Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Barykada - OP4966
Eigenaar: rredan
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 64 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-03-2012
Gemaakt op: 02-03-2012
Gepubliceerd op: 02-03-2012
Laatste verandering: 11-02-2013
43x Gevonden
1x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
2 x Bekeken
34 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ashiato
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jeden z najciekawszych i najbardziej okazałych pomników w Poznaniu poświęcony jest Armii "Poznań" dowodzonej przez gen. Tadeusza Kutrzebę. Stoi między Wzgórzem Św. Wojciecha, a Cytadelą, tuż za nim przebiega ulica imienia generała.

Armia "Poznań" istniała od 23 marca do 21 września 1939 roku i stworzona była w celu obrony Wielkopolski. Wsławiła się stoczeniem największej bitwy Kampanii Wrześniowej, zwanej Bitwą nad Bzurą. Była to jedyna przeprowadzona na wielką skalę operacja zaczepna przeciw siłom niemieckim. Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do wschodniej Polski armiami "Prusy", "Lublin", "Kraków", "Karpaty". Mimo, że zakończyła się kleską Armii "Pomorze" i "Poznań", to zmusiła Niemców do zmiany planu działań, umożliwiała przygotowanie stolicy do obrony i opóźniła o tydzień kapitualcję Warszawy oraz postępy Niemców na lubelszczyźnie.
W bitwie poległo 15 tysięcy żołnierzy polskich, 100 tysięcy dostało się do niewoli (50 tys. udało się przebić do Warszawy). Straty niemieckie wyniosły ok. 8 tys. poległych.

Pomnik odłsonięto w 43 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Konkurs został ogłoszony w 1974 roku, a cztery lata później wybrano projekt Anny Rodzińskiej i Juliana Bossa-Gosławskiego oraz architekta Józefa Iwiańskiego pt. „Barykada”. Przeciwstawne bryły miały symbolizować obronę przed naporem wroga. W 1981 zawiązał się Obywatelki Społeczny Komitet Budowy Pomnika Armii „Poznań”. Pojawił się też pomysł przeniesienia lokalizacji do Parku 1000-lecia jednak ostatecznie pozostano przy koncepcji Wzgórza.

Elementy stalowe wykonane zostały przez poznańskie firmy: „Mostostal” i popularnego „Ceglorza”, roboty kamieniarkie wykonał „Kambud”, a autorami rzeźb są: Marian Banasiewicz i Jerzy Nowakowski.

"Pomnik tworzą przeciwstawione sobie, napierające i odpychające bryły ciężkie i strzeliste, wyrastające z płyt podłoża, wsparte kamienną ścianą pokrytą nazwami miejsc toczonych walk i nazw jednostek, oraz nazwiskami poległych oficerów i żołnierzy. Drugą ścianę zdobi płaskorzeźba, przedstawiająca żołnierzy idących do ataku. Wewnątrz znajduje się urna z ziemią z pól bitewnych, oraz brązowe płyty z datami i słowami wdzięczności Wielkopolan. Pomnik, symbolizujący opór stawiany najeźdźcom, jest dziełem wybitnym i jedynym z swoim rodzaju. Na stałe wkomponował się z krajobraz Wzgórza Świętego Wojciecha i stał się nieodzowną częścią Poznania.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się budynek Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa projektu Mariusza Wrzeszcza. Bryła ma nawiązywać do istniejącej tu w XIX wieku reduty Fortu św. Wojciecha (Hake; pozostałości znajdują się pod parkingiem, ul.na Podgórniku). Otwarty został w 2003 roku i należy do najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w kraju. Jego powierzchnia wynosi niemal 20 tys. m², Oprócz sal dydaktycznycyh znajduje się tu aula koncertowo-teatralna z 800 miejscami, sale do squasha oraz fitness z siłownią. Najbardziej reprezentacyjną częścią jest rotunda, a całość utrzymana została w stylu minimalistycznego modernizmu. Dominującym materiałem jest czerwona cegła. Również wnętrza są warte uwagi, można w nich zobaczyć dzieła Tadeusza Kantora, Leona Tarasiewicza czy Magdaleny Abakanowicz.

Kesz ukryty na sposób leśny pomiędzy opisanymi obiektami, sporo powyżej poziomu gruntu. Jest wystawiony na widok, zalecam poszukiwania nocą.

Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000 :
Fortyfikacje w Poznaniu  -  PLH300005
natura2000
Afbeeldingen
Starali się....
Z drugiej strony
Pomnik i rotunda WSNHiD
Budynek WSNHiD
Fragment elewacji
Dziedziniec?
Sztuka we wnętrzach
Sala wykładowa
Logs: Gevonden 43x Niet gevonden 1x Opmerking 4x Afbeelding 1x Alle logs Galerij