Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tu był kościół - OP4CF6
Kościół św. Ducha
Właściciel: Żabik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 93 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-04-2012
Data utworzenia: 15-04-2012
Data opublikowania: 15-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 21-08-2014
45x znaleziona
5x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
42 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół św. Ducha w Rypinie - zbudowany został około 1350 roku przez bożogrobców jako druga fundacja zakonna w mieście po kosciele św Piotra i Pawła w Starym Rypinie (Starorypinie). Położony był za murami miasta na przedmieściu zwanym Piaski, był to kościół drewniany, spłonął na początku XVIII wieku. Pobudowany w latach 1711 - 1713 przez kanonika Cyryla Lenarskiego, konsekrowany 30 kwietnia 1715 roku przez biskupa płockiego Ludwika Załuskiego, jeszcze w 1815 roku był rozbudowany łącznie z dzwonnicą, w 1823 roku runął. Tego samego roku ostatni z bożogrobowców o. Rafał Wietrzykowski podjął trud budowy nowego kościoła o tym samym wezwaniu św. Ducha. Kościół został poświęcony przez Konstantego Plejewskiego, biskupa pomocniczego diecezji płockiej.
Do budowy kościoła użyto drewna, układając bale metodą zrębową. Budowlę przykryto ostrym dachem ułożonym z kleńca z dużym okapem. Nad prezbiterium usadowiono małą sygnaturkę o czterech ścianach z otworami, którą pokryto daszkiem. Kościół posiadał dwa wejścia - jedno główne i drugie od zakrystii. Nawa kościoła posiadała wymiary 8 X 5,5 X 4 metry. Nawa od prezbiterium oddzielona była tzw. Kalwarią, czyli poprzeczną belką z ustawionym na niej krucyfiksem oraz rzeźbami św. Jana i Marii Magdaleny.
W 1827 roku kościół św. Ducha przyłączony został do kościoła parafialnego św. Trójcy i pełnił odtąd rolę kościoła filialnego. W 1908 roku kościół został odrestaurowany, dzięki zabiegom proboszcza ks. kanonika Mariana Wilkowskiego.
W końcu XIX stulecia z frontu drewnianego kościoła wybudowano murowaną cegłą kaplicę w stylu zbliżonym do gotyckiego. Budynek, kryty dachówką, został podparty ośmioma skarpami. Na każdej bocznej ścianie znajdowały się po dwa okna. W 1909 roku kaplica nie posiadała żadnego wyposażenia wewnętrznego. Jej fundatorem była rodzina Piwnickich.
Drewniany kościółek św. Ducha wraz z grobową kaplicą został rozebrany przez Niemców w 1940 roku.

Obecnie na tym miejscu zbudowany jest pomnik poświęcony Bożogrobcom.

Po drugiej stronie ulicy możemy podziwiać kościół Luterański.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański), wybudowany w latach 1883-1888 roku w tzw. Ogrodzie Bożogrobców. Neogotycki, wykonany według projektu Stappelmanna. Wnętrze kościoła zdobi bogata polichromia, rzeźbiona ambona i trzy­częściowy ołtarz. Wyposażony jest w stylowe ławki i empory. Wieżę zdobi zegar sprowadzony z Pragi w 1911 roku.

 

Kesz ukryty za pomnikiem, fiolka ukryta w szczelinie (między pomnikiem a kostką brukową). Trochę wkopany w ziemię.

Proszę o takie samo zamaskowanie skrzynki.

Obrazki/zdjęcia
K.Luterański
Pomnik
tablica