Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Najmniejsze miasto Korony - OP500B
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 56 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-05-2012
Data utworzenia: 16-05-2012
Data opublikowania: 17-05-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 27-02-2020
88x znaleziona
1x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 6 obserwatorów
56 odwiedzających
78 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
33 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, aniolekdiabelka, Armis, ash83, Bilsabab, buniaczek, Dante_Globtroter, domino99, dptak, flagrate192, Gowacz, harpus, Hellrider9559, jansta, kahuna, kajetann, Lori & Tomi, luksta, marass1111, masloo5000, miksta, Moccia, naruu, Nati., olsta, p_nowik, pajak_mala, Peter Wolf , prjd, RochMich, ronja, tzw-madzia&Kei, Zabel
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na wyspie pomiędzy Ostrowem Tumskim, a Śródką A.D 1444, w przededniu bitwy pod Warną król Władysław lokuje na prawie magdeburskim najmniejsze miasto Korony: Ostrówek. Osada istniała już wcześniej, na pewno w 1252 roku. Granice stanowiły Cybina i nieistniejący dziś kanał.

W odróżnieniu od biskupiej Śródki miasto należało do kapituły poznańskiej, posiadało więc własnych burmistrza, rajców, ławników i magistrat. W poszczególnych okresach rozwoju zamieszkiwało je od 100 do 200 osób. Ostrówek był prymitywną ulicówką i składał się z kilkunastu, może 20 wolnostojących gospodarstw. Mieszkańcy zajmowali się rzemiosłem i wytwarzaniem dóbr dla kleru, kanoników i prałatów czyli panów kapitulnych.

Z biegiem czasu stał się Ostrówek przedmieściem Śródki, w połączeniu z którą na przeszkodzie stały uregulowania majątkowe. Kanał - granicę pomiędzy miastami zasypano w XVIII wieku. U kresu istnienia Ostrówek stanowiły trzy ulice zabudowane nędznymi chatami. Wraz ze Śródką i Chwaliszewem został przyłączony do Poznania w 1800 roku. Wtedy rozwiązano cechy, a społeczność pozbawiono samorządności. Miasto stało się jedną z ulic Śródki. Po 1870 powstały zabytkowe dziś kamienice (Ostrówek nr 6, 7, 10/11, 12, 15, 17/18).

Jedyną pamiątką po mieście jest zachowana nazwa ulicy: Ostrówek. Na terenie byłego miasta znajdują się dwie spośród trzech najkrótszych ulic dzisiejszego Poznania: Cybińska i niespełna 50-metrowa poświęcona Jackowi Odrowążowi ul. Św. Jacka*. Uliczka posiada starą brukową nawierzchnię z pozostałościami małych rynsztoków.

Kesz to magnetyczne mikro. Zawiera logbook i certyfikaty dla pierwszych znalazców. Weź coś do pisania. Kordy prowadzą na początek ulicy. Poszukaj tutaj znaku geodezyjnego (repera) i namalowanej nad nim liczby w formacie XY.ABC. Podstaw cyfry do wzoru, a otrzymasz kordy (±3m) magnetycznego mikrusa:

N 52° 24.[3×A][A+B+C][2×A]'

E 16° 57.[A-1][3×A+B][2×A]'

Kordy dokładne ale mogą pływać. Pomocna wtedy będzie lektura części opisowej. Okolica może wydawać się spokojna i wyludniona. To tylko pozory - zza firanek często będziecie obserwowani. Trudno tu o stanie się niewidzialnym - znając doświadczenia pierwszych znalazców proszę sprawdzić okoliczne okna. Więcej w logach...

--

*) Poznańska Wikia za ZDM podaje 30 m dla Cybińskiej i 36 dla Św. Jacka.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 88x nieznaleziona 1x komentarz 6x Wszystkie wpisy