Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Na Sądeckich Plantach - OP4D87
Właściciel: Blubox
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 293 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 27-04-2012
Data utworzenia: 22-04-2012
Data opublikowania: 27-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 12-02-2016
48x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
4 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bartosz_bo, carino, gregorio1972 NIEAKTYWNY, Hanka Solo, megi_ns, MiszkaWu, Murazor, nadikot, Set, weerwer, Wojciech Szczepan
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Sądeckie Planty

W 1884 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o założeniu Ogrodu Miejskiego między ówczesną ul. Węgierską (dzisiejszą ul. Jagiellońską) a ul. Długosza, naprzeciw nowo zbudowanej szkoły żeńskiej. Prace przeprowadzono w roku następnym. W r. 1905 ogród poszerzono o wykupiony, wąski, dwumetrowej szerokości pas od strony ul. Jagiellońskiej „aby skutkiem tej parcelacji [...] istniejąca w parku wspaniała aleja nie została przemieniona w ulicę”. Dla pielęgnacji zieleni opłacano ogrodnika miejskiego; był nim w latach 1890-1900 Karol Adamczyk.. Na początku w. XX funkcję zarządcy ogrodu pełnił kupiec Wiktor Oleksy, który w r. 1906 poszerzył go przez wydzierżawienie sąsiedniego ogrodu prywatnego. Ówczesne, niewielkie założenie stanowiło północną część ogrodu dzisiejszego. Nieregularna, krajobrazowo-kwaterowa kompozycja z czterema kolistymi klombami, widoczna jest m. in. na planie sytuacyjnym zabudowy z ok. r. 1895. W obrębie Ogrodu stała altana, w której sprzedawano napoje. Pielęgnacja całości uwzględniana była corocznie w budżecie miejskim, przewidującym m. in. wydatki na sadzenie drzew. Po wzniesieniu koło Ogrodu pomnika Adama Mickiewicza (1898) - był on określany także jako Park Mickiewicza.

Z funkcjonowaniem Ogrodu Miejskiego związana była fundacja im. dra Onufrego Trembeckiego, ustanowiona staraniem jego wnuka Józefa Wieniawy Zubrzyckiego w r. 1896, a przyjęta przez Radę Miasta w r. 1900. Dotyczyła ona przekazania miastu — po śmierci spadkobierców — dworku przy dzisiejszej ul. Jagiellońskiej 35 „na urządzenie publicznej biblioteki i początkowego muzeum ogólnego dla miasta, z ogrodem do tegoż dworku należącego, który ma być z Ogrodem Miejskim połączony”. W ten sposób w obręb Ogrodu włączona została parterowa willa, romantyczna w swym wyrazie stylowym, o detalu częściowo jeszcze klasycyzującym.

 Dzieje miasta Nowego Sącza, t. II, s. 519-22

***

Do historycznego opisu można jedynie dodać, że pobliskie okalające ogród ulice kiedyś z parterową zabudową odbudowane zostały gmachami państwowymi dwu i trzykondygnacyjnymi kamienicami z elektycznymi, secesyjnymi i modernistycznymi fasadami. I to że początkowo nosił imię Tadeusza Kościuszki.

Dzisiejsze czasy

W ostatniej dekadzie Planty zostały poddane niemal całkowitej  rewitalizacji.

Dokonano całkowitej modernizacji wszystkich alejek parkowych, zmieniono nawierzchnię, dodano nowe alejki.

  • Ustawiono symboliczną bramę wejściową od ul. Długosza.
  • W północnej części parku ustawiono figury tańczących dzieci w strojach Lachowskich na pamiątkę światowych festiwali Święta Dzieci Gór odbywających się w naszym mieście od roku 1992.
  • W centralnej części umieszczono fontannę z kąpiącym się jaszczurem.
  • Nieopodal  znajduje się „Dąb Wolności” posadzony na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 a kamień upamiętniający to wydarzenie położono w 70 tą rocznicę tego wydarzenia. Tu też ustawiono skałę z Dunajca zwaną „Piotrową Skałą” , na pamiątkę  6 rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II  na Ziemi Sądeckiej. U podnóża skały źródełko często odwiedzane przez gołębie. Obok symboliczna księga opisująca obydwa wydarzenia.
  • W południowo - zachodniej części ogrodu  (w dawnym dworku, o którym wzmianka w części historycznej) miesci się „Mała Galeria” gdzie na wernisażach i wystawach można spotkać artystów światowej sławy.
  • W południowej części ogrodu  znajduje się pomnik Adama Mickiewicza Pierwotnie odsłonięty w 1898 roku, został zniszczony w czasie okupacji. Obecny powstał na początku lat 60-tych XX w. Ciekawostką mniej znaną dotyczącą pomnika jest to, że nim został odsłonięty chciano go rozebrać. Wśród mieszkańców wzbudzał (i do dziś wzbudza) wiele kontrowersji.
  • W miejscu gdzie kiedyś stała zabytkowa altana, obecnie kawiarnia „Cafe Kawka” gdzie można wypić najlepszą kawę w mieście.
  • W niewielkiej odległości kawiarnia „Spóźniony słowik

Przechadzając się alejkami możemy spotkać niemal całą menażerię.  Gołębie przy „Piotrowej Skale”, jaszczur w fontannie, zielony słowik na dachu i wyżej czarny kot na kominie a w centrum kawka.

***

Poszukiwany obiekt „kesz”

Podane koordynaty to kawiarnia gdzie znajduje się „kesz”

Dzięki uprzejmości właściciela Kawiarni „Cafe Kawka”  w godzinach jej otwarcia: Pon - Pt 9:00 - 22:00, Sob 10:00 - 23:00,Nie 10:00 - 22:00, skrzynka ogólnie dostępna. 

Podejmując ją zachowaj dyskrecję wobec gości Cool. Personel Kafe wtajemniczony. Nie musisz nic zamawiać, osobicie polecam wszystko z karty.

Znajduje się po lewej stronie na wysokości ok. 170 cm przed wejściem do miejsca ustronnego potocznie zwanym „tam gdzie król chadzał piechotą” lub tez „Wujek Czesiek”

W kawiarni SPOT darmowy dostęp do netu.

Klucz (Key) ukryty na terenie parku N49 37.185 E20 41.662:  do jego odczytu potrzebne jest lusterko(jest dostepne w bufecie. Proszę o jego zwrot po wykonaniu zadania) (zachowaj dyskrecję)Cool

Zawartość typowa: Logoobok przybory do pisania nie na wymianę, oraz więcej fantów na wymianę.

Dla pierwszych znalazców certyfikat FTC, STC, TTC dla pozostałych nie numerowane.

Serdecznie zapraszam

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Mała Galeria
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
menażeria
kesz
tańczące dzieci siedzisz na!