
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 245 m n.p.m.

Województwo:
Polska > śląskie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Normalna

Status:
Gotowa do szukania

Data ukrycia: 22-05-2012

Data utworzenia: 22-05-2012

Data opublikowania: 22-05-2012

Ostatnio zmodyfikowano: 15-08-2013

67x znaleziona

0x nieznaleziona

0 komentarze
3 obserwatorów

55 odwiedzających

45 x oceniona

Oceniona jako:
znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez:
goldwoj, Happy_Duet, hoszin66, jacek_s, kris walker, Musaje
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
To idealne miejsce na chwilę odpoczynku i przekąskę. Przebiega tutaj ścieżka przyrodnicza opracowana przez Nadleśnictwo Rybnik. Miejsce to jest szczególnie często odwiedzane przez rowerzystów bo prowadzi tu czerwony szlak rowerowy Oskara Michalika (Błonia – Przegędza). Na szczególną uwagę zasługują ciągi moren uważanych za moreny końcowe lądolodu odrzańskiego. Zawierają one zróżnicowany materiał skalny, zarówno pochodzenia skandynawskiego, sudeckiego, karpackiego, jak i z Opolszczyzny. Dowodem na to są potężnie skały narzutowe z okolic Karnatowca i Gotartowic na czele z największym na Górnych Śląsku głazem im. Oscara Michalika To właśnie na tej polanie postawiono kamień Ku Pamięci Oskara Michalika oraz hm. Zbigniewa Kota
Na uwagę zasługuje tu głównie jedyne w Rybniku stanowisko lilii złotogłów. Występuje tu róznież kruszczyk szerokolistny, konwalia majowa, kokoryczka ołówkowa, kokoryczka wonna i dzwonek brzoskwiniolistny, a spośród bioflory- Orthodicranum tauricum.
Wystepuje tu NOCEK RUDY. Gatunek pospolity. Zdecydowany dominat wśród odławianych nietoperzy.
Rybnicki Oddział PTTK organizuje rajdy pieszo–rowerowe ,,Śladami Oskara Michalika”, pamiętając o swoim koledze przyrodniku. Podczas rajdów można podziwiać piękno odkrytej przez Oskara przyrody regionu. Przyrodnicze wycieczki to była życiowa pasja Oskara. Na swoim rowerze pokonywał tysiące kilometrów rocznie. Rozpoznawano go po charakterystycznej teczce przyczepionej do ramy roweru do której zbierał znalezione w lesie liście, kamyki, rośliny, szyszki – swoje przyrodnicze trofea. Był raczej samotnikiem i tylko nielicznym dane było towarzyszyć mu w jego przyrodniczych wycieczkach. Jego ulubionym miejscem były okolice Kanetowca.
Zamiennie używana nazwa to „Harcówka” gdyż przez wiele lat harcerze Hufca Ziemi Rybnickiej a potem Czerwionka-Leszczyny biwakowali tutaj organizując obozy. Dziś Włodarzami terenu pozostaje Urząd Gminy i Miasta czerwionka-Leszczyny
Wśród leśnych kompleksów rosnących wokół Rybnika istniały niegdyś niewielkie osady, których mieszkańcy utrzymywali się z hodowli ryb prowadzonej w okolicznych stawach. Jedną z ich był Karnatowiec, który dziś znany jest przede wszystkim z biegnącej na jego terenie ścieżki przyrodniczej „Dróżka Kopruszka”.
Cache ukryty na drzewie. Aby go podjąć, idź "ścieżką", za dwoma krzyżami.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.