Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brama Donikąd - OP4815
relikt dawnej zabudowy na Nowych Górcach
Właściciel: Maciek_B
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:02 h    Długość trasy: 0.02 km
Data ukrycia: 09-02-2012
Data utworzenia: 09-02-2012
Data opublikowania: 09-02-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 25-04-2023
59x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 6 obserwatorów
65 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MI 888
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Dodatkowe atrybuty skrzynki

Opis z 2012 roku:

Do tej pory nie było jeszcze żadnego kesza na Nowych Górcach, a szkoda, bo jest tu kilka lokalnych ciekawostek godnych uwagi. Postanowiłem zatem nadrobić te zaległości. Na początek brama donikąd.

Brama nie przenosi bynajmniej do innego wymiaru, ale jest z pewnością jednym z najstarszych obiektów na osiedlu. Nie wiadomo niestety, w którego roku dokładnie pochodzi, ani dokąd wcześniej prowadziła. Ale patrząc na jej dość okazałe wykończenie można się domyślać, że jest zapewne przedwojenna i prowadziła pewnie na teren jakiegoś gospodarstwa ogrodniczego, których w okolicy było sporo lub podmiejskiej willi. Brak jest jakichkolwiek źródeł na jej temat, wiadomo natomiast, że okolica - tzw. Budy (nazwa ulicy zachowana do dziś) była przed wojną ubogim osiedlem na przedmieściach, zamieszkiwanym m. in. przez pracowników sezonowych, zatrudnionych w pobliskich Ogrodach Ulricha (rejon dzisiejszego Wola Parku) i kilku mniejszych gospodarstwach ogrodniczych.

Brama donikąd - z dwóch powodów. Po pierwsze - nie zachował się do dziś budynek, na teren którego prowadziła. Jeszcze niedawno można było tędy wejść po prostu na osiedlowy parking. Ale - to właśnie drugi powód - w 2011 roku wspólnota jednego z pobliskich budynków ustawiła tuż za bramą absurdalne ogrodzenie, przez co osiedle zostało praktycznie podzielone na części i okoliczni mieszkańcy muszą nadrabiać spory kawałek w drodze na przystanek czy po zakupy. O tej dość oburzającej sprawie pisano nawet w gazecie: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,86243,10839212,Plot_odcial_droge_mieszkancom__Sprawa_w_prokuraturze.html

Tuż obok znajduje się kolejny ciekawy obiekt - to ceglany budynek, najprawdopodobniej również przedwojenny, w którym dawniej mieściła się filia szkoły podstawowej, a także odbywały się tu też zajęcia lokalnego domu kultury (m.in. kółko modelarskie). Kilka lat temu, gdy powstał pobliski Art Bem budynek stał się najwyraźniej niepotrzebny i od tamtej pory stoi pusty. A szkoda, bo budynek ma bardzo ciekawą architekturę - balkon, kolumienki. Posesja jest niestety ogrodzona i nie sposób tam wejść, aby przyjrzeć się budynkowi z bliska. Na szczęście widać go dobrze z ulicy (aby zobaczyć wszystkie jego detale można też podejść z drugiej strony, od strony bloków przy ul. Budy).

Kolejna ciekawostka to sama ulica. Prawie każdy kojarzy biegnącą ok. 200 m dalej ul. Górczewską - to jedna z głównych arterii Woli i Bemowa, a jej przedłużenie to droga nr 580 prowadząca w stronę Sochaczewa. Tymczasem ulica, przy której się znajdujemy to... również Górczewska. To jej historyczny przebieg, nazywany w okolicy Starą Górczewską lub Starogórczewską. Dawniej, gdy nie było jeszcze wiaduktu nad linią kolejową, tylko przejazd na wysokości obecnej ul. Grodkowskiej, Górczewska biegła właśnie tędy, jej przebieg można prześledzić na starych planach Warszawy. Wiadukt kolejowy wybudowano w połowie lat 70-tych i wtedy „główna” Górczewska otrzymała swój obecny przebieg, ale „stara” zachowała swą dotychczasową nazwę. Wschodni odcinek dawnego przebiegu otrzymał później nazwę Grodkowska, zachodni to dziś lokalna jezdnia pomiędzy blokami przy ul. Bolkowskiej, natomiast środkowy w dalszym ciągu nosi nazwę Górczewska.

Aktualizacja - luty 2019:

Wspomniany wyżej ceglany budynek już od kilku lat nie istnieje, nie został po nim żaden ślad, a na jego miejscu trwa budowa nowego obiektu mieszkalnego wielorodzinnego. Sama brama na szczęście ocalała i nie wygląda na to, aby coś jej groziło w najbliższym czasie (wjazd na budowę znajduje się w bliskim sąsiedztwie od niej).

Aktualizacja - marzec 2021:

Wspomniany wcześniej nowy budynek mieszkalny już gotowy. Sama brama na szczęście ma się dobrze i dodatkowo teraz figuruje też w Gminnej Ewidencji Zabytków. Nie jest to tak silna forma ochrony jak Rejestr Zabytków, ale zawsze jakaś...
Szczegóły wpisu:
ID obiektu: BEM34276,
obiekt: brama,
nazwa historyczna: Willa Strzeleckich - relikty bramy wjazdowej,
adres: Bemowo, Budy 7; Bemowo, Górczewska 199,
powstanie: przed 1945.

Warto zaznaczyć, że jest to jedyny chroniony obiekt historyczny na Górcach.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Tutaj był ceglany budynek, prawdopodobnie przedwojenny, a teraz jest już nowy blok mieszkalny.
Interesujące miejsce --- Brama
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama
Brama 'od wewnątrz'
Detal
Ceglany budynek (już nie istniejący)
Ceglany budynek - tak wyglądał, gdy jeszcze był trochę mniej zapuszczony (teraz już go nie ma)