Zgodnie ze statutem PTTK „budzi i pogłębia umiłowanie ojczystego kraju oraz jego regionów; krzewi zamiłowania krajoznawcze i umiejętności turystyczne; szerzy kulturę turystyki; wykorzystuje poznawcze, wypoczynkowe i zdrowotne walory wędrownictwa; pomaga w wędrownictwie indywidualnym; popularyzuje walory krajoznawcze i turystyczne Polski oraz jego dorobek wśród turystów zagranicznych”.
Baza noclegowo-gastronomiczna oddziału położona w Starym Folwarku w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego, nad jeziorem Wigry na półwyspie zwanym Łysą Górą. Zbiegają się tutaj wszystkie główne międzynarodowe i ponadregionalne szlaki turystyczne (piesze: „Międzynarodowy Dalekobieżny Szlak Pieszy E11, rowerowe: polsko-litewski szlak „Pierścień rowerowy Suwalszczyny-Suvalkiji”, „Pierścień rowerowy Suwalszczyzny – część południowa”, Międzynarodowy szlak rowerowy EuroVelo 11” oraz wodny: szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego), rozpoczynają się i kończą się międzynarodowe i ogólnopolskie imprezy turystyki kwalifikowanej (rajdy rowerowe i piesze, wycieczki autokarowe, spływy kajakowe, festiwale piosenki żeglarskiej, regaty żeglarskie).
Ośrodek jest obiektem ogólnodostępnym, Plaża i kąpielisko oraz tereny spacerowe są zapleczem dla rekreacji mieszkańców Suwałk, Starego Folwarku i okolic oraz gości przyjmowanych w sezonie letnim na kwaterach prywatnych i w pensjonatach.
Roztacza się stamtąd niezwykły widok na jezioro Wigry i zespół pokamedulski po drugiej stronie akwenu. Usytuowanie tego terenu stwarza doskonałe warunki do uprawiania każdego rodzaju turystyki kwalifikowanej, wędkarstwa, sportów wodnych i zimowych (łyżwiarstwa, bojerów). Można tam organizować imprezy rekreacyjne, turystyczne, kulturalne i sportowe (rajdy rowerowe, piesze, kajakowe, narciarskie, kuligi, przejażdżki bryczkami, szanty, wycieczki przyrodniczo-edukacyjne, itp.),.
Zaletą jest prawie stuletnia popularność Starego Folwarku jako miejsca wypoczynku turystów i wczasowiczów w Polsce.
Kesza ukryliśmy w wieży widokowej. Z racji iż kesz jest trudnodostępny, a jego podjęcie może okazać się zbyt wieklim wyzwaniem dla osób z lękiem wysokości oznakowaliśmy go jako niebezpieczny. Nie lekceważcie tego oznaczenia.
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze: | |
Wigierski Park Narodowy |
![]() |
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Puszcza Augustowska - PLB200002 |
![]() |