Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
KMT - W korzeniach - OP52FC
Cmentarz choleryczny w Brzeziu k. Zabierzowa
Owner: katamatatata
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 227 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-06-2012
Date created: 24-06-2012
Date published: 24-06-2012
Last modification: 23-06-2013
49x Found
2x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
63 visitors
33 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Brzezie - dawniej podzielone na Brzezie Szlacheckie, wzmiankowane w 1289 r. i pozostające własnością rycerską oraz Brzezie Narodowe, które wymienione w 1260 r. stanowiło majątek kapituły krakowskiej. We wsi istniał dwór, o którym jedynie przypominają pozostałości parku założonego w XIX w. oraz spichlerz z około 1920 r., pozostające dziś w obrębie gospodarstwa rolnego Instytutu Zootechniki w Balicach.

Brzezie jest jedną z najstarszych wsi w gminie Zabierzów. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne osady neolitycznej oraz cmentarzyska z epoki brązu i epoki żelaza, a także ślady osadnictwa z okresu kultury łużyckiej z późnego okresu wpływów rzymskich.

Około 1930 roku przypadkowo na polach zwanych glinkami znaleziono skorupy starych naczyń glinianych. Znaleziskiem tym zainteresował się proboszcz z Bolechowic ks. Jakub Rajski, który powiadomił archeologów o tym odkryciu. W czasie przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono groby ciałopalne i trzy osady wczesnośredniowieczne. Znalezione przez archeologów przedmioty w Brzeziu były pierwszymi eksponatami organizowanego Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Pierwsza wzmianka pisana o Brzeziu pochodzi z 1260 roku, kiedy to książę Bolesław Wstydliwy nadaje część Brzezia kapitule krakowskiej, która już w części władała tą osadą, uzyskawszy ją od zmarłej Judyty i Bertolda Scoltejsa. Część podarowana przez księcia zamieszkała była przez Zdzimira i innych ludzi książęcych. Przez dalsze lata do kapituły krakowskiej należała większa część wsi. Pozostała część była w posiadaniu rycerskim, o czym świadczy wzmianka o Dobrosławie, wdowie po Tomaszu komesie z Brzezia.

 

 

O skrzynce:

jest na terenie miejsca gdzie zostały pochowane ofiary dwóch epidemii cholery .Jedna z ok.1830 r. a druga z ok. 1855 r. Mówi się też że podobno pochowani tam są  powstańcy z 1863r. Obecnie zachowany jest jeden nagrobek bardzo słabo czytelny (chyba z 1816 r) i w kiepskim stanie.
Log entries: Found 49x Not found 2x Note 0x All entries Show deletions