Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Skarb Leżachowa - OP565E
1796 r.
Eigenaar: marcz
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 173 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 07-08-2012
Gemaakt op: 07-08-2012
Gepubliceerd op: 07-08-2012
Laatste verandering: 10-09-2013
38x Gevonden
3x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
35 x Bekeken
30 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Banan, Elvis7, Jano, Qsiaki, voiperek, Włado
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

SKARB LEŻACHOWA

1796 r.



Trochę historii:

 

Pokonując odległość 4 km od Sieniawy, znajdziemy się w Leżachowie. Obszar tej miejscowości zajmuje 993,51 ha, a żyje tu 496 osób. Wieś ta położona jest na prawym brzegu Sanu (182 m n.p.m.) na urodzajnych równinach. W Leżachowie warta zobaczenia jest drewniana cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja z 1756 roku. W latach 1889, 1932 oraz 1970 przechodziła remonty.

Warty zobaczenia choć pilnie strzeżony jest Zamek Mirków. To jeden z największych współczesnych pałaców Europy! Obiekt liczy 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Jest budowlanym eksperymentem polegającym na próbie połączenia wszystkich stosowanych dotąd stylów w architekturze w realizacji jednej rezydencji.

Są tu pałacowe komnaty i oranżerie, są obronne baszty i bastiony, jest kaplica rodzinna i lądowisko dla helikopterów na dachu. Pałac stoi w otoczeniu ponad 140-hektarowego parku z winnicą i jeziorem. Rezydencja jest własnością przedsiębiorcy z Przeworska. Obiekt, jak zwykle w takich przypadkach bywa, można oglądać tylko z daleka. Teren jest pilnie strzeżony, a każdy ruch ciekawskich śledzony przez kamery.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Cerkiew św. Mikołaja datowana na rok 1796. Cerkiew na rzucie krzyża greckiego, zbudowana przez cieślę Szymona Dziobka z Borchowa, na zlecenie ówczesnego parocha, ks. Jana Chodaniewicza. Postawiona w 1796 roku, na miejscu wcześniejszej, drewnianej cerkwi, która uległa spaleniu. Świątynia konstrukcji zrębowej, otoczona sobotami. Prezbiterium zamknięte trójbocznie. Całość zadaszenia kryta blachą. Nad nawą dach namiotowy, zwieńczony cebulastym hełmem. W 1884 r. dobudowano trzy dobudówki, w tym kruchtę przy wejściu. Ściany nawy i dobudówek oszalowane. Remontowana w latach 1915, 1935 i 1970.

We wnętrzu zachowany ikonostas i dawny sprzęt liturgiczny.

Dawniej świątynia należała do parafii jarosławskiej, a po I wojnie światowej do dekanatu sieniawskiego. Nosiła wezwanie św. Mikołaja. Po wysiedleniu grekokatolików w 1947 roku, zaadoptowana na kościół rzymskokatolicki p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Opuszczona po ukończeniu budowy nowego kościoła w Leżachowie w latach 90. XX w., niszczeje.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały z książek i stron internetowych.


Galeria zdjęć z Leżachowa:

 


W Leżachowie znajduje się wiele przydrożnych kapliczek oraz krzyży. Są one często spotykane we wsiach położonych w dorzeczu Sanu. Zwykle stawiano je wykorzystując kamień bruśnieński pochodzący z zagłębia wapiennego z Wschodniego Roztocza, a następnie malowano wapnem lub farbami do odświeżania mieszkań. Na niektórych kapliczkach można znaleźć pamiątkowe tablice z rokiem wykonania lub nazwiskiem fundatora. Kapliczki i krzyże z reguły upamiętniają kluczowe wydarzenia dla wsi i ich mieszkańców.


Ważne informacje:

Jest to skrzynka typu Multi-Cache, która składa się z dwóch etapów. Namiary wskazują na miejsce ukrycia pierwszego etapu, w którym znajdują się informacje jak dotrzeć do finału. Finałem jest skrzynka zakopana kilka centymetrów pod ziemią (znak da podpowiedź). Po znalezieniu skrzynki proszę ją tak samo odłożyć na swoje miejsce.


Proszę o dyskretne podejmowanie skrzynki, gdyż miejsce chociaż mało ruchliwe to jednak trafiają się niechciani obserwatorzy.

 

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tych miejsc, gdyż są naprawdę godne uwagi.


W środku znajduje się dziennik i ołówek oraz kilka gadżetów do wymiany.


Dla pierwszych trzech odkrywców umieszczone zostały certyfikaty.

 

Zapraszam wszystkich do podejmowania i życzę wszystkim powodzenia w poszukiwaniach.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Jesteś blisko
Finał
Podpowiedź