Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zespół pałacowo-parkowy Płoty - OP4F30
Zamek von der Ostenów
Właściciel: coolertrans
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 28 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 06-05-2012
Data utworzenia: 06-05-2012
Data opublikowania: 06-05-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 13-09-2013
16x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
9 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Nowy, renesansowy zamek w Płotach został wzniesiony przez ród von der Ostenów w latach 1606-18. Ostenowie po sprzedaży starego zamku Blucherom, postanowili jednak nie opuszczać Płotów i około 500 metrów na wschód od starego zamku zdecydowali, że wybudują nowy zamek. Nowy zamek był architektonicznie podobny do starego. Była to budowla 2 kondygnacyjna o dwóch skrzydłach otoczona fosą i obwałowaniami. Około 1580 roku syn Ostenów poślubił ostatnią dziedziczkę posiadłości Blücherów. Miasto, zamki i okoliczne majątki pozostały we władaniu rodziny Blücher-Osten aż do 1895 roku. Rezydencję odnowiono na początku XVIII wieku i przebudowano na początku XX wieku. Nowy zamek składa się z dwóch części: starszej, renesansowej wieży, oraz nowszej, dobudowanej w latach 1910-12 w stylu neorenesansowym.
Budynek zbudowany został na planie litery C, w tym skrzydło zachodnie (starsza część) na planie prostokąta, zaś dobudowana część na planie litery L (skrzydło południowe i wschodnie). Renesansowa wieża zbudowana została w formie budynku trzykondygnacyjnego przykrytego dachem czterospadowym, natomiast dobudowana część jest dwukondygnacyjna przykryta dachem dwuspadowym. Główne wejście usytuowano w elewacji północnej rezydencji. Obok, z lewej strony, dominuje nad budowlą wieża zegarowa. Drugie wejście, boczne, znajduje się w północnej części skrzydła wschodniego. Od strony południowej biegnie balustrada tarasów ze schodami w kierunku parku. Wejście na dziedziniec rezydencji prowadzi przez okazały XVII wieczny budynek bramy. Brama i boczne drzwi mają ozdobne okucia. Wejścia główne i boczne przykryte są dwoma sklepieniami krzyżowymi. Za budynkiem bramy w kierunku kościoła są usytuowane obiekty pełniące niegdyś funkcje pomieszczeń gospodarczych.
Obecny kształt nadał mu jego ostatni (w latach 1895-1945) właściciel Karol Bernhard von Bismarck - wnuk brata "żelaznego kanclerza". Po rozbudowie Nowy Zamek uchodził za najpiękniejszą rezydencję ziemiańską na Pomorzu. Po II wojnie światowej zamek stał się siedzibą Szkoły Rolniczej, a później internatu dla uczniów tejże szkoły.
W prawym skrzydle zamku mieści się Sala Posiedzeń Rady Miasta i Gminy Płoty oraz Urząd Stanu Cywilnego. Dodatkową atrakcją są gromadzone od stuleci bogate zbiory "Biblioteki Pomorskiej", a także cenne okazy monet i kolekcje dzieł sztuki, również w zamku mieści się kolekcja XVII-wiecznych gobelinów. W bezpośrednim otoczeniu rezydencji, oddzielając ją od rzeki, rozpościera się zabytkowy park z egzotycznym i bardzo starym drzewostanem. Na uwagę zasługuje stary kasztanowiec, rosnący w pobliżu pałacu, uformowany w ten sposób, że płożące się zakorzenione konary wyrastają wokół pnia tworząc coś w rodzaju altany.
Płoty są położone są około 17 km na północ od Nowogardu, przy drodze nr 6 do Koszalina. Zamek znajduje się w centrum miasteczka tuż przy głównej drodze, (przy zakręcie w lewo o 90 stopni) po jej prawej stronie, jadąc od Nowogardu.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok od parku
Widok od frontu
Fragment parku
Podpowiedź