Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tornado - OP4B15
Po przejściu największej trąby powietrznej w Polsce
Owner: Spokoyny
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 263 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 24-03-2012
Date created: 24-03-2012
Date published: 24-03-2012
Last modification: 25-10-2015
17x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
11 visitors
11 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

15 sierpnia 2008 r. około godziny 16:00 nad południową częścią województwa opolskiego zaobserwowano rozwój chmury burzowej, która szybko zorganizowała się w superkomórkę, przykrywając znaczny obszar kraju. Tornado, największe w historii Europy Środkowej, zrodziło się na polach w pobliżu przysiółka Kopanina. Po raz pierwszy uderzyło około godziny 17:00 w miejscowość Zimna Wódka (miało wtedy siłę F4 w 5-cio stopniowej skali Fujity – prędkość wiatru od 330 do 417 km/h), po czym przeszło nad autostradą A4, gdzie na przestrzeni dwóch kilometrów (między 274 a 276 kilometrem) przewróciło kilka tirów) oraz kilkanaście samochodów osobowych (dwa zrzuciło z wiaduktu). Samochody uderzane przez wiatr wpadały na siebie powodując karambol. Co najmniej 4 osoby zostały ranne. Na tym odcinku autostrada była całkowicie nieprzejezdna. Następnie uderzyło we wsie Sieroniowice, Balcarzowice, Błotnica Strzelecka oraz Płużnica. Kataklizm m.in. łamał drzewa, zrywał dachy, miażdżył całe domostwa, zranił także kilkanaście osób oraz zabił 2 osoby. Burza, z której zeszło tornado, kilkadziesiąt minut później przesunęła się w rejon Częstochowy, przynosząc po drodze kolejne trąby powietrzne powodujące liczne szkody. Na północ od Częstochowy, w okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1 tornado uderzyło w autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Lej wywrócił autokar i zepchnął go na pobocze drogi, raniąc 30 osób. Na Opolszczyźnie tornado uszkodziło kilkaset budynków, a krajobraz wyglądał jak po bombardowaniu.

Przyczyną powstania tego katastrofalnego żywiołu była niespotykana różnica temperatur i nadchodzący znad Czech niż atmosferyczny. Na Dolnym Śląsku tego dnia było tylko 12 stopni, zaś w tym samym czasie w Małopolsce czy na Podkarpaciu termometry pokazywały w cieniu aż 33 stopnie. Oznacza to, że pomiędzy zachodnią a południowo-wschodnią częścią naszego kraju wystąpiła aż 21-stopniowa różnica temperatury. To wystarczyło, aby doszło do intensywnego parowania i tworzenia się chmur burzowych.

Wioski zrujnowane przez trąbę odwiedził m.in. premier Donald Tusk, który zadeklarował pomoc państwa w odbudowie. Przy usuwaniu gruzów i zabezpieczaniu dobytku brali udział strażacy z terenu całego województwa, wojsko oraz miejscowa ludność która na każdym kroku poszkodowanym okazywała solidarność.

Do skrzynki polecam dojazd od strony Strzelec Opolskich – przed początkiem betonowych barierek na węźle autostradowym należy skręcić w prawo w boczną, asfaltową drogę i jechać nią jakieś 100 metrów (zjeżdżając z A4 nie przegap bocznej drogi która będzie po lewej stronie, tuż po skończeniu się betonowych barierek). W obawie przed ewentualnym zamieszaniem na węźle podaję współrzędne wjazdu na boczną drogę prowadzącą do skrzynki. N 50° 27.097 E 18° 20.789.

W miejscu w którym stoisz tornado powaliło dorodne sosnowe drzewostany, których odtworzenie potrwa dziesiątki lat. Z tego miejsca widać ogrom szkód oraz odbudowane już Sieroniowice. Łącznie na okolicznych terenach całkowitemu zniszczeniu uległo ok. 300 ha lasów a w tysiącach wystąpiły mniejsze, pojedyncze szkody. Przy usuwaniu połamanych drzew zastosowano nowoczesne wielooperacyjne maszyny sprowadzone m.in. z Austrii i Słowacji, które umożliwiły szybkie pozyskanie drewna i jego wywóz z lasu.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok z lotu ptaka
Ogrom strat
Po przejściu trąby
Log entries: Found 17x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions