Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Synagoga - OP41CE
Właściciel: marcin212
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 236 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-10-2011
Data utworzenia: 06-10-2011
Data opublikowania: 11-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 11-10-2011
146x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
100 odwiedzających
92 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Synagoga w Strzelcach Opolskich (pl. Żeromskiego 5a) została wybudowana w 1850 r. przy ówczesnym Nowym Rynku (Neuer Ring). Murowany biały budynek wzniesiono na planie prostokąta; spadzisty dach wykonano z czerwonych dachówek. Wejście do synagogi znajdowało się od strony ul. Wałowej. Do drzwi prowadziły schody. Cały teren przyległy do synagogi był otoczony żeliwnym płotem. W głównej sali modlitewnej wisiał olbrzymi żyrandol. W oknach znajdowały się witraże.

W 1901 r. dobudowano przybudówkę z dwustronnymi schodami, które prowadziły na balkon babińca. Prace murarskie wykonał mistrz murarski M. Hohmann. Synagoga posiadała salę modlitwy, mykwę oraz rzeźnię rytualną (szechitę).

Podczas „nocy kryształowej” z 9 na 10 listopada 1938 r. naziści wynieśli wyposażenie synagogi i publicznie spalili. Nie podpalono jednak samej synagogi, ponieważ obawiano się przeniesienia ognia na sąsiedni budynek destylarnii Rozenberga.

Po zakończeniu wojny, w 1945 r. ówczesne komunistyczne władze miejskie urządziły w opuszczonym budynku synagogi magazyn rolno-spożywczy, prowadzony przez Gminną Spółdzielnię Samopomocy Chłopskiej w Strzelcach Opolskich. W dawnej Sali modlitewnej składowano m.in. paszę dla bydła. Od strony placu Wolności wybudowano kramy kupieckie.

16 kwietnia 1964 r. Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzelcach Opolskich przekazał budynek byłej synagogi wraz podwórzem "w nieodpłatne użytkowanie i na czas nieograniczony Sekretariatowi Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej w Strzelcach Opolskich". W maju 1976 r. budynek gruntownie przebudowano z przeznaczeniem na salę sportową. Podczas przebudowy zatarto dawny wygląd i układ bożnicy.

W 1999 r. Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu zwróciła się do władz miasta z prośbą o ustalenie prawa własności budynku dawnej synagogi. W 2003 r. zostało zawarte porozumienie, na mocy którego Gmina Żydowska odstąpiła od roszczeń przejęcia obiektu w zamian za odszkodowanie w wysokości 200 000 zł.

Źródło:http://www.sztetl.org.pl/pl/article/strzelce-opolskie/11,synagogi-domy-modlitwy-i-inne/39,synagoga-w-strzelcach-opolskich-plac-zeromskiego-5a-/#dict_10

Obrazki/zdjęcia
Nieładnie