Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
GO! 28 - Ruiny dworu Kotulińskich / SA - OP526F
zapraszam do wód
Owner: Silent A
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 256 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 29-07-2012
Date created: 17-06-2012
Date published: 29-07-2012
Last modification: 19-12-2017
38x Found
1x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
23 visitors
32 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli

 

W szesnastym stuleciu miejscowość Trzebina należała do rodu Kottulinskich. Rządy tej rodziny to okres szybkiego rozwoju Trzebiny, która w 1542 r. otrzymała od króla czeskiego Ferdynanda Habsburga przywilej targowy. W 1559 r. baron Adam Kottulinski wydał swą córkę Katarzynę za Krzysztofa von Wachtel. Katarzyna wniosła w wianie bądź też sprzedała Trzebinę mężowi. Majątek w rękach rodziny Wachtel pozostał do 1670 r., kiedy to Helena Polixena Schmeskal, wdowa po Janie Krzysztofie von Wachtlu, zapisała go Bożogrobcom z pobliskiej Nysy. Klasztor posiadał dobra w Trzebinie do kasaty w 1810 r. Majątek przejęty przez państwo pruskie został w 1812 r. sprzedany marszałkowi Gebhardowi Leberecht von Blücher (pogromca Napoleona pod Waterloo). Znany pruski dowódca przebywał w nim niezwykle rzadko i kilka lat później (1817 r.) odsprzedał go dzierżawcom. Nieco wcześniej, w 1809 r., na terenie parku krajobrazowego przy rezydencji w Trzebinie odkryto źródła wód mineralnych i w miejscowości utworzono uzdrowisko z zakładem kąpielowym. Zakład wodoleczniczy przetrwał do końca drugiej wojny światowej, a w czasach powojennych niewykorzystywane budynki popadły w ruinę. Pałac w Trzebinie według różnych źródeł został spalony w 1945 r., bądź też został zniszczony w czasach PRL-u. W 1945 r. w Trzebinie nie były prowadzone działania zbrojne, na co zwraca uwagę część autorów, uważających iż pałac przetrwał drugą wojnę światową bez uszkodzeń. Rozpatrując ten problem trzeba jednak pamiętać, że żołnierze radzieccy podpalali często budynki na zajętych terenach, nieraz nawet po dłuższym czasie od przejścia frontu. Budynek mogli również spalić szabrownicy, by zatrzeć ślady kradzieży.

Mała wioska a taka bogata historia. Niestety obecnie to juz ruiny (poza częścią wyremontowaną w 2010 roku). Jednak było to pierwsze uzdrowisko położone na terenie obecnej opolszczyzny.

Poza ruinami pałacu głębiej w parku znajduje się stary budynek uzdrowiskowy - nie badałem go dokładnie ale z daleka wygląda na to że wejścia są zamurowane.

*****Skrzynka*****

Skrzynka rozmiaru małego, ukryta w ruinach pałacu. W miarę bezpiecznie, nie trzeba głęboko sie zapuszczać w ruiny, a już na pewno wchodzić na górne części ruin gdzie dosłownie wiszą oderwane fragmenty murów. Latarka nie będzie potrzebna.

Zawartość: "mój" standard - logbook, ołówek, temperówka. certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz drobne fanty na wymianę.

 

UWAGA! Skrzynka jest uzupełnieniem projektu więc nie zawiera kodów do finału.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 38x Not found 1x Note 1x Picture 1x All entries Gallery