji i Finlandii.

„Plaza Chojny”- 
http://www.fotka.pl/grupa/605402/Lodz_Chojny_Chojenki/PLAZA_CHOJNY_32325585
„Film o Fakorze”-
http://www.youtube.com/watch?v=WYXznN31scs
Zdjęcia mojego autorstwa-
https://picasaweb.google.com/106689074712126335314/OdlewniaZeliwaFakora?authkey=Gv1sRgCKy8qKOUi6H2jwE
Fabryka jako urbex-
http://www.youtube.com/watch?v=kyuLvi8da8Q

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Witamy w Fakorze
Interesting place --- Zabytkowa Wieża Ciśnień widoczna z ulicy Rzgowskiej
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 70x Not found 1x Note 1x All entries Show deletions