Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Powstania na Kujawach - OP3EC6
Symboliczny pomnik poświęcony powstańcom listopadowym i styczniowym.
Owner: Grisznak
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 67 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-08-2011
Date created: 02-09-2011
Date published: 02-09-2011
Last modification: 11-10-2013
121x Found
5x Not found
7 notes
watchers 4 watchers
86 visitors
88 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Głaz upamiętniający powstańców poległych na terenie kujaw w czasie dwóch powstań - listopadowego (1830-1831) i styczniowego (1863-64), postawiony w okolicy ronda Falbanka w połowie lat 80.

W czasie powstania listopadowego okolice Włocławka nie były terenem działań wojennych, te rozgrywały się bowiem na wschód od Warszawy. 

Inaczej było w trakcie powstania styczniowego. To najdłuższe z polskich powstań odcisnęło swoje mocne piętno na okolicach naszego miasta. Stoczono tu kilka większych bitew i kilkadziesiąt potyczek. Włocławek był głównym na Kujawach punktem oparcia Rosjan, skąd kierowali oni lotnymi kolumnami wojska działającego w terenie. Powstańcy z Kujaw byli więzieni we Włocławku w lochach kolegium i spichrzu przy ul. Łęgskiej. We Włocławku rozstrzelany został został 17 grudnia 1863r. Włoch Stanislao Bechi, pułkownik, dowódca powstańczy, schwytany w okolicznej wsi Bielno (w chwili śmierci miał krzyknąć "Niech żyje Polska!"). Na Kujawach rozegrały się bitwy, które zdecydowały o niepowodzeniu dyktatury Ludwika Mirosławskiego, "zawodowego rewolucjonisty", mającego za sobą m.in. udział w Wiośnie Ludów. Przekroczył on granicę w okolicach Brodnicy. Jednak po niepowodzeniach starć pod Krzywosądzem i Nową Wsią, niefortunny dyktator uciekł za granicę, a reszta jego oddziałów poszła w rozsypkę.

Artur Grottger "Bitwa" (z cyklu "Polonia")

 

Dalsze większe walki stoczono na Kujawach w kwietniu 1863r., kiedy przybyły liczne grupy ochotników z Wielkopolski. Między Pyzdrami a Radziejowem operowało około 3 tys. powstańców, w połowie uzbrojonych w broń palną. Na czele liczącego blisko tysiąc ludzi oddziału stał Francuz Leon Young de Blankenheim. 26 kwietnia doszło ponownie do bitwy pod Nową Wsią, tym razem zwycięskiej dla powstańców. Jednak 28 kwietnia wojska rosyjskie rozbiły pod Brdowcem zgrupowanie Blankenhima, a dowódca poległ.

Czarną kartą tego kresu jest niewątpliwie częsty udział okolicznego chłopstwa w urządzanych przez władze carskie polowaniach na powstańców. Wykorzystując konflikt na linii wieś – dwór, władze bardzo często nagradzały chłopów, którzy dostarczali schwytanych powstańców. Dla równowagi warto wspomnieć o chłopie Bartku Nowaku, który wykorzystując swój autorytet, stworzył oddział chłopski, operujący w okolicach Włocławka zimą 1863/64.

(za "Z dziejów powstania styczniowego na ziemi kujawskiej i dobrzyńskiej" pod red. Sławomira Kalembki)

EDIT:
11.10.2013 - Skrzynka reaktywowana w nowym, nieodległym miejscu. Z mikro zmieniona na małą, więc miejsce na nieduże "coś tam" się znajdzie.
GeoKrety

GeoKrety  Obi - Total distance: 336 km

Pictures
Głaz z bliska
Głaz widziany z ronda
Tutaj
Log entries: Found 121x Not found 5x Note 7x All entries Show deletions