Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rezerwat buków - Segiet - OP3E4B
Wycieczka po unikalnym rezerwacie 150 letnich drzew
Owner: Lukhor
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 322 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 1:20 h    Distance to travel: 4.00 km
Date hidden: 27-08-2011
Date created: 27-08-2011
Date published: 27-08-2011
Last modification: 09-01-2013
19x Found
1x Not found
8 notes
watchers 4 watchers
8 visitors
16 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: Domini, Fracha, fredzio, Hicks6, Katharina, Klaymen, Konto usunięte, luftmause, Mensor, Pit
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Segiet – Powołany w 1953 r. leśny, częściowy rezerwat przyrody, leżący w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Rezerwat położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry (347 m n.p.m.), będącej jednym z wyższych wzniesień zachodniej części Garbu Tarnogórskiego.


Autor: http://www.panoramio.com/user/4188597

Sąsiaduje bezpośrednio ze stanowiskiem dokumentacyjnym "Blachówka" będącym nieczynnym kamieniołomem dolomitu . Stare wyrobisko dolomitu, powstałe na przełomie XIX/XX wieku zostało objęte ochroną w 1995 r. ze względu na jego wyjątkowe walory naukowe, dydaktyczne, historyczne i krajobrazowe. Strome ściany wyrobiska są siedliskiem ptactwa (również drapieżników) oraz rzadkich kserotermicznych roślin.


Autor: http://www.panoramio.com/user/1062831

Z rezerwatem "Segiet" oraz wyrobiskiem związane są tzw. Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, powstałe w wyniku eksploatacji górniczej trwającej od XII do XXw. Powstałe w ten sposób sztolnie oraz szyby, chodniki, komory i wybierki, których długość wynosi ponad 300 km, a powierzchnia 3490,799 ha stały się największym na Górnym Śląsku stanowiskiem zimowania nietoperzy. W południowej części nieczynnego wyrobiska Blachówka, w ścianie eksploatacyjnej znajdują się otwory wlotowe, którymi nietoperze przemieszczają się z podziemi na zewnątrz, pełnią one również funkcję otworów wentylacyjnych dla systemu podziemnych korytarzy.


Segiet ma szczególny urok. Współtworzą go głębokie, malownicze leje i zapadliska, będące pozostałością szybów odkrywkowych tradycyjnego na tym terenie górnictwa srebra i ołowiu, a także majestatyczne buki, liczące średnio 100-150 lat i mające ok. 40 metrów wysokości. Niewielkie odległości między licznymi drzewami powodują brak warstwy podszytu. W połączeniu z kolorem i fakturą nagich pni bukowych oraz jasnymi smugami światła rozdzielanymi przez gęste korony, składa się to na przejmujące złudzenie niespodziewanie odbieranej i równie zaskakująco oddawanej nam ostrości widzenia systemów fal zapadlisk i niezliczonych, idealnych pionów drzew.

Tak wiekowe lasy bukowe o charakterze niżowym i rosnące na tego rodzaju siedliskach, występują na naszym kontynencie tylko w dwóch miejscach – w okolicach Wiednia oraz właśnie w Lesie Segieckim.


Autor: http://www.panoramio.com/user/1369186

O samym keszu :

Keszyk jest do zdobycia piechotką lub rowerem (cross lub MTB) .Mimo 4 km wycieczki zalecam podróż piechotą z uwagi na mnóstwo ciekawych rzeczy które można oglądać zdobywając kolejne etapy a które można przeoczyć jadąc rowerem. Dodatkowo w wielu punktach postawione są tablice informacyjne. Zatrzymując się przy każdej można popodziwiać zdjęcia oraz poznać parę użytecznych faktów których nie zawarłem w powyższym tekscie. Z uwagi na zapadliska i sąsiedztwo kamieniołomu odradzam zdobywanie po zmroku. Wschody i zachody słońca z uwagi na charakter miejsca są unikalne więc polecam wczesne ranki lub póżne popołudnia.

Zaczynamy od strony Tarnowskich Gór przy szlabanie na granicy lasu. Tam znajdziecie pierwsze współrzędne z liczącego sobie 6 punktów rajdu przez te piękne tereny. Pierwsze 4 punkty są bardzo łatwo dostępne, położone przy utwardzonych scieżkach więc sugeruje zdobywane współrzędne traktować tylko jako orientacyjny kierunek i nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek (REZERWAT).

Ostatnie dwa punkty są trudniejsze : do przedostatniego (piątego) prowadzi ścieżka ale jest wąska, kręta i czasami stroma. BARDZO proszę o ogromną ostrożność przy zdobywaniu tego punktu z uwagi na znajdujące się 3 metry dalej pionowe wyrobisko w którym można stracić życie w razie upadku! Obowiązkowo zsiadamy z roweru !

Ostatni etap wymaga zejścia z wytyczonych ścieżek i zapuszczenie się kilkadziesiąt metrów w głąb lasu. Tam w bardzo charakterystycznym miejscu znajduje się skrzynka której podjęcie nie wymaga żadnych narzędzi a jedynie delikatnej ręki i ewentualnie rękawiczek.

Regularnie przemierzam te tereny i w przypadku widocznego naruszenia poszycia lasu w okolicach skrzynki, ta zostanie tymczasowo wyłączona z poszukiwań by uchronić ten teren przed dewastacją.

Z uwagi na korony drzew koordy GPS są spisywane z dokładnościa do 10 m. Większej dokładności nie udało mi się uzyskać mimo kilkunastu minut "łapania" stadka satelit.

Jest to mój debiut w zakładaniu skrzynek OC. Włożyłem w to sporo wysiłku i mam nadzieje że chociaż części z was spodoba się rezerwat i sama skrzynka. Na pierwszego rycerza czeka certyfikat FTF.

Po wydobyciu skrzynki finałowej proszę schować się tak by nie było was widać z pobliskiej scieżki. Jest ona rzadzko uczęszczana ale podczas "obrabiania" pudełka możecie zostać przyuważeni i miejsce będzie "spalone". Wiem że większość was ma ten instynkt samochozachowawczy ale w emocjach często się traci przezorność :)

Temperówka, ołówek i gumka do gumowania to stałe elementy skrzynki - NIE SĄ NA WYMIANĘ

Żródła :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Segiet

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2129,article,2683

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2120,article,2501

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
W tej okolicy...
Między nogami...
O, tu ...
Log entries: Found 19x Not found 1x Note 8x All entries Show deletions