Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - OP4F62
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Owner: k_z
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 223 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 08-05-2012
Date created: 08-05-2012
Date published: 08-05-2012
Last modification: 20-05-2012
129x Found
4x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
63 visitors
90 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Witamy wszystkich i zapraszamy do szukania kolejnej skrzynki. Tym razem skrzynka ukryta jest przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Na początek trochę historii

Kościół został wybudowany w Zębowicach koło Olesna w 1493 r. Prawdopodobnie z tego okresu pochodziły najstarsze fragmenty polichromii wewnątrz kościoła i figura Ecce Homo (w renowacji). Zrębowy, jednonawowy, z węższym prezbiterium. Pierwotnie gotycki, przebudowany został w XVII i ponownie w XVIII w. w duchu barokowym, kiedy to otrzymał wewnętrzne odeskowanie i piękną polichromię wnętrza. Z tego okresu pochodziły również ambona i ołtarze: główny i boczne, poświęcone św. Brygidzie oraz św. Annie. Wieża została dobudowana w 1777 r. przez mistrza ciesielskiego Wojciecha Kokota. W czasie III powstania śląskiego kościół został przestrzelony pociskiem artyleryjskim, który wszedł od strony prezbiterium blisko ołtarza głównego, przebił balustradę chóru muzycznego i organy, po czym utkwił w belce poprzecznej (niewypał znaleziono podczas prac rozbiórkowych).

Po tym, gdy w Zębowicach w 1911 r. wybudowano nowy, murowany kościół, drewniana świątynia została zakupiona przez władze miejskie i w 1925 r. przeniesiona do Gliwic, na niedawno powstały Cmentarz Centralny. Pracami rekonstrukcyjnymi kierował Robert Josefek pod nadzorem architekta miejskiego Schabika. Przeniesienia polichromii ścian i stropu dokonał Karol Platzek. Budowla służyła jako pomocnicza kaplica pogrzebowa i miejsce modlitwy. Jednakże, zapomniana przez konserwatorów, ulegała powolnej dewastacji i pod koniec lat 70. XX w. kościół został zamknięty dla obrzędów liturgicznych.

Od 1960 r. władze parafii Wszystkich Świętych, na terenie której znajdował się kościół, starały się o jego remont. Dopiero jednak po roku 1989, kiedy kościółek popadł już w zupełną ruinę, nowe władze samorządowe Gliwic podjęły decyzję ratowania zabytku. W 1992 r. kościół został całkowicie rozebrany, a poszczególne jego elementy poddano konserwacji. Z powodu braku odpowiednich funduszy, dopiero w 1997 r. rozpoczęto prace związane z przeniesieniem kościoła na teren nieczynnego już Cmentarza Starokozielskiego, gdzie został ostatecznie zrekonstruowany. Staraniem gminy i diecezji prace zakończono w roku 2000. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP biskup gliwicki Jan Wieczorek dokonał 15 sierpnia 2000 roku konsekracji zrekonstruowanego kościoła, który odtąd pełnił funkcję kościoła rektorskiego. Z dniem erygowania nowej parafii, czyli 1 lipca 2004 r. został podniesiony do rangi kościoła parafialnego.

źródło: Wikipedia

Prosimy o dyskrecję podczas podejmowania skrzynki

Na pierwszego znalazcę czeka certyfikat FTFSmile

Pozdrawiamy

Kasia i Kuba

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
:)
To tu