Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wzgórza Mają Oczy - OP4FCE
Miejsce jak z horroru Wesa Cravena
Owner: morrison-1986
Founder: Olassso
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 247 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 13-05-2012
Date created: 13-05-2012
Date published: 13-05-2012
Last modification: 23-03-2016
66x Found
0x Not found
2 notes
watchers 11 watchers
16 visitors
51 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: bartolini_lodz, bolerob, freta, lukooo, Nefryt+, pani_ka, pieczon, RIFek, szopen880516, żeliwny
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

PREZENTUJE

"WZGÓRZA MAJĄ OCZY"

 

     Kiedy pierwszy raz byłem w tym miejscu, trafiłem tam jakąś dziwne, okrężną drogą. Przedzierając się przez gęste zarośla, wyskoczyłem zza jakiejś piaszczystej łachy i to co zobaczyłem na miejscu przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Minąłem wyglądające na opuszczone i zapomniane koparki, w dole widziałem kolejne, malutkie jak zabawkowe resoraki. Obok stały zapiaszczone, rozlatujące się baraki...

     Pierwsze skojarzenie? Wzgórza mają oczy. Ekranizacja Wesa Cravena. No wypisz wymaluj to jest dokładnie to miejsce. Tylko czekać aż skądś wyskoczą pomutowani górnicy i rozpocznie się rzeź w której będę odgrywał główną rolę.

     Tak dramatycznie na szczęście nie było. Ale miejsce pozostawiło w pamięci bardzo wyraźne wspomnienia...

 


 

     Skąd wzięły się same kopalnie?

     Trzeba cofnąć się do roku 1859.

    Nic nie zwiastowało, że w tym miejscu będą olbrzymie kopalnie bowiem znajdowały się tutaj po prostu lasy. Ówczesny właściciel tych ziem - Artur Stokowski, odnalazł brunatne grudki ziemi. Węgiel! Sprowadzeniu na miejsce specjaliści potwierdzili jego odkrycie, choć zastrzegli że są to niewielkie złoża. Wobec powyższego tak szybko jak rozpoczęto odkrywkę, tak szybko ją zakończono.

    Pod koniec XIX wieku, Szymon Wojciechowski - nowy właściciel ziemi, wraz z Juliuszem Kunitzerem, rozpoczęli karczowanie okolicznych lasów oraz sprzedaż pozyskanego drewna. Ponownie rozpoczęła się proces wydobywania węgla oraz torfu. Z czasem kiedy zasoby zaczęły się wyczerpywać rozpoczęto pozyskiwanie żwiru oraz piachu. Materiał ten był wtedy dużo bardziej cenionym towarem ze względu na rozkwit branży budowlanej, która przeżywała wtedy istny rozkwit.

     Obecnie kopalnia nie jest już tak prężnym eksporterem jak niegdyś ale w dalszym ciągu prosperuje i wydobywany jest w niej żwir.

    W chwili obecnej dziury będą się zmniejszać, ponieważ ziemia wydobywana podczas budowy dworca Łódź Fabryczna wywożona jest właśnie tutaj.

      Niedawno pojawiły się również informacje jakoby kopalnie ostatecznie miały nie być zasypywane, a ziemia z dworca wywożona gdzie indziej. Spowodowane miało być to pomysłem aby w miejscu dziur wybudować sztuczny stok narciarski. Gdzieniegdzie pojawiały się również głosy aby żwirownia miała być zalana tym samym tworząc kąpielisko lub atrakcję dla nurków. Jak będzie? Zobaczymy.