
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 387 m n.p.m.

Województwo:
Polska > dolnośląskie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Mikro

Status:
Gotowa do szukania

Czas:
1:30 h

Długość trasy:
3.00 km

Data ukrycia: 09-01-2012

Data utworzenia: 09-01-2012

Data opublikowania: 09-01-2012

Ostatnio zmodyfikowano: 01-07-2015

77x znaleziona

5x nieznaleziona

7 komentarze
4 obserwatorów

33 odwiedzających

55 x oceniona

Oceniona jako:
znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez:
jack.white, LeniwiecMucha, MisioTeam, nocheoscura, PanSzowaJG, wiolinka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
OPIS MIEJSCA:
Mysłakowicki park znajduje się obok pałacu i kościoła i należy do zabytków. Zajmuje on powierzchnię 13 ha, z czego 3,4 ha to staw z dwoma wyspami. Rośnie w nim setki drzew i krzewów pochodzenia rodzimego i obcego. Wiele z nich to prawdziwe pomniki przyrody. Historia parku sięga 1833 roku, kiedy to król Fryderyk Wilhelm III wydał urzędowe zezwolenie na jego założenie. Plan sporządził Dyretor Ogrodów Królewskich, nadzorowany przez słynnego twórcę parków Józefa Lene i architekta Karola Schinkla.
Krajobrazowy, rozległy park w stylu angielskim, organicznie związany był z charakterem i ukształtowaniem okolicznego terenu. Bezpośrednio przy pałacu założono dwa stawy, z których większy posiada wyspę. Nad jego brzegiem stała 6 m wysokości brama ze szczęk wieloryba. Zakupił je król Fryderyk Wilhelm IV za 45 talarów od pani Hermann z Wrocławia. Kiedy mój mąż był mały i chodził do podstawówki brama została zniszczona przez wyrostków - młodzież. Kilkanaście lat leżały w stawie. Aktualnie szczęki zostały ponownie zamontowane na miejscu i .....są sztuczne :D.Wierna kopia,oryginały leżą w ciepłym pomieszczeniu :D
Na terenie parku utworzone były: polany widokowe, promenady oraz budowle Belweder, Herbaciarnia, młyn i Willa Liegnitz. Park był przepiękny, wspaniale utrzymany i ogrodzony. Za wejście na teren parku trzeba było płacić np. w 1911 roku – 4 fenigi. Wokół pałacu założone były dywany kwiatowe, fontanny, posadzono rzadkie rośliny, krzewy ozdobne i drzewka. Pierwotny ogród ozdobny stał się wielkim ogrodem warzywnym, chronionym przed obcymi gęsto posadzonymi krzewami oraz zabudowaniami cieplarni i stajni.
Te wszystkie wspaniałości, dzisiaj możemy oglądać tylko na zachowanych grafikach, pocztówkach i zdjęciach, które przetrwały do czasów obecnych.
......................................................
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.