Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Schron przeciwlotniczy Słowiańska - OP42B2
Naziemny schron obrony przeciwlotniczej ul. Słowiańska/Ołbińska
Eigenaar: katul
Plaatser: ZoBeR
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 114 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 24-10-2011
Gemaakt op: 23-10-2011
Gepubliceerd op: 23-10-2011
Laatste verandering: 28-09-2018
165x Gevonden
7x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
89 x Bekeken
110 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Naziemne schrony obrony przeciwlotniczej we Wrocławiu rozpoczęto budować w latach 1940-42, w czasach, gdy wojska niemieckie w wyniku II wojny światowej kontrolowały niemal całe terytorium Europy, a miasta niemieckie zagrożone były jedynie nalotami alianckiego lotnictwa. Militarna rola tych schronów nie była zbyt wielka, mieściły bowiem zbyt mało mieszkańców, ale w znacznym stopniu poprawiała morale ludności. W roku 1945, w czasie natarcia Armii Czerwonej były silnymi ośrodkami oporu, skutecznie chroniąc znajdujące się w nich załogi tak przed atakami z powietrza, jak przed ostrzałem artyleryjskim.

Schrony we Wrocławiu zaprojektował architekt Richard Konwiarz, ten sam, który współpracował z Maxem Bergiem przy projektowaniu Hali Ludowej i który projektował wrocławski Stadion Olimpijski. Wszystkie cztery zachowały się do dziś w stanie dobrym lub dostatecznym, nie doznając większych uszkodzeń ani w czasie walk o Festung Breslau, ani w czasie ponad sześćdziesięcioletniej eksploatacji po wojnie. Stylistyka schronów nawiązuje do architektury rewolucyjnej epoki późnego klasycyzmu. Schron przy Grabiszyńskiej i Stalowej budowany był w latach 1940-41. Prostopadłościenna bryła wbudowana w blok uliczny wzorowana jest na więzieniu dla kobiet w Würzburgu z 1809 zaprojektowanego przez Petera Speetha. Dach schronu spłonął w czasie alianckiego nalotu w (prawdopodobnie w 1944) i obecnie jest całkowicie przebudowany (m.in. na najwyższej kondygnacji urządzono mieszkania). Cylindryczny wolnostojący schron przy ul. Legnickiej koło pl. Strzegomskiego powstał w 1942-43. Ma żelbetowe ściany grubości 1,1 m i półtorametrowe stropy; wysokość schronu wynosi 25 metrów.

Cylindryczny schron przy ul. Słowiańskiej i Ołbińskiej podobny jest w swej konstrukcji do tego z Legnickiej, jest jednak od niego znacznie mniejszy. Z kolei czwarty schron Konwiarza, przy ul. Ładnej, jest podobny do prostopadłościennego schronu z Grabiszyńskiej, i także mniejszy od pierwowzoru.

[Źródło: Wikipedia]


Polecam również podejść pod Ołbińską 17. Widać tam na elewacji jedne z licznych, pozostałych na wrocławskich murach strzałek do schronów przeciwlotniczych i masę dziur po pociskach. Niedawno ktoś gdzieś napisał mądre i - niestety - prawdziwe zdanie: "Spieszmy się robić zdjęcia... tak szybko tynkują...".


Kesz:

Zmiana pojemnika i miejsca po adopcji skrzyki.
Magnetyczny z logbookiem tylko.
 


 

W logu w systemowym na opencaching.pl , proszę o dłuższy opis związany z podjęciem tego kesza. Miło by było, przeczytać nieco więcej niż pobieżne wpisy typu "TX"; "TFTC"; "znaleziona"; a zwłaszcza "synchro z GC"; itp. Wpisy nie koniecznie muszą być pochwalne ;). Znaleźliście skrzyneczkę, napisz proszę o tym, czy się podobała czy nie, a może mieliście jakąś ciekawą sytuację? To nie tylko dla mnie ale też dla innych czytających. Dziękuję.

 

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Strzałki do schronów przeciwlotniczych.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Schron
Strzałki do bunkrów i bramka :)