Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Skupiony Stary Browar - OP517B
Kiedyś tutaj rozlewano złocisty trunek
Eigenaar: golumn
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 239 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-06-2012
Gemaakt op: 02-06-2012
Gepubliceerd op: 02-06-2012
Laatste verandering: 12-04-2020
134x Gevonden
0x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
65 x Bekeken
92 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
11 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aines, darektiger, Driver, eve.ax, ForgottenSilesia, fredzio, G R A B S, Khaien, martamatylda, tzw-madzia&Kei, złodzieje czasu & Esme
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  Fixed by magnet  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Skupiony Stary Browar

 

Od dłuższego czasu zastanawiałem się, w jaki sposób zaprezentować tę nieistniejącą już atrakcję naszego miasta geocacherom. Chyba wymyśliłem jak...

 

Kiedyś w naszym mieście stał browar. Warzono tu złocisty, chmielowy trunek od bardzo dawna. Jak pisze Tomasz Kaczyński na stronie „Rybnik, ocalić od zapomnienia” (http://zapomniany.rybnik.pl/content/view/158/2/):

”Tradycja warzenia piwa w Rybniku jest tak stara, jak samo miasto.
Przede wszystkim warzyli je „panowie na Rybniku” w browarze zamkowym i sprzedawali je w karczmach np. w „Świerklańcu”. Tam kupowali je przejeżdżający przez miasto goście oraz podrybniccy chłopi w dni targowe i w niedziele po mszach.”

 

Przeznaczenie browaru nie różniło się od innych obiektów tego typu, dlatego nie będę tu o tym pisał. Na uwagę zasługuje natomiast historia ostatniego, przedwojennego właściciela browaru Siegfrieda M uller'a.


Według Kaczyńskiego „Siegfried Muller był dość ekscentrycznym i dziwnym człowiekiem, miał opinię starego kawalera (a krążyły plotki o jego rzekomym homoseksualizmie)”, jednak przeżył krótki epizod małżeński. Poślubiona mu szansonistka z gliwickiej operetki uciekła od niego już po trzech dniach. Mieszkanie Mullera również można określić co najmniej jako niezwykłe, gdyż mieściło rozmaite pokoje, połączone skomplikowanym systemem tajemnych przejść i korytarzy. Za wytłumaczenie może posłużyć awersja właściciela do spotkań z ludźmi. „Gdy służba sprzątała w jednej części mieszkania, przenosił się do innej części. Nie życzył sobie, żeby mu ktoś wchodził w drogę. Dlatego miał kilka toalet i sypialń […] W tym dziwnym mieszkaniu były także ślepe pokoje, zamurowane, bez drzwi i okien” – pisze Kaczyński. Dziwaczność owego lokum być może spowodowana została później ustawicznymi modernizacjami dokonywanymi przez kolejne generacje Mullerów.

 

Niestety, lata temu browar zamknięto, a na jego miejscu postawiono wielkie centrum handlowe. Ze starego budynku ocalał jedynie komin i to nie w całości. Podczas budowy galerii głoszono, że grozi zawaleniem i należy go zburzyć. Na szczęścieudało się zachować jego część.

 

Jak głosi legenda*, Siegfried, będąc ekscentrykiem, wyprzedzał myślami swoje czasy. Po jego śmierci, w jednym z jego sekretnych pokoi znaleziono małe laboratorium. Na biurku leżało tajemnicze pudełko o niewiadomym przeznaczeniu. Dopiero dziś wiadomo, do czego miało służyć. Jeżeli chcesz je zobaczyć, to znajdź je.

 

Skrzynka:

na wstępie zawiera 3 certyfikaty dla znalazców, ołówek i logbook. Jako, że w tym miejscu spaceruje wielu przechodniów, proszę o zachowanie WSZELKIEJ OSTROŻNOŚCI, żeby nie „spalić” skrzynki. Zalecam zdobywanie jej wieczorami lub nocą. Proszę odkładać ją, zostawiając dokładnie w takiej samej pozycji, w jakiej została znaleziona.


Zdjęcie ze strony Rybnik, ocalić od zapomnienia

 

*legenda została stworzona na potrzeby skrzynki i jest w 100% zmyślona :).

 


Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien