Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SU012 - Podziemny szpital - OP45EF
Kilkukondygnacyjny?
Właściciel: subo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 31 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-12-2011
Data utworzenia: 15-12-2011
Data opublikowania: 15-12-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 25-03-2017
191x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 8 obserwatorów
73 odwiedzających
138 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak twierdzą starsi mieszkańcy Szczecina pod ziemią, własnie pod ulicą Szymanowskiego, w czasie II wojny światowej mieścił się podziemny szpital. Zapewne nie wyszłoby to na jaw, gdyby nie przypadek. Na początku lipca 2008 roku część jezdni u zbiegu ulic Szymanowskiego i Odrowąża zapadła się. Gdy przystąpiono do ekspertyzy georadar wykrył pustkę na tyle dużą, że nie sposób było bezpiecznie zasypać ją piaskiem. Wnikając dłużej w temat okazało się, że rzeczywiście w czasie wojny istniał pod powierzchnią całkiem sprawny i spory szpital, który został zniszczony (celowo lub przypadkiem) tuż po zakończeniu wojny. Niektórzy pamiętliwi wspominają wybuchy, po których na powierzchni można było zauważyć porozrywane łóżka i materace.

Wybudowany prawdopodobnie jeszcze przed wojną (poczatek lat 30-tych) przedstawiał nowatorskie zagadnienia architektoniczne: zamierzeniem było, by cała komunikacja międzyoddziałowa była prowadzona właśnie tunelami pod poziomem '0'. Nie wiadomo też, czy podziemna część nie miała służyć celom stricte militarnym. Jak wynika z informacji miłośników ze stowarzyszenia Podziemny Szczecin rzeczywiście szpital miał znaczenie strategiczne, niewykluczone jest nawet, że z podziemnego szpitala prowadziły tunele do obecnego szpitala przy ul. Piotra Skargi, gdzie również znajdują się - obecnie już niedostępne dla zwykłego poszukiwacza - tunele.

Odkryty w 2008 roku tunel zaczynał się przy jednej ze ścian magistratu (przy ul. Odrowąża) i prowadził do dużej komnaty leżącej mniej więcej 8m pod poziomem gruntu. Prawdopodobnie woda wypłukała resztki ziemi i odkryła ten 22 metrowej długości tunel. W czasie badań do tunelu wjechała specjalna kamera, jednak dotarła tylko do wspomnianej komnaty, tak obszernej, że do jej końca nie dotarło światło z reflektorów samojezdnej kamery. W tunelu znaleziono resztki złomu stalowego, być może pozostałości po zbrojeniach lub minach czy bombach.

Niestety tajemnica podziemnego szpitala pozostanie wciąż nierozwikłana, gdyż władze miasta zdecydowały o prowizorce: korytarze zostaną zakryte żelbetową płytą, na którą drogowcy wyleją asfalt. Jak postanowiono - tak dokonano. Tłumaczono to zbyt wielkimi kosztami związanymi z przeniesieniem wielu instalacji....

Tak, czy inaczej podziemny Szczecin wciąż istnieje i istnieć będzie przez długi czas... Zainteresowanych odsyłam na stronę podziemnyszczecin.pl, gdzie mozna znaleźć wiele ciekawych planów i zdjęc z podziemi tego miasta. Wspomniane tunele pod ul Piotra Skargi znajdziecie TUTAJ.

O SKRZYNCE:

Mikrus pod koordami, dokładność +/- 3m. Szukać trzeba w okolicy wysepki parkingowej nad domniemaną komnatą.

Obrazki/zdjęcia
nad szpitalem....
Nie podglądaj!!!
Wpisy do logu: znaleziona 191x nieznaleziona 2x komentarz 4x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia