Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Chata Tomczaka - OP3E50
Ku pamięci fajnego miejsca i jego gospodarza...
Właściciel: konger
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 125 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-08-2011
Data utworzenia: 28-08-2011
Data opublikowania: 28-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 28-08-2011
64x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jeszcze trzydzieści lat temu w Łagowie odbywały się młodzieżowe rajdy. Często dzieciaki wysiadały z pociągu na stacji w Gronowie i pieszo ruszały w kierunku Łagowa. Przechodziły obok młyna i zmęczone przystawały obok leśniczówki. Wychodził do nich leśniczy Marian Tomczak. Częstował truskawkami lub jabłkami, pozwalał ugasić pragnienie przy swojej studni. Opowiadał o swojej pracy, którą zaczął w tym miejscu zaraz po wojnie i pokazywał krótszą, ale jakże malowniczą dróżkę nad brzegiem jeziora, którą można dojść do Łagowa. 

Dzisiaj nie ma już stacji kolejowej w Gronowie (sam budynek istnieje i jest zamieszkiwany - przyp. konger), pociągi nie jeżdżą do Łagowa (od 2010r. ruch wznowiono, ale jako towarowy, widać znowu zaczęło być opłacalne wydobycie węgla brunatnego w pobliskiej Sieniawie - przyp. konger), nie ma młyna - na jego miejscu istnieje restauracja "Leśna" (ale od kilku lat jest "w remoncie") i nie ma już w tym miejscu leśniczówki. Leśniczy przeniósł się do miasta (prawdopodobnie Zbąszynek). W pamięci miejscowych ludzi ta okolica zawsze pozostanie jako "Koło Tomczaka". 

I tu trzeba dopisać, skąd ta różnica w nazewnictwie. Otóż Koło Tomczaka musiało być znane tylko wśród pobliskich mieszkańców; wszyscy inni znają to miejsce jako Chata Tomczaka. I dlatego keszyk otrzymał taką właśnie nazwę. 

Nadmienić należy, że owa leśniczówka zagrała w filmie pt. "Nie będę cię kochać" z 1973r. Link do opisu filmu: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1210 Dla znających okolicę - w filmie pokazano również inne miejsca z okolic Łagowa jak i jego samego, często udawały one inne miejscówki.

W połowie lat 80. leśniczówka jeszcze stała, bo doskonale ją pamiętam, w chwili obecnej znajduje się tam miejsce na ognisko, ławki i stoły, doskonałe miejsce, by odpocząć podczas wędrówki, a i być może przespać noc w namiocie (czy za zgodą, czy bez tego nie wiem). Droga dojazdowa wydaje się być legalną, na tym odcinku prowadzi szlak przewodnika off-roadowego.

KESZ: ukrył się pod kordami (+/- 3m), za tablicą. Na starcie logbook z ołówkiem i temperówką, zapałki Verbatim, 5 eurocentów, gumka do wymazywania, 2 żołnierzyki, smycz Carlsberga oraz schował się tam GK Szczurek 5. Proszę o dokładne maskowanie, tak jak ja to zrobiłem, mniejsza szansa, że dziki zwierz wytarga kesza na zewnątrz, a z racji odległości od miejsca zamieszkania serwis może się sporo opóźnić. Uważać należy także na turystów, pojawiają się znikąd ;) 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Lagowski Park Krajobrazowy
Wpisy do logu: znaleziona 64x nieznaleziona 1x komentarz 3x Wszystkie wpisy