Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rynek Mariensztacki - OP42F6
Właściciel: czirios
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-10-2011
Data utworzenia: 28-10-2011
Data opublikowania: 28-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 02-02-2017
163x znaleziona
0x nieznaleziona
11 komentarze
watchers 7 obserwatorów
19 odwiedzających
123 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
91 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agnese i Kot =), Algida, antonio, azhag, Azymut, B&A, bamba, bandeko, BAZYLEK, Bober i Surykatka, borkpaw, caban7, coza, czarkowaty, descarado&kolorteczy, Diplodok, Driver, Drzazga, dzejbi, Efedryna, Elvis7, esem, Esi4, gaguś, GFS, glivec, Harry_Hole, hiroaq, huculP-y, iwonia1999, izunia77, Jednororzec333, kitomasz, kowsiu, krusiaa, Krysiul, Krzysztof Hopla, Kukułki, kurier, Kwasiek, Leo48, lost&found, łowca, m2m, Machinatozaur, madzix-13, Majonez299, maritza, martuś, marvet, michael50, misiek, moku.stg, mototramp, nabuhonodozor, Nannette, natibul, Noncapisco, ognistysandal, Oksa, Osił, p_nowik, pajoncz, Pen-y-Cat, Phoebe, Plebek, polcia&szymaneq, przemo38, Psikiszek, PUG II BIELANY, QbaPL, RatPack7, Reneee, Robcon, rommyraf, rredan, rubeus, rubin, Serengeti, Skyqen, snp, Tataminiakus, Ula1105, unieski, wanda, wania95, wąsek224, ziom97, złodzieje czasu & Esme, Zuber, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ostatnimi czasy, podczas wizyty w okolicy stwierdziłem, że to bardzo przyjemne miejsce nie ma jeszcze swojego kesza. Jest niby skrzynka r00t7'a "Mariensztat", ale znajduje się ona w dość dużej odległości od Rynku i mimo iż autor zawarł tam ogólny opis całego osiedla i ulicy Mariensztat, wspominając także o Rynku, uznałem, że to miejsce zasługuje na swoją własną skrzynkę:) r00t7 również nie miał nic przeciwko, a zatem - oto jest!

Sam Rynek tworzą ulice Mariensztat, Krzywopoboczna, Źródłowa i Garbarska i w obecnej formie pojawił się on dopiero po wojnie. Wcześniej był to nienazwany plac powstały w 1844 r. z wyburzenia wschodniej pierzei ulicy Bocznej podczas budowy wiaduktu Panzera przy Nowym Zjeździe . Ostatecznie ukształtował się on ok. 1865 stając się przy tym głównym rynkiem targowym Powiśla. W 1903 plac Mariensztacki uporządkowano i wybudowano przy nim kilka wysokich kamienic. Pod arkadami Nowego Zjazdu umieszczono składy dekoracji teatralnych. Stara zabudowa niestety nie przetrwała wojny - została zburzona w 1944, z wyjątkiem bernardyńskiego kościoła św. Anny. W latach 1948-49 w związku z budową trasy W-Z przerwano połączenie Mariensztatu z Krakowskim Przedmieściem i wybudowano osiedle mieszkaniowe "Mariensztat", nawiązujące swą architekturą do budownictwa XVIII-wiecznego. Plac stał się wówczas centrum osiedla, a w latach pięćdziesiątych był także miejscem licznych zabaw publicznych i potańcówek. Należy także odnotować, że współczesne otoczenie Rynku nie ma wiele wspólnego z zabudową historyczną, gdyż, np. we wschodniej pierzei znajdowała się niegdyś 10-piętrowa kamienica. Niemniej zabiegi stylizujące na "małomiasteczkowość" nadały miejscu niepowtarzalnego uroku stąd też tą oto skrzynką zapraszam Was do odwiedzenia tej przyjemnej okolicy:)

Kesz ukryty został w pewnym oddaleniu od Rynku, żeby nie być za bardzo na widoku przy podejmowaniu, jednak i tu mogą pojawić się mugolskie problemy, dlatego proszę o szczególną uwagę, a zwłaszcza zorientowanie się czy w zaparkowanych nieopodal samochodach nikt nie siedzi, bo często tak się zdarza. Przy podejmowaniu w czasie/tuż po deszczu proszę także zaopatrzyć się w chusteczkę, bo podczas otwierania mokrego kesza woda lubi wejść do środka. Proszę też dokładnie przyjrzeć się jak kesz jest umiejscowiony przed podjęciem a następnie odłożyć go w ten sam sposób (pomiędzy- da się tak, naprawdę;)). 08.05.2012 Edit: Obecnie pojemnik przy otwieraniu najlepiej odkręcić, natomiast przy zamykaniu zacisnąć, a następnie delikatnie dokręcić.

Podczas podejmowania w zalecanej porze (wieczorem/nocą) warto spojrzeć w górę Mariensztatu - cudowny widok:)

W keszu nie zmieścił się ołówek, dlatego miej przy sobie coś do pisania, bo jak wszyscy doskonale wiemy warunkiem koniecznym do zaliczenia skrzynki tradycjnej jest wpis do logbooka;)

Powodzenia!

Obrazki/zdjęcia
Rynek
Rynek 2
rzeźba Przekupki Mariensztackiej przy Rynku
tabliczka przy Krzywopobocznej
detal przy Sowiej
zabawa w latach 50. (z wiki)
Wpisy do logu: znaleziona 163x nieznaleziona 0x komentarz 11x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia