
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 338 m n.p.m.

Województwo:
Polska > dolnośląskie

Typ skrzynki:
Multicache

Wielkość:
Mała

Status:
Zarchiwizowana

Data ukrycia: 01-04-2012

Data utworzenia: 31-03-2012

Data opublikowania: 31-03-2012

Ostatnio zmodyfikowano: 22-01-2021

71x znaleziona

3x nieznaleziona

2 komentarze
7 obserwatorów

22 odwiedzających

44 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Witam, skrzynka jest pierwszą z serii "Ścieżka Poetów", w najbliższym czasie zostaną założone kolejne wraz z dużą skrzynką finałową.
Opis miejsca:
Wzgórze Krzywoustego należy do Wysoczyzny Rybnicy i stanowi jej północno-wschodni kraniec. Górujące się nad Jelenią Górą wzniesienie prawdopodobnie było zamieszkane już 1000 lat temu przez plemię Bobrzan. Niestety nie jest to pewna informacja, podobnie jak te mówiące o założeniu w tym miejscu grodu przez Bolesława Chrobrego, czy Bolesława Krzywoustego. Tak czy inaczej, istniał w tym miejscu zamek, którego doskonałe położenie pozwoliło dwukrotnie oprzeć się atakom husytów w XV w. Na nic się to jednak nie zdało, bo wkrótce został rozebrany na rozkaz rady miejskiej, która stała się jego właścicielem. Kilka wieków później ruiny stały się popularnym celem romantycznych wycieczek mieszkańców Jeleniej Góry i gości. Od końca XVIII w. zaczęto na różnych skałach budować punkty widokowe. Kilkadziesiąt lat później stała już na szczycie gospoda, z której tarasu roztaczała się piękna panorama miasta i jego najbliższych okolic.
Wrótce padł pomysł, by wybudować tutaj wieżę widokową. Wiosną 1908 r. wybrano do realizacji projekt architekta Schmidta z Jeleniej Góry, który był już gotowy 15 lat wcześniej. Na miejsce budowy wybrano wzgórze zwane "Hausberg". 12 czerwca 1911 dokonano uroczystego poświęcenia wieży, w obecności hrabiego Schaffgotscha, czołowych władz miasta i powiatu.
Wieża poświęcona była pamięci dwóch pierwszym cesarzom i zjednoczeniu Niemiec. Okazała budowla mierzyła 22 metry. Okazją do jej postawienia było 800-lecie miasta. Początkowo na jej szczycie i u jej stóp funkcjonowała restauracja, która po wojnie została zlikwidowana. Od tamtego okresu budynek popadał w ruinę. Kilkakrotna renowacja uchroniła wieżę przed zawaleniem.
Obecnie budynkiem opiekuje się Stowarzyszenie im. św, Brata Alberta, a wstęp na taras widokowy jest bezpłatny, Wieża jest zamykana na noc
Zawartość początkowa skrzynki:
- Logbook, ołówek, temperówka
- 3 certyfikaty dla pierwszych znalazców
- Geokret "Cieplice"
- etui na telefon
- świnka
- magnetyczna zakładka do książki
- kolczyki
- latarka
- brelok "Grześki"
- serduszko
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.