Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Gemeinshaftshaus / GFS - OP3E7B
Wilcze Gardło - Budynek-brama
Owner: GFS
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 270 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-08-2011
Date created: 30-08-2011
Date published: 30-08-2011
Last modification: 15-03-2018
103x Found
3x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
70 visitors
62 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Set
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

GFS zaprasza do Wilczego Gardła

 

 

Historia osady.

Wilcze Gardło zostało zaprojektowane przez Rudolfa Fischera, niemieckiego architekta z Bytomia. Zostało wybudowane w latach 1937-1941 przez Niemców, na terenie podmokłego lasku należącego do wsi Smolnica (niem. Smolnitz do 1936 i Eichenkamp – w latach 1936-1945), nazywanego „Wilkiem” (źródła potoku Rzyketka). Osiedle było przeznaczone do zamieszkania przede wszystkim przez funkcjonariuszy NSDAP, członków SA i SS. 1 kwietnia 1941 roku osiedle stało się samodzielną jednostką administracyjną, a robocza nazwa osiedla „SA-Siedlung Eichenkamp” została przemianowana na Glaubenstadt (Wierne Miasto) wraz z wydzieleniem obszaru lokacyjnego o powierzchni 63,7353 ha. W 1945 roku nazwę osiedla zamieniono na „Wilcze Gardło” (autor nazwy nieznany), chociaż nadal jest potocznie używana przez część mieszkańców osiedla i okolicznych wsi nazwa „Wilk”. W roku 1939 osiedle liczyło już 26 mieszkańców.

Po wojnie zamieszkali tu w dużej części reemigranci z Lotaryngii (Francja), którzy tu przybyli w latach 1947-1948 oraz rodziny górnicze z okolicznych wsi. Od 1952 roku do roku 1975 osiedle Wilcze Gardło było samodzielną jednostką administracyjną w ramach powiatu. Było również najmniejszą gminą w Polsce, na dodatek korzystającą z tych samych praw administracyjnych co miasta wydzielone. Na początku lat 70. osiedle brało udział w ogólnopolskich konkursach czystości, zajmując pierwsze miejsca. Pieniądze z nagród wykorzystano między innymi do wybetonowania szutrowych ulic osiedla. Po reformie administracyjnej w 1975 roku zostało przyłączone do Gliwic. W roku 1961 liczyło 1653 mieszkańców, a w roku 1970 – 1559.

Osiedle zostało zaprojektowane na wzór „starogermańskiej wioski”. Na osi głównej drogi dojazdowej do osiedla (obecna ul. Traktorzystów) zaprojektowano reprezentacyjny Dom Wspólnoty (Gemeinshaftshaus) pełniący funkcję budynku-bramy. Za bramą znajduje się rynek (obecny Plac Jaśminu) którego pierzeje tworzą budynki wielorodzinne z usługami w parterach. Zamknięciem całego założenia jest budynek szkoły i stadion, który otaczają kolejne pierścienie zabudowy jednorodzinnej.

Podstawowy typ zabudowy to niewielkie, dwukondygnacyjne, domy wolnostojące (rzadziej bliźniacze), sytuowane na działkach o średniej powierzchni około 1300 m2. Osiedle nie zostało ostatecznie ukończone według oryginalnych planów.


Skrzynka.

Skrzynka umieszczona przy byłym budynku wspólnoty.

UWAGA. Będziesz obserwowany z każdej strony.

Życzymy udanych "łowów"  GFS: Grzegorz, Michał, Joanna.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Budynek wspólnoty