Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
AL Gleiwitz IV - OP49F1
śladem podobozów Oświęcimskich...
Eigenaar: BUMAG
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 233 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 10-03-2012
Gemaakt op: 10-03-2012
Gepubliceerd op: 10-03-2012
Laatste verandering: 26-12-2022
116x Gevonden
4x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
100 x Bekeken
84 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Obóz ten zlokalizowany był niedaleko koszar wojskowych, obecnie rejon firmy „Polskie Odczynniki Chemiczne SA''. Funkcjonował od 03 VII 1944 do 19 I 1945 roku jako AL Gleiwitz IV przy dzisiejszej ulicy Generała Władysława Andersa i częściowo przy ulicy Generała Józefa Sowińskiego (teren dzisiejszych „Polskich Odczynników Chemicznych SA'').

W roku 1943 istniał na tym terenie niewielki obóz dla jeńców radzieckich i robotników przymusowych. W czerwcu 1944 roku umieszczono w nim ok. 80 więźniów przywiezionych z Monowic (KL Auschwitz III). W następnych miesiącach obóz zasilały kolejne transporty z innych podobozów KL Auschwitz. Chyba najbardziej popularnym komendantem w historii obozu był esesman Unterscharfuhrer Otto Arthur Latsch słynący z wielkiego okrucieństwa. Więźniowie zatrudnieni byli przy rozbudowie koszar piechoty Keithkaserne (koszary im. Jakuba Keitha, szkockiego generała w służbie króla Fryderyka II Wielkiego) przy obecnej ulicy Generała Tadeusza Kościuszki (dziś Sąd Okręgowy w Gliwicach), koszar artylerii Schagetterkaserne (przy dzisiejszej ulicy Stefana Okrzei), w zakładach naprawy i przeróbki samochodów wojskowych Holzgas, w porcie nad Kanałem Gliwickim i przy odgruzowywaniu Gliwic. Średnio w obozie przebywało ok. 600 osób płci męskiej. Obóz miał charakter wielonarodowy, w którym przeważali polscy, węgierscy i francuscy Żydzi, ale wśród więźniów byli również Węgrzy, Rosjanie, Włosi i Francuzi z francuskiego Ruchu Oporu. Obóz charakteryzował się wysoką śmiertelnością z powodu ciężkich warunków bytowych czy podejścia administracji obozowej (strażnicy czy sam komendant obozu - kary, bicie itp.), a niezdolnych więźniów do pracy wywożono do komór gazowych w KL Auschwitz.

W nocy z 18 I na 19 I 1945 roku ok. 380 więźniów zostało ewakuowanych do Blachowni Śląskiej. Podczas marszu konwojenci z SS zamordowali ok. 50 osób. W końcowej historii tego obozu do chyba najbardziej zwyrodniałego zdarzenia doszło, gdy podczas ewakuacji obozu ok. 40 chorych więźniów zamknięto w jednym z baraków, a następnie spalono żywcem. Z tego ziemskiego piekła uratowały się tylko dwie osoby.

 

 


 

Co do samego kesza: keszyk nie powinien sprawić nikomu problemu, kordy wskazują na pomnik (najprawdopodobniej ale będzie widoczny z kordów) skąd podążamy około 70 kroków w lewo(jeśli patrzysz na tablicę) i keszyk jest już praktycznie w naszych rękach :)

 

Jeśli chodzi o certyfikaty FTF, STF i TTF są one umieszczone w skrzynce "Podobozy oświęcimskie w Gliwicach" ze względu na powiązanie tychże skrzynek :) 
Pamiętajcie o zanotowaniu sobie numeru więźnia, który uciekł! będzie on bardzo pomocny w odnalezieniu kesza "Podobozy oświęcimskie w Gliwicach

zapraszamy również do podjęcia innych poobozowych skrzynek :) 
Pozdrawiamy BUMAG :)
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
pamiątkowy pomnik
pozostałości ogrodzenia
gdzieś w pobliżu
Logs: Gevonden 116x Niet gevonden 4x Opmerking 0x Alle logs