Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
bacza: Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie - OP40F9
Właściciel: bacza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-09-2011
Data utworzenia: 24-09-2011
Data opublikowania: 24-09-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2014
412x znaleziona
36x nieznaleziona
13 komentarze
watchers 7 obserwatorów
225 odwiedzających
227 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Geotwins, hanbei, jedrekes, kri-in-the-sky
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie
Royal Baths - Palace on the Isle


Kesz jest częścią serii / The cache is part of the series:
Łazienki Królewskie / Royal Baths


[PL]

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie w Warszawie, to przepiękny zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami kasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całość zespołu obejmuje trzy, zróżnicowane pod względem stylistycznym ogrody, którym towarzyszą XVIII- i XIX-wieczne budynki pałacowe, pawilony ogrodowe oraz niezliczone, wolnostojące rzeźby z XVIII, XIX i XX wieku.

Łazienki zachwycają na równi zielenią, jak i architekturą. Kompleks uważa się za najpiękniejszy układ przestrzenny Warszawy i jeden z najpiękniejszych w Europie. Park spełnia dziś swoje zadania podobnie, jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków.

 

O serii

No właśnie, skoro o spacerach mowa, przejdźmy od razu do rzeczy;)Zapraszam dziś do ponownej wizyty w tym przepięknym zielonym miejscu w samym sercu miasta. Tym razem czeka tu na Was nowe i mam nadzieję ciekawe zadanie ;)

Seria Łazienki Królewskie składa się z ośmiu keszy tradycyjnych i jednego bonusa. Zdobywając kolejne skrzynki, odwiedzicie większość ciekawych i godnych uwagi obiektów. Kesze ułożone są tak, aby oprowadzić Was po całym niemal obszarze parku. Kolejność zdobywania jest dowolna, ale pamiętajcie, aby rozglądać się uważnie również po drodze pomiędzy skrzynkami. Park obfituje w wiele ciekawostek, na które z pewnością natraficie. Waszym zadaniem jest tylko ich nie przegapić :)

Wybierając się do Łazienek warto zarezerwować sobie pewien zapas wolnego czasu. Nawet bez żadnego keszowania, łatwo spędzić tam dwie lub trzy godziny samemu nie wiedząc, na co:)Generalnie, zdobycie całej serii Łazienkowskiej bez specjalnego pośpiechu może zająć nawet pół dnia. Jeśli natomiast pozwolimy sobie na jakiś większy relaks po drodze lub postanowimy zwiedzić któreś z pałacowych muzeów, wtedy wyprawa może wypełnić nam nawet cały dzień! Czego serdecznie wszystkim zainteresowanym życzę :)

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie, Pałac na Wodzie lub Pałac Łazienkowski, letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, należy do najwybitniejszych osiągnięć stylu stanisławowskiego. Początki budowli sięgają XVII w., kiedy właścicielem terenów Ujazdowa był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Na jego polecenie w latach 1683-1689 architekt Tylman van Gameren wybudował pawilon ogrodowy – Łaźnię, którą Stanisław August przekształcił później w pałac, realizując wizję letniej rezydencji w typie willi-muzeum. Stała się ona miejscem eksponowania królewskiej kolekcji malarstwa i rzeźby. Letnia rezydencja skrywała również w dekoracjach wnętrz filozoficzne poglądy Stanisława Augusta i jego dążenia reformatorskie. W Pałacu na Wyspie król zawarł swój ideologiczny testament, który przyszłym pokoleniom wskazywał motywy jego politycznych decyzji i kierujące nim pobudki. Tutaj również, odbywały się Obiady czwartkowe, organizowane przez króla spotkania intelektualistów polskich.

a photo by hanbei
the First Finder

Inne obiekty w okolicy

Nowa Kordegarda (NKOR). Budynek położony najbliżej pałacu od strony zachodzniej, zbudowany w 1780 roku. Początkowo służył innym celom niż wskazywałaby na to jego obecna nazwa, i inny miał wygląd. Był to pawilon rozrywkowy, zwany Trou-Madame, adoptowany w dwa lata po wybudowaniu na teatr dworski zwany Teatrem Małym. Na kordegardę w duchu klasycyzmu obiekt przebudowany został dopiero w 1830 roku.

Stara Kordegarda (SKOR). Obiekt usytuowany po przeciwnej stronie pałacu, nad brzegiem stawu północnego, zbudowany w 1792 roku. Za czasów Stanisława Augusta stacjonowała tutaj straż królewska. Pawilon prezentuje się majestatycznie, wiążąc się architektonicznie z północną fasadą Pałacu na Wyspie. Dziś Stara Kordegarda przeznaczona jest na zajęcia edukacyjne i wystawy czasowe.

Amfiteatr (AMFI). Letni teatr usytuowany nad brzegiem stawu południowego, powstał w 1790 roku. Półkolista widownia zbudowana została wedle wzoru antycznego amfiteatru. Naprzeciw niej znajduje się położona na wyspie scena ze stałą dekoracją w postaci starożytnych ruin.

Kesz

Kesz, mikro probówka, ukryty został w sąsiedztwie pałacu.

Uwagi

Uwaga: Zabierz ze sobą ołówek!

Uwaga: Teren całego parku Łazienkowskiego jest ogrodzony i zamykany na noc. Godziny otwarcia parku: od świtu do zmierzchu. Wejścia zaznaczyłem punktami W1-W6, parkingi P1-P3. Wstęp do parku jest bezpłatny, parkingi mogą być płatne.

Uwaga: Dla bezpieczeństwa najmłodszych, na terenie całego parku obowiązuje zakaz jazdy rowerem. Od godz. 10 obowiązuje również zakaz biegania.

Informacje i zdjęcia dzięki Lazienki-Krolewskie.pl

free counters

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Amfiteatr (AMFI)
Interesujące miejsce --- Nowa Kordegarda (NKOR)
Interesujące miejsce --- Stara Kordegarda (SKOR)
Parking --- Parking
Parking --- Parking
Parking --- Parking
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.