W dawnych czasach na brzegach jez. Komosa żył Stelmach zwany Rudobrodym, który był człowiekiem pracowitym i dorobił się własnego domu i ziemi. Jednakże był bardzo nieśmiały i dlatego też żył samotnie. Miał on brata hulakę i lekkoducha zwanego Zbyszek (wszelkie podobieństwa do białostockich keszerów są przypadkowe). Lubił on wino kobiety i śpiew, a niewiasty lubiły jego wesołość. Pewnej wiosny Rudobrody zobaczył nad brzegiem jeziora piękną Helenę, w której się zakochał, jednakże jako że był nieśmiały to nie poprosił jej o rękę. Tej samej wiosny Zbyszko spotkał Helenę na pohulance w Supraślu i szybko przypadli sobie do gustu i zostali kochankami spotykając się potajemnie. Na miejsce spotkań wybrali sobie górkę porośniętą brzozą na brzegu Komosy. Natomiast brat Rudobrody zaczajał się wieczorem nad brzeg i podglądał kochanków cierpiąc przy tym katusze niespełnionej miłości. Pewnej nocy zrozumiał, ze tylko śmierć może położyć kres jego cierpieniom. Na początku chciał zabić siebie, ale przestraszył się piekła, które czekało na samobójców, więc postanowił zgładzić brata (wygląda na to że zabójcy mają lepiej w piekle od samobójców- przypis autora skrzynki) a następnie zdobyć pogrążoną w żałobie Helenę.
W nocy zaczaił się na miejsce ich schadzek. Schował się za sosną wziął wielki kamień i jak usłyszał szelest zbliżających się kroków to uderzył. Trzask pękającej czaszki przeszył las. Po chwili spoza chmur wyjrzał księżyc i zobaczył nieruchome ciało dziewczyny. Co było dalej nikt nie wie. Nikt już więcej nie widział Rudobrodego. Podobno jednak w sierpniowe noce przy pełni księżyca słychać nad jeziorem odgłosy. Czasem jest to cichy płacz a czasem rozdzierający krzyk.
Legenda pochodzi z ksiązki Legendy Podlasia, które zebrał Tomasz Lippoman.
Dzisiaj po tej górce porośniętej brzozami pozostała już tylko jedna brzózka i tam należy szukać. Skrzynka to pojemnik na żywność. W środku są certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców, kilka fantów, logbook i ołówek. Skrzynka jest pod ziemią, ale nie trzeba kopa. Przykryta darnią.
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied: | |
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej |
![]() |
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000
:
Puszcza Knyszynska - PLB200003 Ostoja Knyszynska - PLH200006 |
![]() |