Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pałac Bersonów - OP47E5
w Lesznie
Eigenaar: keram58
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 93 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:06 h    Lengte: 0.30 km
Geplaatst op: 04-02-2012
Gemaakt op: 04-02-2012
Gepubliceerd op: 04-02-2012
Laatste verandering: 06-10-2016
131x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
79 x Bekeken
90 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Leszno to wieś położona na skrzyżowaniu dróg nr 580 Warszawa – Sochaczew i nr 579 Nowy Dwór Maz. - Grodzisk Maz. Nie będę się tu rozpisywał o jej historii ponieważ zainteresowani znajdą nieco wiadomości w necie a ja pozostanę przy garści informacji o obiekcie.

Okolice Leszna na przełomie XVIII i XIX wieku należały do wpływowego na Mazowszu rodu Łuszczewskich herbu Korczak. Pałac wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rodu był Jan Paweł Łuszczewski, sekretarz Sejmu Czteroletniego, minister spraw wewnętrznych Księstwa Warszawskiego. Był posłem na Sejm Czteroletni, właśnie z ziemi sochaczewskiej, i gorącym zwolennikiem Konstytucji 3 Maja.

Jego potomkowie coraz chętniej przebywali już jednak w Warszawie, gdzie w drugiej połowie XIX wieku zamieszkali na stałe. Od Łuszczewskich dobra w Lesznie nabyli Szymanowscy, a po 1830 r. – Piotrowscy. W 1894 r. w pobliżu pałacu uruchomiono cukrownię, która w szczątkowej formie funkcjonuje do dziś.

Pod koniec XIX wieku pałac przeszedł na własność Bersonów. W latach 20-tych XX wieku mieszkał tutaj Michał Berson, kupiec, bankier, historyk i kolekcjoner sztuki, właściciel banku w Warszawie oraz filantrop.

Po II wojnie światowej i reformie rolnej obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 50-tych XX wieku pałac przebudowano; zmienił się zwłaszcza układ wnętrz pałacu. Remont mocno zniszczonego i zdewastowanego pałacu podjęto na początku lat 90-tych XX wieku. W jego wnętrzach znalazł miejsce Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Banku Gospodarki Żywnościowej.

Późnobarokowy pałac w Lesznie to piętrowe założenie, wzniesione na planie prostokąta, jedenastoosiowe, z dwupiętrowym trójosiowym ryzalitem pośrodku elewacji frontowej i z dwoma dwuosiowymi ryzalitami skrajnymi. Wnętrza mają układ dwutraktowy (efekt przebudowy z lat 50-tych). Do jednego z bocznych ryzalitów dobudowano prostopadłe do głównego korpusu skrzydło, które wprawdzie zaburza symetrię budowli, ale też dodaje jej przestrzeni użytkowej.

Sam pałac otacza piękny park krajobrazowy z XVIII I XIX wieku, a w nim dwa pomnikowe drzewa: dąb szypułkowy i jesion wyniosły. Niestety zarówno pałac jak i park nie są udostępniane do zwiedzania. Z informacji uzyskanych od zarządzających obiektem czasami można uzyskać indywidualna zgodę na zwiedzenie parku. Polecam bo warto.

W Lesznie znajdziesz jeszcze kilka ciekawych miejsc:cukrownia Michałów i Oddział Instytutu Przemysłu Cukrowniczego ( niestety z cukrowni pozostał już tylko odrestaurowany zabytkowy budynek administracyjny i brama oraz komin), neogotycki kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, starokatolicki parafialny kościół mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela,na cmentarzu parafialnym kwatera żołnierzy poległych w II wojnie światowej i ofiar terroru hitlerowskiego, w parku Karpinek Topola Lesznowska – topola biała (białodrzew) – najgrubsza topola w Polsce drzewo o obwodzie 1053 cm (te dwa ostatnie obiekty zostały okeszowane). Niestety topola padła ofiarą wichury i pozostała po niej ogromna karpa.

Ciekawostka dla kibiców piłkarskich. To w Lesznie wychowywał się i stawiał pierwsze kroki na boisku Robert Lewandowski jeden z najlepszych naszych piłkarzy. Tu w KS Partyzant Leszno pracownikiem dydaktycznym był jego tata i to pod jego okiem stawiał pierwsze kroki piłkarskie ale nigdy nie był zawodnikiem tego klubu.

 

Sam kesz to magnetyk ukryty w ogrodzeniu.

Weź coś do pisania.

 Flag Counter

 

Afbeeldingen
Cukrownia Michałów
Park
Pałac
Park jesienią
Kesz widzi
Logs: Gevonden 131x Niet gevonden 1x Opmerking 2x Afbeelding 2x Alle logs Galerij