Do napędu elektrowni w Skarszewie Dolnym wykorzystana jest rzeka Skotawa. W połowie XIX wieku była w tym miejscu fabryka wyrobów żelaznych. W 1872 r. wybudowano i oddano do użytku stopień wodny. Prawdopodobnie z tego samego okresu pochodzi ponad kilometrowy kanał derywacyjny oraz jaz. Z Dębnicą Kaszubską, w lesie Skotawę rozgałęziono. W lewo skierowano właściwe koryto rzeki. W prawo poprowadzono właśnie ten kanał derywacyjny. Za rozgałęzieniem, w nurcie rzeki zbudowano jaz, który spiętrzał wodę w kanale i regulował jej przepływ. W tym okresie fabrykę wyrobów żelaznych przebudowano na wytwórnię papki drzewnej i tektury. Niestety, pod koniec XIX wieku zniszczył ją pożar i przez wiele lat obiekt był nieużywany. Nowe życie tchnął w obiekt program budowy małych elektrowni wodnych na Słupi i w jej dorzeczu. W 1922 r. na fundamentach spalonej papierni wybudowano elektrownię wodną. Jej dwie turbiny napędzane rozpędzoną w kanale Skatową dawały (i w dalszym ciągu dają) moc 180 kW.
W 1955 r. stary jaz rozebrano i zbudowano nowy. Jego długość wynosi 6,30 m i składa się z trzech przęseł. Można go również wykorzystać do przejścia suchą stopą przez Skotawę na jej drugą stronę.
Dla mniej zorientowanych małe wyjaśnienie:
Jaz – jest to budowla hydrotechniczna wzniesiona w poprzek rzeki (lub kanału), która służy do spiętrzania wody w celu utrzymania jednakowego poziomu lustra wody. Buduje się je przede wszystkim w celu przystosowania rzeki (lub kanału) do żeglugi, a w mniejszym zakresie do wykorzystania przy budowie obiektów służących do napędu elektrowni wodnych. Jazy mogą też być wykorzystywane do gromadzenia wody do celów pitnych lub jako elementy zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
Skarszewski jaz jest typowym obiektem wykorzystywanym do celów energetycznych.
Kanał derywacyjny – jest to sztuczny kanał kierujący wodę najkrótszą drogą do elektrowni w celu wykorzystania jako napędu turbin naturalnego spadu rzeki. Skanalizowana, płynąca w dół rzeka posiada większe ciśnienie. Są różne typy takich kanałów. Kanał skarszewski jest typem otwartym.